
Великия (Великденски) пост
Св. свещеномъченик Теодорит, презвитер Антиохийски. Св. преподобни Теофилакт Изповедник, епископ Никомидийски. Св. апостол Ерм от 70-те, еп. Филипополски. Ик. на Пресв. Богородица „Курско-Коренна”– Знамение Прочети повече
1954г. умира Ген. Иван Бакърджиев Прочети повече
Търсене в сайта: | ![]() |
Търсене на дата в календара: | ![]() |
В памет на свети апостол Симон Зилот
(I в.)
![]() |
Свети апостол Симон Зилот Кананит. Фрагмент от стенопис в манастира Велика лавра „Свети Атанасий Атонски“ – Света Гора-Атон. 1535 г. |
Свети Симон бил роден в Кана Галилейска и бил познат на Господа и на Неговата Пречиста Майка, тъй като град Кана се намирал недалеч от Назарет. Когато Симон празнувал сватбеното си тържество, той поканил на тази сватба и Господ с Неговите ученици и Пречистата Му майка. Но тъй като виното за гостите не достигнало, Господ превърнал вода във вино. Поразен от това чудо, младоженецът повярвал в Господ Иисус Христос като в истинен Бог и напускайки сватбеното тържество и дома си, с усърдие последвал Господа. Затова и бил наречен Зилот, или ревнител, защото се разпалил от толкова голяма ревност, че заради любовта си към Христа оставил своята годеница и всичките си пристрастия, сгодявайки душата си за Небесния Жених.
![]() |
Затова Симон бил причислен към сонма на Христовите ученици и към лика на светите дванадесет апостоли.
Когато на Петдесетница Светият Дух слязъл върху апостолите във вид на огнени езици, те получили дара на езиците, така че можели да проповядват Евангелието на всички народи и Симон, заедно с останалите единадесет апостоли, се сподобил да получи Светия Дух. Като получил Светия Дух, той тръгнал с проповед за Христа през различни страни. Минал през Египет, Мавритания, Либия, Нумидия, Кириния и Абхазия. Бил е също и в Британия. Той просветил с Христовата вяра много езичници, непознаващи Христа, за което и бил разпънат от неверниците и завършил живота си с мъчение, подобно на кръстното мъчение, на което бил подложен Иисус Христос.
Тропарь апостола Симона Зилота
глас 3
Апостоле святый Симоне,/ моли милостиваго Бога,/ да прегрешений оставление// подаст душам нашим.
Кондак апостола Симона Зилота
глас 2
Известно премудрости учения в душах благочествующих положшаго/ во хвалении ублажим, яко богоглаголиваго, вси Симона:/ престолу бо славы ныне предстоит и со Безплотными веселится,// моляся непрестанно о всех нас.
(Вложил учението на премъдростта в душите на благочестивите, нека да облажим богоречивия Симеон: днес той предстои пред Престола на Славата и се весели с безплътните, молейки се непрестанно за всички нас.)
Молитва святому апостолу Симону
Святый славный и всехвальный апостоле Христов Симоне, сподобивыйся прияти в дом твой в Кане Галилейстей Господа нашего Иисуса Христа и Его Пречистую Матерь, Владычицу нашу Богородицу, и очевидцем быти преславнаго чудесе Христова, на браце твоем явленнаго, претворения воды в вино! Молим тя с верою и любовию: умоли Христа Господа претворити души наша из грехолюбивых в боголюбивыя; сохрани и соблюди нас молитвами твоими от искушений диавольских и падений греховных, и испроси нам свыше помощь во время уныния и беспомощия нашего; да не преткнемся о камень соблазна, но неуклонно шествуем спасительным путем заповедей Христовых, дондеже достигнем оных блаженных обителей райских, идеже ты ныне водворяешися и веселишися. Ей, апостоле Спасов! Не посрами нас, крепце на тя уповающих, но буди вам помощник и покровитель во всем житии нашем и помози нам благочестно и богоугодно житие сие временное скончати, благую и мирную христианскую кончину получити и добраго ответа сподобитися на Страшнем Суде Христове; да избежавше мытарств воздушных и власти лютаго миродержца, унаследуем Царство Небесное и прославим великолепое имя Отца и Сына и Святаго Духа, во веки веков. Аминь.
Житие на преподобна Исидора Юродива (VI в.)
Тавенисийският женски манастир се намирал в горна Тиваида. Повод за основаването му било желанието на сестрите на Пахомий да се подвизават в отшелничество. Избраното за обителта място се наричало Мен и се намирало на брега на Нил, докато мъжкият манастир бил разположен на остров по средата на реката. Свети Пахомий дал на монахините строг устав, почти еднакъв с устава на неговия манастир, намиращ се в Тиваида. Сред сестрите се подвизавала и една девица, на име Исидора, приела върху себе си подвига на юродството. Тя се държала като глупава и побъркана, поради което другите сестри изпитвали към нея толкова голямо презрение, че нито една от тях никога не сядала да се храни заедно с нея. Тя била унижавана и оскърбявана от всички, но понасяла подвига си с голямо търпение, като винаги благодаряла и хвалела Бога.
Исидора постоянно се трудела в манастирската кухня, служейки на всички сестри и вършела всички манастирски работи, без да се гнуси и от най-трудните и мръсните. Тя собственоръчно очиствала манастира от всяка мръсотия и нечистота. Така преподобната се трудела постоянно, от сутрин до вечер, без отдих дори и за час, като винаги изнурявала плътта си.
Понякога Исидора се преструвала на бесновата, за да скрие добродетелите си от сестрите. По такъв начин върху нея се изпълнило пророческото слово: “ако някой от вас мисли, че е мъдър на тоя свят, нека стане безумен, за да бъде мъдър”.
Сестрите в този манастир били четиридесет и всички, съгласно устава, носели на главите си скуфии; А Исидора покривала главата си с обикновен парцал. Никой никога не я видял да яде парче хляб или да седи на трапезата и да се храни с варена храна, защото тя събирала трохите, падащи от масата, и се хранела с тях. Вместо варена храна Исидора пиела водата, с която преди това измивала гърнетата и котлите. Преподобната никога не оскърбявала никого с дума, никога не се разгневявала, никога не роптаела срещу Бога, но винаги пребивавала в мълчание; никога не водила с някого нито дълга, нито кратка беседа и изобщо с никого не разговаряла, въпреки че другите сестри често я биели и злословели.
След като преподобна Исидора прекарала доста години в такива подвизи, Питирим, мъж, много добродетелен, подвизаващ се в близката Порфиритска пустиня, получил откровение за нея. Явил му се ангел Господен и казал:
- Защо се величаеш в ума си и считаш себе си за добродетелен, пребивавайки на това пустинно място? Искаш ли да видиш жена, по-съвършена от теб, угодила на Бога с подвизите си повече, отколкото ти? Ако искаш да видиш такава жена, иди в Тавенисийския женски манастир. Там ще срещнеш една сестра, носеща на главата си парцал вместо скуфия. Тази сестра е угодила на Бога с подвизите си повече от теб, тъй като, живеейки сред другите сестри и служейки на всички с любов, тя получава презрение от всички, но въпреки това, със сърцето си никога не се отделя от Бога и умът ѝ винаги е потопен в мисълта за Бога. А ти, пребивавайки тук в уединение без да излизаш, с ума си обикаляш всички градове”.
Питирим веднага се отправил към Тавенисийския женски манастир. Като стигнал до мъжкия манастир, намиращ се в Тавениса, Питирим помолил настоятеля на манастира да му даде придружители, които да го доведат до женския манастир. Тъй като Питирим бил известен със своите подвизи, заради подвижническия му живот, а също и поради старостта му, настоятелят му дал придружители от братята, които с внимание и любов го превели през реката, разделяща двата манастира - мъжкия и женския, и го отвели до женския манастир.
Като влязъл в манастира, преподобният се отправил най-напред към храма. След като направил обичайната си молитва, Питирим помолил сестрите да се съберат при него, така че да може да види всичките. Събрали се всички, освен Исидора. Не виждайки именно тази, за която му било известно от ангела и заради която дошъл тук, старецът казал:
- Доведете при мен всички сестри, защото, струва ми се, тук липсва една.
Сестрите му отговорили:
- Ето, ние всички стоим пред твоето честно лице.
Но старецът казал:
- Тук липсва една сестра, за която получих откровение от ангел Господен.
Тогава сестрите отговорили:
- Събрали сме се всички, честни отче. Тук липсва само една сестра, която се намира в кухнята, но тя е глупава и бесновата.
Старецът казал:
- Доведете и тази сестра при мен, за да мога да я видя, защото заради нея съм дошъл тук.
Сестрите отишли при Исидора и ѝ казали, че старецът я вика. Но тя не искала да тръгне, тъй като духом разбрала за откровението, което старецът получил от ангела.
Тогава сестрите, като я хванали, със сила я повлекли със себе си, като казали:
- Честният отец Питирим те вика.
Когато Исидора била доведена при стареца, той, като я видял, разбрал, че именно това е сестрата, за която му съобщил ангелът, паднал в краката ѝ с думите:
- Благослови ме, честна майко!
Но Исидора сама паднала в краката му и казала:
- Ти ме благослови, честни отче!
Виждайки това, сестрите много се удивили и казали на стареца:
- Да не бъде на тебе такова безчестие, честни отче! Та тази сестра не е добре с ума си.
Блаженият Питирим им казал:
- Може би вие всички не сте добре. Тази сестра повече от мен и от всички вас е угодила на Бога, тя е майка на всички нас и аз ще умолявам Господ да ме сподоби в съдния ден с еднаква участ с нея.
Като чули това, всички сестри паднали пред стареца и със сълзи му изповядали оскърбленията, които ѝ нанасяли ежедневно. При това една от сестрите казвала:
- Аз винаги я ругаех.
Друга:
- Аз изливах върху нея помия.
Трета:
- Аз я биех.
Четвърта:
- Аз я удрях с пръчка.
И останалите сестри изповядали пред стареца много други оскърбления, които нанасяли на преподобната. Падайки по очи пред Исидора, всички я молели за прошка.
Честният старец Питирим заедно с Исидора усърдно се помолили на Бога за сестрите, за да се простят греховете им. След това Питирим дълго време ги поучавал и беседвал с тях за тяхна душевна полза и накрая се върнал на мястото на своите подвизи, хвалейки и славейки Бога, сподобил го да види скриваната от всички Своя рабиня.
Преподобната Исидора, като не желаела да приема почести от сестрите, скоро след като старецът заминал, тайно от всички напуснала манастира и се подвизавала на никому неизвестни места до самия ден на смъртта си.
Такъв бил скритият от всички живот на Божията угодница, която тайно служила на Бога под прикритието на своето юродство. Затова на небето, пред очите на всички свои небесни съграждани, ще приеме явно награда от Бога. Въдворена с тях в небесните селения, тя прославя Отца и Сина, и Светия Дух, Единия Бог в три Лица.
В памет на блажена Таисия (V в.)
В Египет живеела една девица християнка, на име Таисия. Когато родителите ѝ починали и тя останала сираче, желаейки да запази себе си в девство, Таисия раздала целия си имот на бедните, а дома си превърнала в странноприемница за скитските монаси. Така се подвизавала дълго време, като приемала в дома си подвижници и им осигурявала почивка при пътуванията. След доста време Таисия напълно похарчила богатствата си и изпаднала в голяма бедност. По коварството на дявола с нея се сближили грехолюбци, които я отклонили от спасителния път и я обърнали към греха. От този момент Таисия започнала да води греховен живот, като се отдала на блудство и разврат.
Когато скитските подвижници узнали за тази промяна в живота на Таисия, много се опечалили. След като се посъветвали помежду си, те отишли при авва Иоан Колов и му казали:
- Ние чухме за тази сестра, че води греховен живот. Но тъй като тя ни оказваше голяма любов, като ни даваше подслон в дома си, и ние ще ѝ покажем нашата духовна любов и ще се погрижим за спасението на душата ѝ. Потруди се и ти, честни отче, иди при нея и я убеди да се покае. Ти ще успееш да направиш това, тъй като си надарен с мъдрост от Бога. Ние ще постим и ще възнасяме към Бога усърдни молитви да ти помогне Господ.
Авва Иоан Колов, изпълнявайки молбата на отците, се запътил към града, като по пътя се молел на Бога, своя Помощник, Който иска всички да се спасят.
Като стигнал до дома на Таисия, старецът почукал на вратата и след това казал на жената, пазеща при входната врата:
- Кажи на господарката си, че съм дошъл да разговарям с нея.
Вратарката с гняв му отговорила:
- Вие, монасите, разпиляхте цялото ѝ имущество!
Но старецът ѝ казал:
- Кажи ѝ, че ѝ нося нещо много ценно.
Вратарката отишла и съобщила на господарката си думите на стареца.
Таисия отговорила:
- Тези монаси, които ходят близо до Червено море, понякога намират бисери. Доведи този старец при мен.
Старецът влязъл в къщата и седнал до Таисия. След това, като погледнал към лицето ѝ, въздъхнал дълбоко, наклонил главата си и започнал да плаче.
Таисия попитала стареца:
- Честни отче! За какво плачеш?
Старецът ѝ отвърнал:
- Виждам как сатаната играе на лицето ти, как да не плача? Защо не пожела да имаш за жених нашия Господ Иисус Христос, Жених Пречестен и Безсмъртен? Защо презря Неговия чертог и отдаде себе си на сатаната? Защо постъпваш според скверните му дела?
Като чула тези думи, Таисия дошла в умиление, тъй като думите на стареца били за нея като огнена стрела, пронизваща сърцето ѝ. В същия миг в нея се появило отвращение към греховния ѝ живот. Започнала да се срамува от себе си и от греховните си дела. След това казала на стареца:
- Честни отче! Има ли покаяние за грешниците?
Старецът ѝ отговорил:
- Наистина има. Спасителят чака твоето обръщане и е готов да те приеме в отеческите Си обятия, защото Той не желае грешникът да загине, но да се обърне към спасителния път. И аз ще ти стана застъпник за това, че ако се покаеш искрено и от цялото си сърце се обърнеш към Господ, Той отново ще те възлюби като Своя невеста и като те очисти от всяка греховна нечистота, ще те въведе в Своя нетленен небесен чертог. Тогава за теб ще се възрадват всички ангелски чинове, защото те се радват и за един каещ се грешник.
Таисия казала:
- Да бъде Божията воля, честни отче! Вземи ме оттук и ме заведи там, където бих могла да намеря място, удобно за покаяние.
Старецът казал:
- Да тръгваме.
След това станал и се отправил към входната врата на къщата ѝ. Станала и Таисия и тръгнала след стареца, без да прави нищо в дома си, без да нарежда никому нищо, оставяйки всичко заради Христа.
Като видял, че Таисия ни най-малко не се погрижила за къщата си и на никого нищо не казала, Иоан много се удивил на тази внезапна промяна и на ревността на Таисия по Бога. Като благодарил за това на Бога, той тръгнал по пътя. Таисия вървяла след него, но на значитело разстояние.
Когато пътниците стигнали до пустинята, било вече късно. Настъпвала нощ. Като приготвил на земята неголяма възглавница от пясък, старецът казал на Таисия:
- Заспи тук под покрова на Божията благодат.
След това, като я оградил с кръстния знак, се отдалечил на неголямо разстояние от нея. Като направил обичайните си молитви, старецът легнал на земята и заспал.
Когато станало полунощ, старецът се пробудил, понеже видял светлина на небето. Като повдигнал очи, видял огнен стълб, слизащ от небето към Таисия. От това видение Иоан дошъл в ужас. Като погледнал внимателно към Таисия, забелязал, че ангели Божии възнасяли по този път душата на Таисия. Иоан се взирал в това чудно видение, дотогава, докато то не се скрило от очите му. След това станал и тръгнал към Таисия. Като дошъл при нея, я побутнал с ръка, но видял, че тя е починала. Тогава старецът със страх и трепет паднал по очи на земята и чул глас от небето, който му казал:
- Покаянието ѝ, принесено за един час, е по-приятно на Бога от покаянието, продължаващо дълго време, защото при второто у каещите се липсва такава топлина в сърцето.
Старецът прекарал в молитва цялата нощ чак до сутринта. След това, като предал на земята честното тяло на блажената Таисия, той се върнал в скита и разказал на монасите всичко, което се случило. Като научили това, монасите прославили Христа Бога и Му благодарили за голямото Му милосърдие. На Него - истинния Бог - подобава слава во веки. Амин.
![]() |
Страдание на свети мъченик Исихий (IV в.)
Светият мъченик Исихий пострадал при царуването на император Максимиан. Той заемал първо място в двора на императора, имал званието магистриан и живеел в Антиохия. Максимиан отстранявал християните от военна служба и на тези, които желаели да останат в християнската вяра, заповядвал да свалят от себе си военните пояси и да преминат в положение на наемни слуги. След такава царска заповед мнозина предпочитали безславния живот на слуга пред гибелната почит на военното звание. Такъв бил и славният Исихий. Като узнал за това, Максимиан му заповядал да свали от себе си драгоценните одежди, съответстващи на досегашния му сан, да облече груба власеница и да постъпи в състава на женската прислуга. След няколко дни той повикал Исихий при себе си и му казал:
- Исихий, кажи ми, нима не изпитваш срам да останеш в това безчестие?
Светецът му отговорил:
- Честта, която имах при теб, е временна.
След този отговор Максимиан заповядал да вържат на врата на Иисихий воденичен камък и да го хвърлят в реката. Така умрял светият мъченик.
Страдание на светите мъченици Алфий, Филаделф, Киприан и другите с тях (251 г.)
Тези Христови мъченици произхождали от Италия. Алфий, Филаделф и Киприан били синове на италийски княз и били наставени в християнската вяра и кръстени от някой си Онисим. По онова време от Рим дошла заповед да се издирват християните и когато се разкрило, че те са християни, заедно с Онисим, Еразъм и други четиринадесет християни, ги изпратили в Рим при император Ликиний. По негова заповед, върху гърдите на Онисим поставили огромен камък, от което той издъхнал. На Еразъм и на останалите четиринадесет свети мъченици отсекли главите с меч, а Алфий, Филаделф и Киприан били изпратени в Селевкия и там били умъртвени за вярата в Христа.
В същия ден се чества паметта на преподобни Симон, епископ Владимирски и Суздалски.
Житие преподобного Симона, епископа Владимирского и Суздальского (1226 г.)
![]() |
То, что сказал Иисус, сын Сирахов, о Симоне, сыне Ониине3074: «великий священник, при жизни своей исправил дом и во дни свои укрепил храм» (Сир. 50:1); и еще: «как утренняя звезда среди облаков, как луна полная во днях, как солнце сияющее над храмом Всевышнего, как радуга, сияющая в величественных облаках» (Сир. 50:6–7), – это самое мы должны сказать и о преподобном отце нашем Симоне, епископе Владимирском и Суздальском, свидетеле и списателе житий угодников печерских, втором летописце по блаженном Несторе. Поистине, он хорошо построил дом Божий и укрепил Церковь примером жития своего и назидательными повествованиями о житии святых, как один из тех добрых пастырей, о которых Господь обещал пророку Иеремии, говоря: «дам вам пастырей по сердцу Моему и будут пасти вас со знамением и благоразумием» (Иер.3:15). Поистине все наименования, относимые к Симону, доброму пастырю и хранителю закона Иудейского, могут быть отнесены и к сему преподобному Симону, архипастырю Владимирскому и Суздальскому.
Этот блаженный Симон принял образ иноческий в святом монастыре печерском, подобно небу, украшенному святыми подвижниками, как бы звездами мысленными, луною и солнцем. Поступив в монастырь, Симон с прилежанием читал повести о житии прежде бывших и Богу угодивших святых, многочисленных, как многочисленны звезды на небе. И сам блаженный Симон воспламенялся любовью к подвигам сих святых и всячески старался им подражать. С любовью вспоминал он подвиги первого строителя сей обители преподобного Феодосия, так умножившем сии духовные звезды обители – иноков, и всячески старался подражать жизни его. Вспоминал он также и о подвигах святого Антония, просветившего всех, подобно солнцу, светом добрых дел своих; и его равноангельному житию подражал преподобный; взирая на преподобных, умноженных как звезды, служащие луне и солнцу, Симон поучался смирению; в особенности поучался смирению примером святителя Феодосия, который, подобно луне, сиял ярче всех прочих звезд и заслужил себе у Бога более славный сравнительно с прочими братиями венец. От Антония, как бы солнца, идущего по небу одиноко, без прочих светил, Симон заимствовал равноангельное безмолвное житие. Подобно зеркалу, он отражал в себе все те духовные светила – звезды, луну и солнце, и сам проявлял из себя свет звездный, лунный и солнечный. Кроме того, подобно тому древнему Симону первосвященнику, и сей был как звезда утренняя, как луна полная и как солнце, сияющее на церковь Всевышнего. Он усердно подвизался в святом монастыре печерском, подобном небу, и сам Симон уподоблялся своими подвигами звезде утренней, всегда подражая Пресвятой Богородице, прекрасной как луна и славной как солнце. Сколько было у него сил, он усердно служил Матери Божией, пребывая постоянно в великом смирении, усердной молитве, как общей с братиею, так и уединенной.
Когда сей святой Симон просиял подвигами своими по многим окрестным странам, так что был даже известен и в странах весьма отдаленных, случилось, что в то время архиерейский престол епархии Владимирской и Суздальской не имел своей главы. Церкви же прилично украшаться звездным венцем (ср. Откр.12:1), как пишет святой Иоанн в своем Апокалипсисе. На том престоле владимирском и суздальском не было пастыря, – пресветлого солнца и красивой луны, так что та церковь не могла похвалиться словами псалма: престол мой как солнце предо мною и «как луна совершенна в век» (Пс.88:38). В это именно время, по изволению Начальника пастырей – Иисуса, вручившего некогда овец Своих любившему «Его более всех» (Ин.21:15–17) Симону Петру, этот блаженный Симон, от всего сердца возлюбивший Пречистую Матерь Божию, был призван Богом на престол епископский для управления Богом хранимыми городами – Владимиром и Суздалем. Таким образом украсился венец церкви той светом звездным, престол же ее просветился как солнце и как полная луна. Сей блаженный пастырь просиял на престоле добрыми делами своими как звезда утренняя, как луна и как солнце; учением своим он просвещал всех, любовью согревал, благодатью, испрошенною от Бога, даровал всем жизнь (духовную). Сей блаженный Симон всегда представлял себя как бы звездою утреннею, которая возвещает конец ночи и начало дня, поэтому он всегда хранил себя от всех дурных и греховных дел и всеми силами устремлялся на дела добрые, благодатные. Помышлял про себя святой и то, что солнце и луна – суть как бы два глаза, неусыпно бдящих на небе; поэтому он всячески заботился о том, чтобы его престол сиял как солнце и как полная луна, и лично сам старался подражать тем неусыпным очам небесным, для чего с неусыпною бодростью прилежно пас духовное стадо свое.
Блаженный Симон долгое время подвизался, как ревностный пастырь, усердно и внимательно заботившийся о своей пастве; и следует заметить, что преподобный весьма успешно проходил служение свое. В то же время святой не оставлял и трудов своих иноческих, всегда представляя в мысли своей труды и подвиги честных подвижников печерских и радуясь душою своею о том, что Господь сподобил его в сей честной обители принять образ иноческий и быть как бы сожителем святых печерских подвижников; святой Симон постоянно призывал их к себе на помощь в молитвах своих и по предстательству их пред Богом при помощи благодати Божией успешно устроил дела паствы своей, так что на нем исполнились и все прочие подобия и наименования, усвояемые Иисусом, сыном Сираха, Симону, первосвященнику Иудейскому, угодившему Богу в Ветхом Завете. Кроме вышеупомянутых наименований Иисус, сын Сирахов, пишет о том Симоне, что он был как бы дугою небесною, как бы цветок среди шипов, как лилия, как стебель ливанский, как ладан на огне, как сосуд златокованный, как маслина и как кипарис (Сир.50:8–11). Все эти добродетели архипастырские, предуказанные этими наименованиями, проявил в своей жизни и добрый пастырь Симон. Так он весьма заботился о сохранении и водворении между людьми мира, предуказанного небесною дугою; далее, он учил всех самым делом своим терпению, произрастая как цветок яблочного дерева среди терний, всегда трудясь в мысленном вертограде паствы своей; наставлял всех и делом и словом чистоте духовной, как бы насаждая белую лилию; поучал всех непрестанной молитве к Богу, умножая как бы благоухающие растения ливанские; всегда благодарил Бога, даже среди скорбей своих, и к тому же поучал и паству свою, представляя собою как бы ладан, благоухающий на огне, предлагаемый всем в драгоценном сосуде любви и премудрости духовной; он укоренял среди паствы своей маслину милосердия и любви к ближнему, а также возвращал в пастве своей, как кипарис, постоянную мысль о Боге.
Сей блаженный Симон настолько изучил подвижническую жизнь святых угодников печерских, что как бы написал ее на скрижалях сердца своего; поэтому он восхотел, чтобы и прочим, благочестивым людям, была известна жизнь печерских подвижников; а для этого он решил составить письменное описание подвижнической жизни печерских иноков. Следует заметить, что в это время, по причине многочисленных войн и усобиц было утеряно много книг, так что многие события, описанные в этих книгах, начинали приходить в забвение. В виду этого блаженный Симон с большим усердием разыскивал всех очевидцев того или другого чудесного события, случившегося в печерской обители, и все, полученные таким образом, сведения преподобный с усердием собирал в одно целое, трудясь как мудрая пчела. Потому то он и просветил нас светом солнечным, лунным и звездным, так как описал нам чудеса преподобного Антония, этого светозарного солнца, и чудесное окование раки преподобного Феодосия – луны полной; ко всему этому блаженный Симон присовокупил сказание о святой, небесам подобной, церкви печерской, престол которой поистине сиял как солнце и как луна полная; – все это занесено преподобным Нестором в первую часть Патерика3075. Кроме того, блаженный Симон в послании к Поликарпу предложил сведения о жизни многих подвижников печерских, сиявших как звезды подвигами своими; – это вошло во вторую часть Патерика. Впоследствии Симон еще раз написал послание к тому же Поликарпу, в котором говорит о подвигах и многих других подвижников печерских.
Из сочинений сего блаженного Симона видно, что он имел великую любовь ко Пресвятой Богородице и к преподобным отцам – Антонию и Феодосию Печерским, так что он с сими преподобными обитал духом и умом своим как бы в одной пещере, несмотря на то, что телом своим жил в своей епархии.
Подобно тому, как Симон Петр более прочих апостолов любил Господа, так и этот Симон, тезоименитый тому славному апостолу, выказывал больше всего любовь и ревность к Пресвятой Богородице и обители Ее печерской.
Во дни жизни его верующие видели на небе чудное знамение, – именно они видели, что Некая Жена, Невеста неневестная, Пречистая Богородица, имела под ногами Своими не только свет лунный, но и звездный и солнечный; ибо этот пастырь добрый сиял своими делами благими (как мы сказали выше), как звезда и как луна, причем являл столь великое смирение, что, будучи епископом, писал в послании своем, что считал бы честью для себя быть сором, попираемым и разбрасываемым в сторону ногами проходящих, как об этом свидетельствует послание его.
Этот добрый пастырь потрудился довольно продолжительное время, питая духовных овец своих пищею нетленною, ведущею в жизнь, так как предлагал всем пасомым своим жития святых, подвизавшихся в обители печерской, и в письмени и самым делом жизни своей.
Пробыв двенадцать лет на архипастырском престоле, блаженный Симон отошел к пастырям, восседающим на двенадцати престолах и к Самому Пастыреначальнику, Господу Иисусу, дабы восприять от Него неувядаемый венец славы. Тело же его честное, согласно его желанию, выраженному в послании к блаженному Поликарпу, а также в соответствие его любви к святым подвижникам печерским, положено в печерских пещерах, где и доныне пребывает в нетлении, в честь, славу и хвалу Отца, и Сына, и Святого Духа, Единого Бога в Троице славимого, ныне и всегда, и во веки веков. Аминь3076.
Тропарь святителю Симону Печерскому, епископу Владимирскому и Суздальскому
глас 1
Жити́й преподо́бных оте́ц Пече́рских списа́телю изве́стный,/ святи́телю Христо́в Си́моне всеблаже́нне,/ моли́ся приле́жно с ни́ми Христу́ Бо́гу,/ да упра́вит в ми́ре живо́т наш/ и в кни́ги живо́тныя да напи́шет ны,// спаса́я ду́ши на́ша.
Перевод: Известный составитель житий преподобных отцов Печерских, святитель Христов Симон преблаженный, молись настойчиво с ними Христу Богу, да сделает мирной жизнь нашу и в книги жизни да запишет нас, спасая души наши.
Кондак святителю Симону Печерскому, епископу Владимирскому и Суздальскому
глас 2
Святи́тельства оде́ждою,/ а́ще и досто́йне оде́ялся еси́,/ оба́че тем не вознося́ся,/ жела́л еси́ па́че сме́тием пред враты́ Ла́вры Пече́рския поврещи́ся,/ смиренному́дре Си́моне. / Те́мже, не а́ки сме́тие, врат вне,/ но, я́ко сокро́вище, внутрь святы́я пеще́ры положе́н бы́ти сподо́бился еси́,/ и ны́не на Небеси́ Го́сподеви предстоя́,// моли́ся о нас, чту́щих тя.
Перевод: В одежды святительские, хотя и по достоинству ты был облачен, однако этим не превозносился и желал ты лучше повергнуть себя как сор за ворота Лавры Печерской, смиренномудрый Симон. Но не как сор за воротами, а, как сокровище, в святую пещеру ты удостоился быть положенным, и сейчас, предстоя на Небесах Господу, молись о нас, почитающих тебя.
Молитва святителю Симону Печерскому, епископу Владимирскому и Суздальскому
О, свяще́нная главо́, вели́кий уго́дниче Бо́жий, святи́телю Христо́в и чудотво́рче, преподо́бне и Богоно́сне о́тче Си́моне! К тебе́, небе́сному засту́пнику и те́плому предста́телю на́шему с ве́рою и любо́вию припа́даем и со упова́нием всеусе́рдно мо́лим тя: яви́ милосе́рдие твое́ нам смире́нным и гре́шным, и проле́й те́плыя моли́твы твоя́ о нас ко Го́споду, Ему́же со А́нгелы и все́ми святы́ми предстои́ши на Небеси́ во сла́ве ве́чней. Ве́мы, свя́тче Бо́жий, я́ко сво́йственно есть тебе́ милосе́рдие, и́бо еще́ на земли́ живу́щу ти, еди́но име́л еси́ попече́ние, е́же спаса́ти от поги́бели грехо́вныя ду́ши челове́ческия; те́мже у́бо потщи́ся, благосе́рде, предстоя́ стра́шному Престо́лу Го́спода Сла́вы, хода́тайствовати о на́шем спасе́нии, да не поги́бнем лю́те со беззако́нии на́шими. Ве́руем, о́тче всеблаже́нне, я́ко ты и́же Христо́вою любо́вию, бли́жния твоя́ возлюби́л еси́, всегда́ пребыва́л еси́ в ми́ре сем, кольми́ па́че лю́биши вся ны о Го́споде на Небесе́х водворя́яся; те́мже всеусе́рдно мо́лим тя, я́ко отца́ нам су́ща, да вы́ну соблюда́еши ны под покро́вом твои́м от вся́каго зла. Ты, о́тче преподо́бне, не то́чию сам ве́рою пра́вою и благи́ми де́лы до́бре угоди́вый Го́сподеви, но и ины́х научи́вый пра́во ве́ровати и во́лю Бо́жию твори́ти, ве́лий нарече́н еси́ во Ца́рствии Небе́сном, по нело́жному обетова́нию Христ́ову; те́мже у́бо наста́ви и нас, да́нною тебе́ от Го́спода благода́тию, та́ко ве́ровати, и та́ко путе́м за́поведей Госпо́дних ше́ствовати, я́ко не то́чию нам саме́м николи́же на поги́бельный путь неве́рия и на стезю́ повеле́ниям Бо́жиим проти́ву соврати́тися, но па́че да бу́дем дово́льни и ины́х во правове́рии утверди́ти и на путь и́стинного благоче́стия наста́вити. О преблаже́нне, потщи́ся у́бо о сем наипа́че умоля́ти Щедрода́вца Бо́га, да пода́ст нам ве́ру пра́ву и несумне́нну, благоче́стие и́скреннее и непоколеби́мое, братолю́бие нелицеме́рное, и преспе́яние во всех благи́х де́лех, да вы́ну памятующе зва́ние и избра́ние на́ше, бу́дем, я́коже учит святы́й апо́стол, соверше́нни и испо́лнени во вся́кой во́ли Бо́жией, никому́же не полага́юще претыка́ния или́ собла́зна ни сло́вом, ни житие́м на́шим, но всегда́ промышля́юще то́чию до́брая пред Бо́гом и челове́ки. Еще́ же припа́дающе мо́лим тя, уго́дниче Христо́в, предста́тельствовати ко Всеми́лостивому Влады́це и Царю́ ца́рствующих, да сохрани́т под покро́вом Своея́ бла́гости, во здра́вии и непременя́емом благополу́чии богохрани́мый наро́д наш, и изба́вит его́ от вся́каго зла́го обстоя́ния; да соблюде́т Це́рковь святу́ю от ересе́й и раско́лов, держа́ву же правосла́вно-ру́сскую от вся́каго мяте́жа, бра́ней и нестрое́ний; да даст па́стырем Це́ркви святу́ю ре́вность о спасе́нии пасо́мых и просвеще́нии неве́рующих све́том Богоразу́мия, и да умудри́т их пра́во пра́вити сло́во и́стины; да́рует нача́льствующим му́дрость и си́лу, подчине́нным усе́рдие и благопоко́рливость, судия́м прозо́рливость и нелицеприя́тие, супру́гам ве́рность и единоду́шие, роди́телем ра́зум и благоче́стие, ча́дом кро́тость и послуша́ние, наста́вником и воспита́телем ю́ношества доброучи́тельность и смиренному́дрие, уча́щимся и воспиту́емым благо́е в ве́ре и благоче́стии науче́ние и возраста́ние, всем же лю́дем всяк дар коему́ждо благопотре́бен, вся́ку благовре́менну по́мощь во благи́х де́лех, и вся ко спасе́нию и сла́ве Бо́жией подоба́ющая. Сохрани́, о́тче преподо́бне, твои́ми богоприя́тными моли́твами вся гра́ды и ве́си держа́вы на́шея, и град сей, и дом сей, от вся́каго зла и нападе́ний вра́жиих, вся же правове́рныя лю́ди, с любо́вию и упова́нием притека́ющия к покро́ву твоему́, и благоче́стно покланя́ющияся моще́м твои́м, осени́ небе́сным твои́м благослове́нием, и вся проше́ния их во бла́го испо́лни. Ей, уго́дниче Бо́жий, не пре́зри моле́ний на́ших, и не посрами́ нас от упова́ния и ча́яния на́шего! Се бо мы недосто́йнии, и смире́ннии мно́гих грехо́в испо́лненнии, ве́дуще, я́ко гре́шники Бог не послу́шает, но а́ще кто Богочте́ц есть и во́лю Его́ твори́т, того́ послу́шает, ко твоему́ прибега́ем предста́тельству, тобо́ю дерза́ем умоля́ти милосе́рдие Бо́жие; ве́руем бо, всеблаже́нне, я́ко ели́ка а́ще ты, пра́веден сый, воспро́сиши в моли́тве от Бо́га, даст ти Бог. Те́мже у́бо бу́ди те́плый о нас предста́тель ко Щедрода́вцу Бо́гу, да твое́ю по́мощию и заступле́нием ми́рно и благоче́стно пожи́вше на земле́ сподо́бимся и небе́сных благ восприя́тия, сла́вяще и превознося́ще Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха, Еди́наго в Тро́ице сла́вимаго и покланя́емаго Бо́га, и твое́ ми́лостивое предста́тельство во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Молитва вторая святителю Симону Печерскому, епископу Владимирскому и Суздальскому
О, всехва́льный и всечестны́й архиере́ю, святи́телю Христо́в, преподо́бне и богоно́сне о́тче Си́моне! При́зри, с сво́йственным тебе́ благосе́рдием, от высо́т Небе́сных, иде́же со А́нгелы и все́ми святы́ми Го́споду Сла́вы предстои́ши, на нас недосто́йных и до́лу прекло́нных, смире́нных же и гре́шных, притека́ющих к многомо́щному предста́тельству твоему́ с ве́рою, любо́вию и упова́нием. Простри́ моли́твенно преподо́бныя ру́це твоя́ ко Го́споду и Влады́це, и испроси́ от щедрода́тельныя Его́ благосты́ни оставле́ние согреше́ний на́ших во́льных и нево́льных, покая́ние серде́чное, здра́вие душе́вное и теле́сное, житие́ ми́рное и безмяте́жное, возду́ха благорастворе́ние, земли́ плодоно́сие, жите́йских потре́б дово́льство, во всем благо́е поспеше́ние, и да не во зло обрати́м да́руемая нам блага́я, но во сла́ву пресвята́го и́мене Его́, и во спасе́ние на́ше. Еще́ же припа́дающе мо́лим тя, потщи́ся, благосе́рде, предста́тельствовати ко Го́споду Человеколю́бцу, да изба́вит нас, по вели́цей Свое́й ми́лости, от вся́ких бед и скорбе́й, от вся́ких неду́гов и боле́зней, от внеза́пныя сме́рти и от всех озлобле́ний, от вся́ких ко́зней враго́в ви́димых и неви́димых и от вся́каго зла; да укрепи́т в нас пра́вую ве́ру и благоче́стие нелицеме́рное, и да пода́ст нам си́лы в борьбе́ со страстьми́ и похотьми́ на́шими; да соблюде́т нас от нечести́вых и душепа́губных уче́ний неве́рия и суеве́рия, и́миже наве́туется в нас святооте́ческая Правосла́вная ве́ра, и да изба́вит нас от вся́ких прираже́ний ду́ха, и́же ны́не де́йствует в сыне́х противле́ния; да всади́т в сердца́ на́ша дух смире́ния и кро́тости, дух братолю́бия и незло́бия, дух терпе́ния и целому́дрия, дух святы́я ре́вности о сла́ве Бо́жией и спасе́нии бли́жних; да при́зрит благоутро́бно на вся́кую ду́шу, тре́бующую благода́тныя Его́ ми́лости, и да́рует, по неизрече́нным щедро́там Своего́ человеколю́бия, боля́щим исцеле́ние, скорбя́щим утеше́ние, малоду́шным успокое́ние, уныва́ющим ободре́ние, стра́ждущим осла́бу, бе́дствующим по́мощь, си́рым покро́в, безприю́тным приста́нище, оби́димым защи́ту, злосло́вимым терпе́ние, уничижа́емым великоду́шие, гони́мым заступле́ние, оклевета́емым оправда́ние, и всем, во вся́ких ну́ждах и злострада́ниях су́щим, душе́вную отра́ду, и ско́рое избавле́ние. Ей, свя́тче Бо́жий, бу́ди те́плый моли́твенник и приле́жный хода́тай ко Го́споду о вся́кой души́ ве́рных твои́х чти́телей, и́щущих твоея́ по́мощи, да никто́же во упова́нии свое́м на тя посpáмлен бу́дет, но вси предста́тельством твои́м да обря́щут, во вся́ких обстоя́ниих, благода́ть и ми́лость Всеще́драго Бо́га, Ему́же подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
* * *
3074 Здесь разумеется Симон I, первосвященник Иудейский, сын и преемник первосвященника Онии 1-го, за благочестие свое прозванный современниками «праведным». Воспользовавшись спокойным временем под владычеством царей египетских, он возобновил укрепления Иерусалима, украсил храм, обнес его высокими стенами и сделал в нем значительные исправления и улучшения; но, – что самое важное, – он поднял религиозно-нравственную жизнь народа примером своей благочестивой жизни, почему и оставил по себе самые добрые воспоминания (Сир. 50:1–21). – Первосвященническое служение свое Симон проходил в нач. III в. до Р. Х.
3075 «Патерик», по переводу с греческого, значит «отечник», т.е. сборник, заключающий в себе краткие повести о жизни подвижников благочестия или нравоучительные слова их. Киево-Печерский Патерик представляет собою собрание кратких повестей о подвигах печерских иноков. В основу этого Патерика вошли 14 сказаний Симона, епископа Владимирского и Суздальского, затем жизнеописания святых, составленные летописцем Нестором и другими лицами. Что касается до сказаний Симона, то девять из них повествуют о чудотворцах печерских и пять – о чудесах, сопровождавших построение главной печерской церкви.
3076 Кончина преподобного Симона последовала в 1226 г., на 11 году управления им епархией Владимирской и Суздальской (управлял епархией с 1215 по 1226 г.).
†
ВИЖТЕ ОЩЕ ЛЪЖОВНОТО КРЪЩЕНИЕ В БЪЛГАРСКАТА „ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА“ Отстъплението от вярата наречено "нов стил" Какво Бог ни е завещал относно Преданието НАЧАЛОТО НА ОТСТЪПЛЕНИЕТО ОТ БОГА Хронология на отстъплението от Бога БЕЗЗАКОНИЕТО ПРЕД БОГА НА СЪВРЕМЕННИТЕ СВЕТОВНИ ДЪРЖАВИ И ОБЩЕСТВА ОТНОСНО СЪКРАЩАВАНЕТО НА ЛИТУРГИИТЕ, ТАЙНСТВАТА И ТРЕБИТЕ В НОВОСТИЛНАТА ЦЪРКВА ОТНОСНО ПРЕМАХВАНЕТО НА ОГЛАШЕНИЕТО За Петровият пост и въпросите, които поражда ОТНОСНО КОРЕНА НА ЗЛОТО, НАЧАЛОТО НА ОТСТЪПЛЕНИЕТО НА РОДНАТА НИ „ЦЪРКВА“ И БЪЛГАРСКАТА СХИЗМА Ислямската духовна същност на българската „православна“ „църква“ ''СВЯТ'' ЛИ Е РУСКИЯТ ЦАР НИКОЛАЙ II ''Свят'' ли е Серафим Саровски ДУХОВНИТЕ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ И МАСОНСКАТА ПРИНАДЛЕЖНОСТ НА РУСКАТА ЗАДГРАНИЧНА ЦЪРКВА ДОГМАТИЧЕСКОТО ОТПАДАНЕ НА БЪЛГАРСКАТА ''ПРАВОСЛАВНА'' ЦЪРКВА ОТ ПРАВОСЛАВИЕТО Изобличение на иудеите от светците и духовниците на Църквата OТНОСНО СТРОЯЩИЯ СЕ В МОМЕНТА ТРЕТИ ЙЕРУСАЛИМСКИ ХРАМ И ДОШЛИЯ АНТИХРИСТ Ритуалните убийства на управляващите Относно магиите, дявола и демоните ЗАЩО НАЧАЛОТО НА КРАЯ ЗАПОЧВА ОТ УКРАЙНА ЗАПОЧВА НОВОТО МАСОВО ИУДЕЙСКО ЖЕРТВОПРИНОШЕНИЕ Кой всъщност воюва от двете страни на фронта в Украйна Коалициите в идващата глобална война Есхатология в края на човешката история ПРОГРАМА ЗА ИЗТРЕБВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД Християнството на българите и техните владетели ИСТОРИЯ НА СЛАВЯНОБЪЛГАРСКАТА ИМПЕРИЯ Защо гласуването е грях пред Бога Относно бесовската ''мъдрост'' на този свят Катехизиси - обяснения на вярата от светиите Пътешествие към древната Христова вяра Списък на подвижните и неподвижни празници в православната Църква, указания за пости и задушници Относно старостилния икуменизъм Свещената борба против антихристовата религия на икуменизма и изчадието му-новостилието КОЙ ПРЕДИЗВИКВА КРИЗАТА И КАК ЩЕ ЗАВЪРШИ ЗАПОЧНАЛОТО КРАЯТ НА ЕРЕТИЦИТЕ, НОВОСТИЛЦИТЕ И СТЪЛБОВЕТЕ НА ''ПРАВОСЛАВНИЯ'' ИКУМЕНИЗЪМ Против лъжовния страх от „осъждане” Относно отцеругателството и националното предателство ПАСТИРСКО ОКРЪЖНО ПОСЛАНИЕ ПРОТИВ МАСОНСТВОТО СЪЩНОСТТА И ЦЕЛТА НА ЮДОМАСОНСКАТА ОКУЛТНА САТАНИНСКА РЕЛИГИЯ КАК ДА СИ СПАСЯВАМЕ ДУШИТЕ В ТЕЗИ БЕЗБОЖНИ КРАЙНИ ПРЕДАНТИХРИСТОВИ ВРЕМЕНА