
Великия (Великденски) пост
Св. свещеномъченик Теодорит, презвитер Антиохийски. Св. преподобни Теофилакт Изповедник, епископ Никомидийски. Св. апостол Ерм от 70-те, еп. Филипополски. Ик. на Пресв. Богородица „Курско-Коренна”– Знамение Прочети повече
1954г. умира Ген. Иван Бакърджиев Прочети повече
Търсене в сайта: | ![]() |
Търсене на дата в календара: | ![]() |
Страдание на светите мъченици Вяра, Надежда и Любов и майка им София (ок. 137 г.)
При царуването на император Адриан в Рим живеела една вдовица, по рождение италианка, на име София, което в превод означава премъдрост. Тя била християнка и съобразно с името си водела благоразумен живот - по онази премъдрост, която възхвалява апостол Иаков:
"А мъдростта, която иде отгоре, е първом чиста, после мирна, снизходителна, отстъпчива, пълна с милосърдие и с добри плодове, безпристрастна и нелицемерна" (Иак. 3:17)*.
* Апостолът сравнява земната, светската, мъдрост и мъдростта,"която иде отгоре", тоест от Бога, като посочва свойства на Божествената: тя е свободна от всякаква греховност и страстност, обича мира и умиротворява всякаква вражда; за да не наруши мира, тя кротко понася всякаква несправедливост, в нея няма страст към споровете и пренията и дори в другите се стреми да потисне тази страст с покорност (отстъпчивост); тя е пълна с милосърдие и добри дела. Бел.ред.
В честното си съпружество София родила три дъщери, на които дала имената на трите християнски добродетели: първата нарекла Вяра, втората - Надежда, а третата - Любов. Пък и какво друго е можела да роди християнската премъдрост, освен угодни на Бога добродетели? Скоро след раждането на третата дъщеря София изгубила съпруга си. Останала вдовица, тя продължавала да живее благочестиво, угаждайки на Бога с молитва, пост и милостиня. Тя възпитавала дъщерите си като премъдра майка: стараела се да ги научи да проявяват в живота онези християнски добродетели, чиито имена носели.
Децата растели, растели в тях и добродетелите. Те вече добре познавали пророческите и апостолските книги, свикнали да слушат внимателно поученията на наставниците, прилежно се занимавали с четене, били усърдни в молитвата и домашните трудове. Подчинявайки се на своята света и богомъдра майка, те преуспявали във всичко и възлизали от сила в сила. И тъй като били необикновено красиви и благоразумни, скоро всички започнал да им обръщат внимание.
Слухът за тяхната премъдрост и красота се разпространил из целия Рим. Чул за тях и началникът на областта Антиох и пожелал да ги види. Но още щом ги зърнал, се убедил, че са християнки, защото не желаели да скриват вярата си в Христа, не се съмнявали в надежда на Него и любовта им към Него не отслабвала. Открито пред всички те прославяли Христа Господа и се гнусели от богомерзките езически идоли.
![]() |
Скулптурен портрет на император Адриан, Капитолийски музей |
За всичко това Антиох известил цар Адриан и той побързал да прати слугите си, за да доведат девиците при него. Изпълнявайки царската заповед, слугите отишли в дома на София.Там видели, че тя поучава дъщерите си и й съобщили, че царят я вика заедно с тях. Те разбрали с каква цел ги призовава царят и се обърнали към Бога с такава молитва:
- Всесилни Боже, направи с нас според святата Си воля. Не ни оставяй, но ни прати Своята помощ, за да не се уплашат сърцата ни пред гордия властник, за да не се побоим от страшните му мъчения и да не се ужасим от смъртта. Нека нищо да не ни отвърне от Тебе, нашия Бог.
Като възнесли молитва и се поклонили на Господа Бога, четирите жени - майката и дъщерите, се хванали за ръце подобно на сплетен венец и тръгнали при царя. Те често вдигали очи към небето и със сърдечни въздишки и тайна молитва се оставяли на помощта на Онзи, Който е заповядал: "Не бойте се от ония, които убиват тялото, а душата не могат да убият" (Мат. 10:28). Когато стигнали в царския дворец, те се осенили с кръстно знамение и казали:
- Помогни ни, Боже, Спасителю наш, за прослава на Твоето свято Име.
Въвели ги в двореца и те застанали пред царя, който горделиво седял на своя трон. Щом го видели, те му въздали подобаващите почести, но застанали пред него без никакъв страх, без да трепне лицето им, с мъжество в сърцето и гледали с весел взор, като че били повикани на пир. С такава радост те се явили за мъчения заради своя Господ.
Като видял техните благородни, светли и безстрашни лица, Адриан започнал да разпитва от кой род са, как се наричат и каква е вярата им. Премъдрата майка отговаряла така благоразумно, че всички присъстващи се учудвали на ума й. Като споменала кратко за произхода и името си, света София започнала да говори за Христа, Чийто произход не може никой да обясни*, но на Името Му трябва да се покланя всеки род (Фил. 2:10)**. Тя открито изповядала вярата си в Сина Божий и като се нарекла Негова рабиня, прославяла Името Му.
* "Но рода Му кой ще обясни" е казано в книгата на пророк Исаия (53:8), тоест произхода или рождението на Иисус Христос - Неговото предвечно рождение от Бог Отец и временно от Пресвета Дева Мария - никой не може да изобрази достойно. Тази велика тайна не е открита напълно дори за ангелите (виж 1Петр. 1:12). Бел.ред.
** Тук се разбира името Син Божий, заради което на Христос трябва да се покланят всички небесни и земни същества, дори обитателите на преизподнята, злите духове. Бел. ред. . |
|||
- Аз съм християнка - обявила тя, - ето скъпоценното име, с което мога да се похваля.
При това казала, че и дъщерите си е приготвила за Христа, за да запазят нетленната си чистота за нетленния Жених - Сина Божий.
Като видял пред себе си толкова мъдра жена, царят не пожелал да започва дълга беседа с нея и да я съди, а отложил делото за друго време. Той пратил света София и дъщерите й при една знатна жена на име Паладия и й поръчал да ги наблюдава, а след три дни да ги доведе при него на съд.
В дома на Паладия София имала достатъчно време да поучи дъщерите си и ден и нощ ги утвърждавала във вярата с вдъхновени от Бога слова.
- Възлюбени мои дъщери - казала им тя, - днес е времето на вашия подвиг, дойде денят, в който ще станете невести на вашия безсмъртен Жених и сега според вашите имена трябва да покажете твърда вяра, несъмнена надежда и нелицемерна и вечна любов. Настъпи часът на вашето тържество, когато с мъченически венец ще се венчаете за възлюбения си Жених и с голяма радост ще влезете в пресветлия Му чертог. Дъщери мои, заради тази чест от Христа не жалете вашата млада плът, не жалете красотата и младостта си за Най-Прекрасния сред синовете човешки, не скърбете, че ще се лишите от временния живот заради вечния. Защото вашият небесен възлюбен, Иисус Христос, е вечното здраве, неописуемата красота и вечният живот. И когато телата ви заради Него бъдат измъчвани до смърт, Той ще ги облече в нетление и раните ви ще направи светли, като звездите на небето. Когато в мъките красотата ви бъде отнета заради Него, Той ще ви украси с небесна красота, която човешко око не е виждало. Когато се лишите от временния живот, като положите душите си за своя Господ, Той ще ви награди с безконечен, в който ще ви прослави вовеки пред Своя Небесен Отец и пред светите Си ангели, и всички небесни сили ще ви нарекат невести и изповедници Христови. Ще ви възхвалят всички преподобни, за вас ще се възрадват мъдрите деви и ще ви приемат в общение. Скъпи мои дъщери! Не допускайте да ви съблазнят с вражеските прелести, защото мисля, че царят ще ви обсипва с ласкателства и ще обещава големи дарове, ще ви предлага слава, богатство и почести, цялата красота и сладост на тленния и суетен свят. Но вие не пожелавайте нищо от това, защото всичко то изчезва като дим, отвява се като прах от вятъра, изсъхва като трева и цвят и се превръща в пепел. Не се плашете, когато видите страшните мъчения, защото като пострадате малко, ще победите врага и ще възтържествувате вовеки. Вярвам в моя Бог Иисус Христос, вярвам, че няма да ви остави да страдате в Негово име, защото Сам е казал: "Ще забрави ли жена кърмачето си, не ще пожали ли сина на утробата си? Но, ако би и забравила тя, Аз няма да те забравя" (Ис. 49:15.). Той неотстъпно ще пребивава с вас във всички ваши мъки, ще гледа подвизите ви, ще укрепява немощите ви и ще ви приготви за награда нетленен венец. О, прекрасни мои дъщери! Спомнете си болката ми при вашето раждане, спомнете си трудовете, с които ви откърмих, спомнете си думите, с които ви учех на страх Божий, и утешете майка си в старостта с добро и мъжествено изповядване на вярата в Христа. За мен ще е тържество, радост, чест и слава сред вярващите, ако се удостоя да се нарека майка на мъченици, ако видя вашето доблестно търпение заради Христа, твърдото изповядване на Неговото свято Име и смъртта за Него. Тогава душата ми ще се възвесели, духът ми ще се възрадва и старостта ми ще се укрепи. И вие наистина ще бъдете мои дъщери, ако послушате наставленията на майка си, ако стоите за своя Господ дори до кръв и умрете с усърдие за Него.
Като изслушали с умиление наставлението на майка си, девиците усетили сладост в сърцата и се радвали духом, очаквайки мъченията така, както биха очаквали брачния час. Защото като свети клонки от свят корен те с цялата си душа желаели онова, към което ги наставлявала премъдрата им майка София. Те възприемали със сърцето си всички нейни думи и се приготвяли към подвига на мъченичеството, сякаш се стягали за светлия чертог, ограждайки се с вяра, укрепявайки се с надежда и възпламенявайки се с огъня на любовта към Господа. Ободрявайки и подкрепяйки се една друга, те обещали на майка си с Христовата помощ да изпълнят душеполезните й съвети.
На третия ден ги довели при беззаконния цар на съд. Като си мислел, че те ще се вслушат в съблазнителните му думи, той започнал да ги увещава:
- Деца! Като виждам вашата красота и щадя младостта ви, съветвам ви като баща: поклонете се на боговете, властелините на вселената, и ако ме послушате и изпълните заповяданото, ще ви нарека свои дъщери. Ще призова началниците, управителите и всички мои съветници и пред тях ще ви обявя за мои деца и от всички ще получите похвала и почести. Ако не ме послушате и не изпълните повелята ми, ще си причините голямо зло и ще огорчите старините на майка си, а самите вие ще погинете, докато бихте могли да се веселите и да живеете безгрижно и радостно. Защото ще ви предам на жестока смърт и като смажа членовете и телата ви, ще ги хвърля на кучетата и всички ще ви тъпчат. И така, заради вашето собствено благо ме послушайте, защото ви обичам и не само не искам да погубя вашата красота и да ви лиша от живота, но бих искал да съм ви като баща.
![]() |
Но светите деви в един глас и единодушно му отговорили:
- Наш отец е Бог, Който живее на небесата. Той се грижи за нас и нашия живот и помилва душите ни. Искаме Той да ни обича и да сме истински Негови деца. На Него се покланяме и пазим повеленията и заповедите Му, а на твоите богове плюем и не се страхуваме от твоите заплахи, защото желаем само да пострадаме и понесем горчиви мъки заради най-сладкия Иисус Христос, нашия Бог.
Като чул от тях този отговор, царят запитал майка им как се наричат дъщерите й и на колко са години.
Света София отговорила:
- Името на първата ми дъщеря е Вяра и тя е на дванадесет години. Втората е Надежда и е на десет, а третата - Любов, е само на девет години.
Царят бил премного учуден, че на такава невръстна възраст девиците притежават мъжество и разум и могат да му отговарят така. Той започнал да принуждава всяка една към своето нечестие и отначало се обърнал към най-голямата сестра Вяра:
- Принеси жертва на великата богиня Артемида!
Но тя отказала. Тогава царят наредил да свалят дрехите й и да я бият. Мъчителите немилосърдно й нанасяли удари и викали:
- Послужи на великата богиня Артемида!
Но Вяра мълчаливо понасяла страданията, като че ударите се сипели не върху нейното, а върху чуждо тяло. Като не постигнал успех, мъчителят заповядал да отрежат зърната на девическите й гърди. Но от раните вместо кръв изтекло мляко. Всички, които наблюдавали мъчението, се дивели на чудото и на търпението на мъченицата. И тайно укорявали царя за неговото безумие и жестокост, като казвали:
- С какво е съгрешила тази красива девойка и за какво страда така? О, горко на безумието на царя и зверската му жестокост, която безчовечно погубва не само старците, но и малките деца.
След това донесли желязна решетка и я поставили на силен огън. Когато тя се нагорещила и захвърчали искри, сложили върху нея светата девица Вяра. Два часа лежала тя на нея и като се молела на своя Господ, не пострадала ни най-малко, с което изумила всички. После била хвърлена в котел, пълен с кипяща смола и масло, но пак останала невредима и седяла сякаш в прохладна вода, възпявайки Бога. Мъчителят недоумявал какво още да направи с нея, за да я отвърне от Христовата вяра и затова я осъдил на посичане с меч.
Като чула присъдата си, света Вяра се изпълнила с радост и казала на майка си:
- Помоли се за мене, майко, за да се свърши шествието ми и да стигна желания край, да видя възлюбени Господ и Спасител мой и да се насладя на вида на Неговото Божество.
А на сестрите си казала:
- Помнете, любезни мои сестри, на Кого сме дали обет, Кого сме избрали за свой Жених. Вие знаете, че сме запечатани със светия кръст на нашия Господ и трябва вечно да Му служим, затова нека да претърпим докрай. Една и съща майка ни е родила, тя ни е възпитала и ни е учила, затова трябва да приемем еднаква кончина. Като едноутробни сестри трябва да имаме една воля. Нека стана пример за вас, за да ме последвате и вие при призоваващия ни Жених.
После целунала майка си, прегърнала и целунала сестрите си и тръгнала към меча. А майката не скърбяла за дъщеря си, защото любовта към Бога победила в нея сърдечната печал и майчината жалост към децата. Тя се съкрушавала само да не би някоя от дъщерите й да се уплаши от мъките и да отстъпи от своя Господ.
Тя казала на Вяра:
- Аз съм те родила, дъще моя, и заради теб съм понесла болка. Но ти ми въздаваш за това с благо, като умираш за името Христово и проливаш за Него кръвта, която прие в моята утроба. Иди при Него, възлюбена моя, и обагрена в кръвта си като облечена в багреница, застани прекрасна пред очите на твоя Жених, помени пред Него бедната си майка и се помоли за сестрите си, за да ги укрепи Той в същото търпение, което проявяваш ти.
След това отсекли главата на света Вяра и тя преминала при своя Глава Христос Господ. Майка й прегърнала нейното многострадално тяло, целувала го, радвала се и славела Христа Бога, приел дъщеря й в небесния Си чертог.
Тогава нечестивият цар призовал другата сестра - Надежда, и й казал:
- Любезно дете мое! Послушай съвета, който ти давам, защото те обичам като баща - поклони се на великата Артемида, за да не загинеш и ти като по-голямата си сестра. Видя тежките й мъки, видя страшната й смърт - нима и ти искаш да страдаш така? Повярвай, дете мое, че щадя младостта ти и ако послушаш заповедта ми, ще те обявя за своя дъщеря.
Света Надежда отговорила:
- Царю! Не съм ли сестра на онази, която умъртви? Не съм ли родена от същата майка? Не съм ли закърмена със същото мляко и не съм ли приела същото кръщение, като моята свята сестра? Расла съм заедно с нея и от същите книги и същото наставление съм се научила да познавам нашия Бог и Господ Иисус Христос, да вярвам в Него и само на Него единия да се покланям. Не мисли, царю, че постъпвам и мисля другояче, отколкото сестра ми Вяра - не, аз искам да вървя по стъпките й. Не се бави и не се опитвай да ме убедиш с много думи, но пристъпи към делото си и ще видиш, че съм единомислена с нея.
Като чул този отговор, царят я предал на мъчения.
Царските слуги я съблекли, както Вяра, и дълго я били без никаква жалост, докато не се изморили. Но тя мълчала, сякаш изобщо не усещала болка, и поглеждала само майка си, която стояла край нея. Блажената София мъжествено гледала страданието на дъщеря си и молела Бога да й дарува голямо търпение.
По заповед на беззаконния цар света Надежда била хвърлена в огъня, но останала невредима, подобно на тримата момци, и прославяла Бога. После я окачили на едно дърво и стъргали тялото й с железни куки. От тялото й падали парчета и кръвта се леела като поток, но от раните се носело чудно благоухание и на лицето й, светло и озарено с благодатта на Светия Дух, сияела усмивка. Света Надежда укорявала мъчителя, че не му е по силите да победи търпението на една малолетна девойка.
- Христос е моята помощ - казвала тя, - и аз не само не се страхувам от мъчението, но го желая като райско наслаждение - така приятни са страданията заради Христа. А тебе, мъчителю, те очакват мъки в геената огнена заедно с бесовете, които почиташ като богове.
Тези думи още повече разгневили царя и той наредил да напълнят един котел със смола и масло, да го запалят и да хвърлят светицата в него. Но когато слугите понечили да изпълнят заповедта му, котелът изведнъж се разтопил като восък, а смолата и маслото се разлели и изгорили всички наоколо. Така чудодейната Божия сила не оставила света Надежда.
Макар и да виждал всичко това, гордият мъчител не поискал да познае истинския Бог, защото сърцето му било помрачено от бесовска прелест и пагубни заблуждения. Но осмян от невръстната девойка, той изпитвал голям срам. И тъй като не искал повече да понася този позор, накрая осъдил светицата на посичане с меч. А тя, като чула за скорошната си кончина, с радост се приближила до майка си и казала:
- Майко! Мир да те съпътства, бъди здрава и поменувай дъщеря си.
А майка й я прегърнала и целунала с думите:
- Дъще моя Надеждо! Благословена си от Господа, Вишния Бог, че на Него се надяваш и заради Него проливаш кръвта си. Иди при сестра си Вяра и заедно се нея застани пред твоя Възлюбен.
Света Надежда целунала и сестра си Любов, която гледала мъченията й, и казала:
- Не оставай тук и ти, сестро, нека заедно да се представим пред Светата Троица.
Като казала това, тя се приближила до бездиханното тяло на сестра си Вяра, прегърнала го с любов и по присъщата на човешката природа жалост искала да заплаче, но от любов към Христа сменила сълзите с радост. После преклонила глава и била посечена с меч.
Майка й взела тялото и прославила Бога, радвайки се на мъжеството на дъщерите си и увещавала към същото търпение със сладки думи и мъдри наставления и най-малката си дъщеря.
Мъчителят призовал третата девойка - Любов, и се опитал с ласки да я склони, както и първите две сестри, да отстъпи от Разпнатия и да се поклони на Артемида. Но старанията на прелъстителя били напразни. Защото кой, ако не Любов, твърдо би пострадал заради своя възлюбен Господ, както е казано в Писанието: "Любовта е силна като смърт... големи води не могат угаси любовта, и реки не ще я залеят" (Песен на песн. 8:6-7).
Не угасили в тази девойка огъня на любовта към Бога многото води на съблазните на света, не я потопили реките на бедите и страданията. Нейната голяма любов особено ясно се виждала от това, че била готова да положи душата си за своя Възлюбен, Господ Иисус Христос, а няма по-голяма любов от тая, да положим душата си за своите приятели (Иоан. 15:13).
Като видял, че не може да постигне нищо с ласки, мъчителят решил да предаде на мъчения и нея, надявайки се с различни страдания да я отклони от любовта към Христа. Но тя отговорила с думите на Апостола:
- "Кой ще ни отлъчи от любовта Божия: скръб ли, притеснение ли, или гонение, глад ли, или голотия, опасност ли, или меч? Но във всичко това удържаме преголяма победа чрез Оногова, Който ни възлюби" (Рим. 8:35, 37).
Царят заповядал да я разпънат на колело и да я бият с тояга. Членовете на тялото й се отделяли от ставите, от ударите кръвта я покрила като багреница и напоила земята като дъжд.
После запалили пещ, а мъчителят я посочил и казал на светицата:
- Девойко! Кажи само, че богинята Артемида е велика, и ще те пусна, иначе веднага ще изгориш в пламъка на пещта.
Но светицата отговорила:
- Велик е моят Бог Иисус Христос, а Артемида и ти заедно с нея ще погинете!
Разгневен от тези думи, Адриан заповядал веднага да я хвърлят в пещта.
Но Любов сама влязла вътре и като останала невредима, ходела сред пещта като сред прохлада, пеела, благославяла Бога и се радвала. Тогава изригнал пламък върху неверните, някои превърнал в пепел, а други изгорил, и като достигнал царя, го опалил и го накарал да бяга надалече.
В тази пещ се виждали и други сияещи със светлина лица, които ликували заедно с мъченицата. Христовото име било превъзнесено, а нечестивците били посрамени.
Когато пещта угаснала, прекрасната Христова невеста излязла от нея здрава и весела, като от чертог.
Тогава по заповед на царя мъчителите пробили членовете й с железни остриета, но Бог подкрепял светицата със Своята помощ и тя не умряла от това мъчение.
Кой би могъл да претърпи такива мъчения и да не умре мигновено?
Но възлюбеният Жених Иисус Христос подкрепял девойката, за да се посрамят още повече нечестивите, а тя да се сподоби с голяма награда и Божията сила да се прослави в немощния човешки съсъд.
Заболял от изгарянето, мъчителят накрая заповядал да посекат светата с меч.
Като чула това, тя се зарадвала и казала:
- Господи Иисусе Христе, Който си възлюбил Твоята рабиня Любов! Пея и благославям великото Ти име, задето ме приемаш заедно със сестрите ми и ме сподобяваш да претърпя заради Твоето име същото, което претърпяха те.
А майка й света София не преставала да се моли на Бога за малката си дъщеря, за да й дарува търпение до края и казвала:
- Трета моя клонка, възлюбено мое чедо, подвизавай се докрай, ти вървиш по добрия път. Вече е изплетен венецът и отворен чертогът за теб. Женихът вече те чака, гледайки от висините на твоя подвиг, та когато преклониш под меча главата си, да вземе чистата ти и непорочна душа в обятията Си и да те успокои заедно с твоите сестри. Поменете и мене, вашата майка, в царството на своя Жених, за да се смили и над мен и да ме сподоби да пребивавам заедно с вас в Неговата света слава.
И Любов веднага била посечена с меч.
Майка й приела тялото на девойката и го положила в скъп ковчег заедно с телата на светите Вяра и Надежда. Като ги украсила, както било редно, поставила ковчега на погребална колесница и ги откарала извън града, където с почести погребала дъщерите си, плачейки от радост. Тя останала на гроба им три дни в усърдни молитви и сама се преставила в Господа. Вярващите я погребали заедно с дъщерите й. Така света София не се лишила от мъченически венец и участие в Царството Небесно заедно с тях, защото, ако не с тяло, то със сърцето си и тя пострадала заради Христа.
Така премъдрата София завършила премъдро и живота си, като принесла в дар на Света Троица трите си добродетелни дъщери Вяра, Надежда и Любов.
![]() |
О, света и праведна София! Коя жена се е спасила чрез раждане на деца* като тебе, която си родила такива деца, дала си ги за невести на Спасителя, за да пострадат за Него и заедно с Него днес да царуват и да се прославят? Наистина си майка, достойна за удивление и почитане, защото, като си гледала страшните мъки и смъртта на възлюбените си чеда, не само не си скърбила, както е присъщо на майките, но утешавана от Божията благодат, повече си се радвала, сама си учила и умолявала дъщерите си да не скърбят за временния живот и без пощада да пролеят кръвта си за Христа Господа.
(* Раждането на деца в мъки било наказанието на жените заради грехопадението на Ева, но в него се заключава и условието за тяхното спасение. Затова апостол Павел казва: "Но ще се спаси чрез раждане на деца" (1Тим. 2:15) и прибавя "ако пребъде във вяра, в любов и в светост с целомъдрие". Такава била света София.)
Сега се наслаждаваш да съзерцаваш пресветлия Му лик заедно със светите си дъщери. Изпрати и на нас премъдрост, за да опазим добродетелите на вярата, надеждата и любовта и да се сподобим да застанем пред Пресветата, Несътворената и Животворяща Троица и да Я славим вовеки веков. Амин.
В същия ден се чества паметта на 156 мъченици във финикийския град Тир, пострадали при гонението на Максимиан през 310 г. и през следващите години. Сред тях били и двамата Египетски епископи Пелей и Нил.
По молитвите на светите славни и добропобедни мъченици, Господи Иисусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Амин.
Тропарь мученицам Вере, Надежде, Любови и матери их Софии
глас 4
Тоpжеству́ет Це́pковь пеpвоpо́дных,/ и свесели́тся пpие́мля ма́теpь о ча́дех веселя́щуюся,/ я́же я́ко му́дpости тезоимени́тая/ тpо́йственным богосло́вским добpоде́телем pавночи́сленныя поpоди́. / Ты́я с му́дpыми де́вами зpит уневе́стившияся Жениху́ Бо́гу Сло́ву,/ с не́ю и мы духо́вне в па́мяти их свесели́мся, глаго́люще:/ Тpо́ицы побо́pницы,/ Ве́pо, Любве́ и Наде́ждо,// в ве́pе, любви́ и наде́жде утвеpжда́йте нас.
(Перевод: Торжествует Церковь первенцев (Евр.12:23), и радуется, принимая матерь, радующуюся о детях своих. Одноименная с мудростью (София от греч. σοφία мудрость) она родила троих детей, по числу трех богословских добродетелей (вера, надежда и любовь - 1Кор.13:12). Их вместе с мудрыми девами (Мф.25:1-13) она видит обрученными Жениху Богу Слову, с ней и мы духовно радуемся о памяти их, говоря: «Троицы защитники, Вера, Любовь и Надежда, в вере, любви и надежде укрепляйте нас».)
Кондак мученицам Вере, Надежде, Любови и матери их Софии
глас 1
Софи́и честны́я свяще́ннейшия ве́тви,/ Ве́ра и Наде́жда и Любо́вь, показа́вшеся,/ му́дрость обуи́ша е́ллинскую благода́тию,/ и пострада́вше, и победоно́сицы яви́вшеся,// венце́м нетле́нным от всех Влады́ки Христа́ увязо́шася.
(На почтената София свещените клонки Вяра, Надежда и Любов посрамиха елинската мъдрост с благодат; и пострадали, се явиха като победителки, увенчали се с нетленни венци от Владиката на всички.)
Величание мученицам Вере, Надежде, Любови и матери их Софии
Велича́ем вас, святы́я му́ченицы, Ве́ро, Наде́ждо, Любве́ и Софи́е, и чтим святы́я страда́ния ва́ша, я́же за Христа́ претерпе́ли е́сте.
Молитва мученицам Вере, Надежде, Любови и матери их Софии
О, святы́я и достохва́льныя му́ченицы Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, и до́блестных дще́рей му́драя ма́ти Софи́е, к вам ны́не притеце́м со усе́рдною моли́твою; что бо па́че возмо́жет предста́тельствовати за ны пред Го́сподем, а́ще не ве́ра, наде́жда и любы́, три сия́ краеуго́льныя доброде́тели, в ни́хже о́браз нарече́нныя, са́мою ве́щию ты́я яви́сте! Умоли́те Го́спода, да в ско́рбех и напа́стех неизрече́нною благода́тию Свое́ю покры́ет ны, спасе́т и сохрани́т, я́ко благ есть и Человеколю́бец. Того́ сла́ву, я́ко со́лнце незаходи́мое, ны́не зря́ще светоле́пну, споспешеству́йте нам во смире́нных моле́ниих на́ших, да прости́т Госпо́дь Бог грехи́ и беззако́ния на́ша, и да поми́лует нас гре́шных и недосто́йных щедро́т Его́. Моли́те у́бо о нас, святы́я му́ченицы, Го́спода на́шего Иису́са Христа́, Ему́же сла́ву возсыла́ем со Безнача́льным Его́ Отце́м и Пресвяты́м и Благи́м и Животворя́щим Его́ Ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Молитва вторая мученицам Вере, Надежде, Любови и матери их Софии
Вас, святы́я му́ченицы, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, сла́вим, велича́ем и ублажа́ем, ку́пно с му́дрою ма́терию Софи́ею, е́йже покланя́емся, я́ко о́браз богому́драго попече́ния явля́ющей. Умоли́, свята́я Ве́ро, Творца́ ви́димых и неви́димых, да ве́ру кре́пку, небла́зненну и неруши́му пода́ст нам. Хода́тайствуй, свята́я Наде́ждо, пред Го́сподом Иису́сом за нас гре́шных, да упова́ние на блага́я Своя́ не отжене́т от нас, и от вся́кия ско́рби и ну́жды да изба́вит ны. Испове́ждь, свята́я Любы́, Ду́ху и́стины, Уте́шителю, напа́сти и печа́ли на́ша, да Той свы́ше сла́дость Небе́сную низпосле́т душа́м на́шим. Помози́те у́бо в беда́х на́ших, святы́я му́ченицы, и, ку́пно с му́дрою ма́терию ва́шею Софи́ею, моли́те Го́спода Бо́га, да сохрани́т под покро́вом Свои́м Це́рковь Свою́ Святу́ю. Та́кожде и о всех нас ва́шего те́плаго предста́тельства пред Бо́гом усе́рдно мо́лим, да ку́пно с ва́ми и со все́ми святы́ми превознесе́м и препосла́вим пресвято́е и вели́кое и́мя Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха Бо́га, предве́чнаго Влады́ки и благи́х Соде́теля, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
В памет на света мъченица Агатоклия
![]() |
Света Агатоклия била робиня на един християнин на име Николай. Жена му Павлина споделяла ереста на Арий и в течение на осем години много измъчвала света Агатоклия, като я принуждавала да остави православната вяра и да приеме еретическото учение. Понякога тя я биела по шията с камъни, карала я да ходи боса по остри камъни, веднъж счупила ребрата с железен чук и накрая отрязала езика. Светата мъченица не склонила пред увещанията на своята господарка и затова била затворена в тъмница и измъчвана с глад. Но по Божието устроение птици носели плодове. Накрая господарката я умъртвила с железен прът.
В памет на света мъченица Теодотия (ок. 230 г.)
При царуването на Александър Север в Рим, за хегемон на Кападокия бил назначен Симвликий. Съобщили му за християнката Теодотия, която била родом от Понтийската страна и била много богата. Дълго я увещавал хегемонът да се отрече от вярата в Христа, но не постигнал успех. Тогава наредил да я повесят и да режат тялото. Тя понасяла мъчението, като славела Бога, и сякаш не усещала страданията. След това я оковали във вериги и я отвели в тъмница. След осем дни тъмницата се отворила сама. Като видели това, стражите се уплашили и побързали да съобщят на Симвликий, но той не им повярвал и заповядал да доведат светицата при него. Когато видял, че няма никакви рани, макар по тялото все още да има следи от страданието, той я попитал:
- Коя си ти?
Теодотия отговорила:
- Разумът ти е помрачен, защото, ако беше с трезвен ум, със сигурност щеше да познаеш, че аз съм Теодотия.
Тогава Симвликий заповядал да хвърлят светицата в запалена пещ. Внезапно оттам изригнал огън и изгорил седемдесет души, а останалите, които били наоколо, затворили вратата на пещта и побягнали. Хегемонът изпратил двама идолски жреци заедно с неколцина други да разпръснат пепелта от тялото на мъченицата. Но когато отворили пещта, от нея излязъл пламък и изгорил жреците, а присъстващите видели, че светицата седи сред пещта заедно с двама юноши в бели одежди и пее. Това видение толкова ги изплашило, че те паднали като мъртви. Света Теодотия излязла, радвайки се и възпявайки Бога. Отново я хвърлили в тъмница, защото Симвликий възнамерявал да отпътува във Византия и искал да отведе със себе си светата мъченица в окови. След завръщането си оттам, докато пребивавал в Анкир, хегемонът отново призовал светицата на съд и казал:
- Ако не ме послушаш и не принесеш жертва на боговете, ще заповядам да те хвърлят върху нагорещено желязо.
Тя му отговорила:
- Ако Ливисий Доротей се качи заедно с мен на скарата и огънят не го докосне, ще принеса жертва на боговете.
Симвликий се съгласил и Доротей легнал на горещия железен лист, но веднага изгорял, а светата мъченица останала невредима. Хегемонът недоумявал какво да стори, а после заповядал да я вържат и да я отведат в Никея. Тук я въвел в идолското капище, за да я принуди да принесе жертва на боговете. Тя се помолила и внезапно всички идоли паднали на земята и се разтрошили. Всички, които видели това, изпаднали в ужас. Много разгневен от поругаването на идолите, хегемонът заповядал на четирима воини да разпънат светицата и да я разрежат с трион. Но трионът се затъпил и слугите изнемогнали, а светата отново останала невредима и прославяла Бога. Тогава Симвликий заповядал да отсекат главата с меч и така света Теодотия се удостоила с мъченически венец.
В същия ден се чества паметта на 156 мъченици във финикийския град Тир, пострадали при гонението на Максимиан през 310 г. и през следващите години. Сред тях били и двамата Египетски епископи Пелей и Нил.
Священномученики Пелий и Нил, епископы, Зинон (Зиновий), пресвитер, мученики Патермуфий, Илия и другие мученики числом 151 (ок. 310 г.)
Святые мученики Пелий, Нил, епископы Египетские, пресвитер Зинон, Патермуфий, Илия и другие мученики числом 151 пострадали при императоре Максимиане Галерии (305–311). Большинство из них были египтяне, были среди них и палестинцы. Правитель Палестины Фирмилиан захватил 156 христиан. Святым мученикам выкололи глаза, подрезали на ногах жилы и подвергли всяческим иным пыткам. 100 мучеников были обезглавлены, остальные сожжены.
Канон мученицам Вере, Надежде, Любови и матери их Софии
глас 1
Творение Феофаново
Пе́снь 1.
Ирмо́с: Твоя́ победи́тельная десни́ца боголе́пно в кре́пости просла́вися. Та́ бо, Безсме́ртне, я́ко всемогу́щая, проти́вныя сотре́, изра́ильтяном пу́ть глубины́ новосоде́лавшая.
Преми́рныя Твоея́, Христе́, и несказа́нныя прему́дрости осия́ние да́руй мне́, Влады́ко, благоле́пныя и благосла́вныя Твоея́ му́ченицы, я́ко да воспою́ Софи́ина прозябе́ния.
Нарица́ние Твое́ я́ве жи́тельством, богому́драя, украси́ся: всю́ бо проводи́ла еси́ жи́знь твою́ прему́дрости жела́нием, сла́вная Софи́е, му́дрости осия́вшися благода́тию.
Тво́й всеблаже́нный пло́д, Пребоже́ственныя Тро́ицы коли́чеством украша́емь, страда́льчески за О́ную подвиза́ся, всему́драя Софи́е, Прему́дрости Боже́ственныя тезоимени́тая.
Те́ло и ду́шу доброде́тельми очи́стивше, де́вы отрокови́цы три́ Тебе́ приведо́шася, му́ченически, у́мному Жениху́ Христу́, Ве́ра с Наде́ждею, и Любо́вь сла́вная.
Богоро́дичен: Ве́сь зра́к мо́й прии́м, И́же во зра́це Бо́жии пре́жде зри́мь, всего́ обнови́, в Твое́м чре́ве боголе́пно всели́вся, Пречи́стая. Те́мже Богоро́дицу, ве́рнии Тя́ вси́ сла́вим.
Пе́снь 3.
Ирмо́с: Еди́не Ве́дый челове́ческаго существа́ не́мощь и ми́лостивно в не вообра́жся, препоя́ши мя́ с высоты́ си́лою, е́же вопи́ти Тебе́, Святы́й: одушевле́нный Хра́ме неизрече́нныя сла́вы Твоея́, Человеколю́бче.
Гла́са послу́шавше Христо́ва, зову́ща к безсме́ртней и безстра́стней жи́зни, после́доваша венцено́сицы де́вы и му́ченицы, е́же вопи́ти Тебе́, Святы́й: Хра́ме одушевле́нный пречи́стыя сла́вы Твоея́, Человеколю́бче.
Кре́пость дарова́ Христо́с, стоя́щим пред суди́щем му́ченически ва́м, я́ко обеща́ся, и богодохнове́нныя му́дрости испо́лни, и све́тлы показа́ победоно́сныя му́ченицы, де́вства сия́юща благода́тию.
Притупи́сте у́м вра́жий де́вы великохва́льный и того́ горды́ню низложи́сте, великому́дренно подви́гшеся, и пре́жде хва́лящагося истреби́ти мо́ре тече́ньми крове́й потопи́сте.
Му́дрости вы́шния Христо́вы бога́тно насы́тившеся, избра́нныя му́дрости и благоу́мныя, дще́ри три́ посрами́ша му́чащих свере́пства и неи́стовство неде́ржное, вити́йствующе Боже́ственная уче́ния.
Богоро́дичен: Святы́х Свята́го Христа́ свя́то породила́ еси́, Святы́ни свято́е селе́ние, во святы́х почива́ющаго, Ему́же вопие́м: свя́т хра́м одушевле́нный неизрече́нныя сла́вы Твоея́, Человеколю́бче.
Седа́лен, гла́с 1.
А́гницы слове́сныя А́гнца и Па́стыря, огню́ и лю́тым му́кам пре́дани бы́сте и яви́стеся А́нгелом равноче́стни. Те́м вси́ свяще́нную ва́шу па́мять пра́зднуем в весе́лии се́рдца, де́вы богому́дрыя.
Пе́снь 4.
Ирмо́с: Го́ру Тя́ Благода́тию Бо́жиею приосене́нную, прозорли́выма Авваку́м усмотри́в очи́ма, из Тебе́ изы́ти Изра́илеву провозглаша́ше Свято́му, во спасе́ние на́ше и обновле́ние.
Укре́пльшеся Боже́ственною благода́тию, добропобе́дныя, Ве́ра, Любо́вь и Наде́жда мучи́телей преще́ния му́жественно посрами́ша, огне́м всесожега́емы, всему́дрыя, и Жениху́ Христу́ приводи́мы.
Возмого́ша, Креста́ всеору́жием огради́вшеся, Ве́ра, Любо́вь и Наде́жда муче́ний благомо́щно ра́ны стерпе́ти, святы́я, да́же до крове́й крепча́йше ко греху́ проти́вльшеся.
Свещи́ тричи́сленныя му́дрости сия́ющия, Ве́ра, Любо́вь и Наде́жда, Тро́ицы просвеще́ньми я́ве блиста́ющияся, пресве́тло Це́ркви просвеща́ют, ко спасе́нию на́шему и защище́нию.
Богоро́дичен: Святы́х Свята́я Богоро́дице Всепе́тая, ожида́ние язы́ков и спасе́ние ве́рных, из Тебе́ возсия́ Изба́витель и Жизнода́вец, и Госпо́дь во спасе́ние на́с, пою́щих Тя́.
Пе́снь 5.
Ирмо́с: Просвети́вый сия́нием прише́ствия Твоего́, Христе́, и освети́вый Кресто́м Твои́м ми́ра концы́, сердца́ просвети́ све́том Твоего́ богоразу́мия правосла́вно пою́щих Тя́.
Терпе́нием мудрова́ний му́ки подъе́мляху, и му́дрости су́щия в Бо́зе, глаго́люще та́йны, держа́щаго посрами́ша три́ де́вы богоно́сныя, ве́рою и естество́м связу́емы.
Ра́дуется прама́ти, ви́дящи побежда́ема льсти́ваго, из Еде́ма дре́вле изгна́вшаго сию́, жена́ми богому́дрыми, Наде́ждею, Ве́рою и Любо́вию, Софи́и рожде́ньми.
Ядови́таго мучи́телева ласка́ния избего́ша, и муче́ний я́звы во́льне претерпе́ша честны́я отрокови́цы, Твое́ю любо́вию уя́звльшеся, Христе́, и Боже́ственным Твои́м раче́нием.
Богоро́дичен: Веселя́тся Небе́сныя Си́лы ви́дяще Тя́, ра́дуются с ни́ми челове́ков состоя́ния: Рождество́м бо соедини́шася Твои́м, Де́во Богоро́дице, Его́же досто́йно сла́вим.
Пе́снь 6.
Ирмо́с: Обы́де на́с после́дняя бе́здна, не́сть избавля́яй, вмени́хомся я́ко о́вцы заколе́ния, спаси́ лю́ди Твоя́, Бо́же на́ш: Ты́ бо кре́пость немощству́ющих и исправле́ние.
Ра́дующеся, во Твои́, Влады́ко, пречи́стыя дла́ни возложи́ша наде́жды отрокови́цы три́, Тро́ицы коли́чеством и число́м почте́нныя и похваля́емыя.
Светя́щеся де́вства добро́тами, му́ченическими увязе́ньми украси́шася, и вене́ц сугу́б свы́ше досто́йне прия́ша от Христа́ Жизнода́вца и Всеще́драго.
Приведо́шася, Влады́ко, в хра́м Тво́й, все́х ца́рствующаго, де́вственная сокро́вища честна́, приобщи́тися Ца́рствию Твоему́: Ты́ бо те́х и све́т еси́, и весе́лие.
Богоро́дичен: Ра́дуются о Тебе́, Де́во Пречи́стая, ро́да на́шего пра́отцы, Еде́м восприе́мше Тобо́ю, его́же преступле́нием погуби́ша: Ты́ бо Чи́ста и пре́жде Рождества́, и по Рождестве́ еси́.
Конда́к, гла́с 1.
Софи́и честны́я свяще́ннейшия ве́тви Ве́ра и Наде́жда, и Любо́вь показа́вшеся, му́дрость обуи́ша е́ллинскую благода́тию, и пострада́вше, и победоно́сицы яви́вшеся, венце́м нетле́нным от все́х Влады́ки Христа́ увязо́шася.
Пе́снь 7.
Ирмо́с: Тебе́ у́мную, Богоро́дице, пе́щь разсмотря́ем, ве́рнии, я́коже бо о́троки спасе́ три́ Превозноси́мый, ми́р обнови́ во чре́ве Твое́м всеце́л, хва́льный отце́в Бо́г и препросла́влен.
Трисия́нною еди́нства благода́тию озаря́еми я́ве, де́вы де́монское разруши́ша тьмонеи́стовство, Све́т Триипоста́сный богосло́вяще и пою́ще: хва́льный отце́в Бо́г и препросла́влен.
На небесе́х черто́ги иму́ще, свещено́сныя ду́ши, со А́нгелы ве́село ны́не ликовству́ете, сла́ву присносу́щную зря́ще и глаго́люще: хва́льный отце́в Бо́г и препросла́влен.
Терпели́во, я́ко о́троцы, противле́ние показа́вше, о́гнь попра́ша му́жественно: те́х бо равночи́сленныя ра́зум равноста́тный богоно́сныя стяжа́ша, хва́льнаго отце́в при́сно Бо́га и препросла́вленнаго.
Богоро́дичен: Дае́ши, Чи́стая, оставле́ние прегреше́ний воспева́ющим Тя́ ве́рно, избавля́ющи напа́стей и вся́каго обстоя́ния: Тя́ бо ны́не стяжа́хом прибе́жище, Богоневе́стная, я́ко хва́льнаго отце́в Бо́га рука́ми носи́вшая.
Пе́снь 8.
Ирмо́с: В пещи́ о́троцы Изра́илевы, я́коже в горни́ле, добро́тою благоче́стия чисте́е зла́та блеща́хуся, глаго́люще: благослови́те, вся́ дела́ Госпо́дня, Го́спода, по́йте и превозноси́те во вся́ ве́ки.
Де́вы богосве́тлыя, Ве́ра, Наде́жда, Любо́вь, добро́тою благоче́стия чисте́е зла́та блеща́хуся, глаго́люще: благослови́те вся́ дела́ Госпо́дня, Го́спода, по́йте и превозноси́те во вся́ ве́ки.
Сия́ющия и светови́дныя муче́нием проявле́нно бы́вшия де́вы, ве́рнии, воспои́м, глаго́люще: благослови́те, вся́ дела́ Госпо́дня, Го́спода, по́йте и превозноси́те во вся́ ве́ки.
Враче́вств струю́ оби́льно, дово́льно и бога́тно ра́ки страстоте́рпиц источа́ют при́сно, ве́рою зову́щим: благослови́те, вся́ дела́ Госпо́дня, Го́спода, по́йте и превозноси́те во вся́ ве́ки.
Богоро́дичен: Земля́ свята́я была́ еси́, Чи́стая, жизноно́сный Кла́с ро́ждшая, присносу́щныя жи́зни Хода́тая, Христа́, Ему́же вси́ зове́м: благослови́те, вся́ дела́ Госпо́дня, Го́спода, по́йте и превозноси́те во вся́ ве́ки.
Пе́снь 9.
Ирмо́с: О́браз чи́стаго Рождества́ Твоего́ огнепали́мая купина́ показа́ неопа́льная, и ны́не на на́с напа́стей свире́пеющую угаси́ти мо́лимся пе́щь, да Тя́, Богоро́дице, непреста́нно велича́ем.
Све́том Трисия́нным исполня́еми и сия́ния Боже́ственнаго ны́не насыща́ющеся, купноиме́нныя доброде́телей и тождеиме́нныя любве́, наде́жди, и ве́ры, наде́ждею и любо́вию ны́ и ве́рою утверди́те.
Да вы́шняя Кре́пость ны́не укроти́т обдержа́щую бу́рю е́реси, о страстоте́рпицы непобеди́мыя, и пода́ст ве́рным единоу́мие, проси́те, мо́лим непреста́нно, доброде́вы.
Но́щь жития́ всему́дрыя, преше́дше, де́нь постиго́сте невече́рний, му́ченически веселя́щеся и де́вственно хва́лящеся благода́тию, и Боже́ственнаго Ца́рствия нетле́ннаго сподобля́емы.
Богоро́дичен: О, ка́ко Де́ва роди́ присносу́щее Сло́во и Ипоста́сное, Сия́ние О́тчия Ипоста́си, на́шего Благоде́теля и Го́спода, из Нея́ вопло́щшася, Его́же досто́йно велича́ем.
Акафист мученицам Вере, Надежде, Любови и матери их Софии
Конда́к 1
Избра́нным раба́м Го́спода Вседержи́теля, Ве́ре, Наде́жде и Любви́, и му́дрей ма́тери Софи́и, похва́льная вам пе́ния умиле́нно возно́сим. Вы же, я́ко дерзнове́ние ко Христу́ Бо́гу иму́ще, моли́тися за ны, во е́же изба́витися нам грехо́в и скорбе́й, да благода́рственно вопие́м вам:
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, ку́пно с Софи́ею, ма́терию ва́шею прему́дрою.
И́кос 1
А́нгели на Небеси́ ра́довахуся, доброде́тельное житие́ ва́ше зря́ще, е́же провожда́сте в чте́нии Писа́ний Боже́ственных, в труде́х, посте́, моли́тве и ми́лостыни, ма́терию ва́шею непреста́нно су́щи поуча́еми, да явите́ся о́брази живи́и трие́х богосло́вских доброде́телей, и́хже имена́ми наречены́ бы́сте. Мы же, такове́й му́дрости ма́тере ва́шея и соверше́нному благоразу́мию ва́шему дивя́щеся, благогове́йно рцем вам:
Ра́дуйтеся, единомы́сленныя сестры́, трие́м доброде́телем тезоимени́тыя; ра́дуйтеся, в повинове́нии богому́дрей ма́тери ва́шей на сте́пени соверше́нствования вше́дшия.
Ра́дуйтеся, а́ки три ра́йския ве́тви, в злове́рнем Ри́ме возра́сшия; ра́дуйся, Софи́е, дще́рем твои́м имена́ доброде́телей наре́кшая, я́же ве́щию исполня́ти научи́ла еси́.
Ра́дуйся, Ве́ро, ве́рою неви́димое, я́ко ви́димое, зре́ти нам помога́ющая; ра́дуйся, в нетле́ние облече́нная.
Ра́дуйся, Наде́ждо, наде́ждою страда́ния на́ша во юдо́ли ско́рби ослабля́ющая и в го́рняя десни́цею указу́ющая; ра́дуйся, Ца́рствие Небе́сное унасле́довавшая.
Ра́дуйся, Любы́, любо́вию Боже́ственною блаже́нство безсме́ртныя жи́зни нам открыва́ющая; ра́дуйся, благода́тию Ду́ха Свята́го осия́нная.
Ра́дуйся, Софи́е, си́есть прему́дрость, прему́дре дще́ри твоя́ воспита́вшая; ра́дуйся, в доброде́телех ве́ры, наде́жды и любве́ нас утвержда́ющая.
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, ку́пно с Софи́ею, ма́терию ва́шею прему́дрою.
Конда́к 2
Ви́дящи му́драя Софи́я слуги́, прише́дша зва́ти ю со дще́рьми ко царю́ Адриа́ну, и позна́вши вину́ призва́ния своего́, ста со ча́ды свои́ми на моли́тву, по́мощи Бо́га прося́щи. По моли́тве же, е́мшеся за ру́це, я́коже вене́ц уплете́нный, идя́ху вку́пе, пою́ще Христу́ Бо́гу: Аллилу́иа.
И́кос 2
Ра́зум несумне́нный име́ли есте́, святы́я, егда́ бо в пала́ты ца́рския введены́ бы́сте, царе́ви Адриа́ну предста́сте с лице́м све́тлым, очесы́ весе́лыми и се́рдцем му́жественным. Царь же, зря честна́я лица́ ва́ша неустраше́нна и му́дрость Софи́и уве́дев, отложи́ на и́но вре́мя суд свой и отсла́ вы к не́коей благоро́дней жене́, у нея́же пребы́сте три дни, ма́тери ва́шей прему́дрей богодухнове́нными словесы́ день и нощь вас поуча́ющей. Те́мже ублажа́юще вас, взыва́ем си́це:
Ра́дуйтеся, три непоро́чныя а́гницы Христо́вы, вене́ц доброде́телей в себе́ совокупи́вшия; ра́дуйтеся, три доброде́тельныя сестры́, тве́рдую ве́ру, несумне́нную наде́жду и нелицеме́рную любо́вь ко Го́споду Бо́гу яви́вшия.
Ра́дуйтеся, не пощади́вшия красоты́ и мла́дости ва́шея, Красне́йшаго ра́ди добро́тою па́че сыно́в челове́ческих; ра́дуйся, Софи́е, ча́да твоя́ возлю́бленная на по́двиг му́ченический за Христа́ наставля́вшая.
Ра́дуйся, Ве́ро, муче́нием за Христа́ ве́ру твою́ испове́давшая; ра́дуйся, сестры́ твоя́ кре́пкою ве́рою воздвиза́вшая.
Ра́дуйся, Наде́ждо, тве́рдое наде́яние на Христа́ возлага́вшая; ра́дуйся, сестры́ твоя́ неосла́бною наде́ждою укрепля́вшая.
Ра́дуйся, Любы́, му́ками за Христа́ любо́вь твою́ де́йственную показа́вшая; ра́дуйся, сестры́ твоя́ огне́м любве́ огражда́вшая.
Ра́дуйся, Софи́е, сла́дкая ча́да твоя́ увещава́вшая презре́ти сла́ву и бога́тство и всю сла́дость ми́ра сего́ тле́ннаго; ра́дуйся, до́брыя дще́ри твоя́ до кро́ве ста́ти за Го́спода и умре́ти за Него́ усе́рдно учи́вшая.
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, ку́пно с Софи́ею, ма́терию ва́шею прему́дрою.
Конда́к 3
Си́лою Боже́ственною осенены́ бя́ху му́ченицы, я́же доброде́тели име́н свои́х яви́ша де́лом в по́двизех му́ченических, воспева́юще Бо́гу: Аллилу́иа.
И́кос 3
Иму́ще в себе́ святы́я му́ченицы столп ве́ры, криле́ наде́жды и огнь любве́, в сла́дость послу́шающия от слове́с ма́тере своея́, еди́на другу́ю в долготерпе́нии утвержда́ху и ра́достно идя́ху, жела́юще честна́го му́ченичества, е́же за Христа́. Тому́ покланя́ющеся, я́ко Бо́гу на́шему, сицевы́ми вас воззва́ньми почита́ем:
Ра́дуйтеся, ни ма́ло не поскорбе́вшия о лише́нии вре́меннаго сего́ живота́ ве́чныя ра́ди жи́зни; ра́дуйтеся, че́сти ра́ди Христо́вы плоть на му́ки преда́вшия.
Ра́дуйтеся, три многоце́нныя сосу́ды ве́ры, наде́жды и любве́ Бо́гу в дар прине́сшия; ра́дуйся, Софи́е, я́ко, любве́ ра́ди презе́льныя ко дще́рям твои́м, всем се́рдцем возжеле́ла еси́, да Ца́рствие Бо́жие насле́дуют.
Ра́дуйся, Ве́ро, ду́ши на́ша ве́рою озаря́ющая; ра́дуйся, к ти́хому приста́нищу нас вознося́щая.
Ра́дуйся, Наде́ждо, сердца́ на́ша сла́достию наде́жды оживля́ющая; ра́дуйся, из пучи́ны отча́яния нас извлека́ющая.
Ра́дуйся, Любы́, страда́ния и ско́рби на́ша в ра́дость прелага́ющая; ра́дуйся, окамене́нная сердца́ на́ша во умиле́ние преводя́щая.
Ра́дуйся, Софи́е, му́дростию на благо́е нас наставля́ющая; ра́дуйся, потемне́нное о́ко душ на́ших просвеща́ющая.
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, ку́пно с Софи́ею, ма́терию ва́шею прему́дрою.
Конда́к 4
Бу́ря я́рости мучи́телевы нападе́ на тя, свята́я Ве́ро, но не поколеба́ тя. Кто бо возмо́жет ве́ру неодоли́мую подви́гнути, адама́нта крепча́йшую, я́же ве́рных научи́ла есть пе́ти с тобо́ю Бо́гу: Аллилу́иа.
И́кос 4
Слы́шащи му́драя ма́ти дще́ри своя́ пред царе́м небоя́зненно Христа́ испове́дающия и глаго́лющия, я́ко того́ еди́наго жела́ют, е́же бы страда́ти и терпе́ти го́ркия му́ки сла́дкаго ра́ди Иису́са Христа́, ра́довашеся вельми́ и моля́ше Бо́га, да укрепи́т я в предлежа́щих му́ках. Сие́ у́бо изволе́ние похваля́юще, пе́рвейшей дще́ри му́дрыя ма́тере та́ко воспое́м:
Ра́дуйся, Ве́ро, немилосе́рдая бие́ния Сладча́йшаго ра́ди Иису́са сла́дце прие́мшая; ра́дуйся, уре́занная сосца́ твоя́, а́ки два кри́на чистоты́, в же́ртву Го́споду прине́сшая.
Ра́дуйся, я́ко от я́звы твоея́ вме́сто кро́ве млеко́ истече́; ра́дуйся, я́ко на раскале́нное желе́зо положе́на была́ еси́.
Ра́дуйся, я́ко в коно́б кипя́щ вве́ржена су́щи, ни ма́ло не опали́лася еси́, ниже́ вреди́лася еси́; ра́дуйся, пла́мень страсте́й на́ших небе́сною прохла́дою утиша́ющая.
Ра́дуйся, огнь муче́ний на́ших в боле́знех угаша́ющая; ра́дуйся, зна́мением ве́ры посреде́ напа́стей нас зна́менающая.
Ра́дуйся, щито́м ве́ры во бра́ни со враго́м нас покрыва́ющая; ра́дуйся, честну́ю главу́ твою́ за Главу́ Це́ркве, Христа́ Бо́га, под мечь ра́достно прекло́ншая.
Ра́дуйся, я́ко обагре́нием кро́ве твоея́, а́ки червлени́цею оде́яна, яви́лася еси́ очесе́м Безсме́ртнаго Жениха́ твоего́; ра́дуйся, к жела́нному кра́ю прише́дшая и люби́маго Спа́са и Го́спода узре́вшая.
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, ку́пно с Софи́ею, ма́терию ва́шею прему́дрою.
Конда́к 5
Богозда́нным звезда́м уподо́билися есте́, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, всем бо се́рдцем прилепи́вшияся ко еди́ному ве́чному Животу́ и Красоте́ неизрече́нней, Иису́су Христу́, ско́ро ше́ствовасте, во е́же умре́ти за Него́ и наслади́тися Боже́ственнаго Его́ виде́ния, пою́ще Ему́: Аллилу́иа.
И́кос 5
Ви́девше добропобе́дныя сестры́ святу́ю Ве́ру ра́достно за Христа́ пострада́вшу, и са́ми хотя́ху ду́ши своя́ за Него́ положи́ти: царь же Наде́жду святу́ю нача́т испы́товати, и ви́дев ю с сестро́ю единомы́сленну су́щу, на му́ки вдаде́ ю, оба́че ничто́же успе́. Мы же, Наде́жду святу́ю о сицево́м ея́ мудрова́нии ублажа́юще, воспои́м и просла́вим ю́:
Ра́дуйся, Наде́ждо, жесто́ко бие́нная, оба́че пресве́тлую наде́жду на Го́спода не потеря́вшая; ра́дуйся, му́ки твоя́ безро́потно в молча́нии терпе́вшая.
Ра́дуйся, и нам кре́пкое терпе́ние подаю́щая; ра́дуйся, я́ко в разжже́нней пещи́ неопаля́ема бы́вши, хвалу́ Бо́гу возсыла́ла еси́.
Ра́дуйся, я́ко и нас во страда́ниих хвали́ти Бо́га науча́еши; ра́дуйся, я́ко ногтьми́ желе́зными стро́гана была́ еси́.
Ра́дуйся, нас, су́щих в ско́рбех, луча́ми наде́жды осиява́ющая; ра́дуйся, я́ко чу́дное не́кое благоуха́ние от язв твои́х исхожда́ше.
Ра́дуйся, непоколеби́мое упова́ние на Го́спода Иису́са неизме́нно сохра́ншая; ра́дуйся, безнаде́жность и безси́лие в сердца́х на́ших истребля́ющая.
Ра́дуйся, ме́чное посече́ние за Христа́ ра́достно прии́мшая; ра́дуйся, я́сная денни́це, нам, печа́льми земны́ми угнете́нным, мир ве́чный раскрыва́ющая.
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, ку́пно с Софи́ею, ма́терию ва́шею прему́дрою.
Конда́к 6
Пропове́дником и апо́столом богоно́сным подо́бны бы́сте, богому́дрыя сестры́: доброде́тельми бо ва́шими пропове́дасте всем ве́рным ве́ру, наде́жду и любо́вь ко Го́споду, Влады́це всех, Тому́ пою́ще: Аллилу́иа.
И́кос 6
Возсия́ла еси́, а́ки со́лнце, Любы́ свята́я, кто бо си́це за возлю́бленнаго Го́спода своего́ можа́ше ста́ти, я́коже любы́, поне́же пи́сано есть: «Крепка́ я́ко смерть любы́, вода́ мно́га не мо́жет угаси́ти любве́, и ре́ки не потопя́т ея́». Мо́лим ти ся ны́не, Любы́ свята́я, серафи́мским пла́менем любве́ ко Го́споду горя́щая, обнови́ окамене́нная и изсо́хшая сердца́ на́ша, возжги́ в нас, оскуде́вших любо́вию, свет любве́, да возлю́бльше Го́спода и вся бли́жния на́ша, тебе́ я́ко моли́твенницу на́шу, восхва́лим си́це:
Ра́дуйся, Любы́, я́ко любве́ твоея́ ко Христу́ воды́ мно́ги пре́лестей мирски́х не угаси́ша; ра́дуйся, я́ко вся ласка́ния и да́ры царе́вы отве́ргши, ду́шу твою́ за Го́спода положи́ла еси́.
Ра́дуйся, я́ко любве́ твоея́ ре́ки бед и страда́ний не потопи́ша; ра́дуйся, за Го́спода Иису́са на колеси́ протя́гнутая, же́злием бие́нная, све́рдлами прободе́нная и в пещь о́гненную вве́рженная.
Ра́дуйся, я́ко в лю́тых му́ках твои́х си́лою Бо́жиею укрепля́ема была́ еси́; ра́дуйся, кро́вию твое́ю, любве́ ра́ди к Безсме́ртному Жениху́ твоему́ Христу́ излия́нною, в хла́дных сердца́х на́ших любо́вь возбужда́ющая.
Ра́дуйся, я́ве показа́вшая нам, я́ко любве́ ра́ди вся муче́ния сла́дце претерпева́ются; ра́дуйся, яви́вшая нам, я́ко любы́ Боже́ственная приво́дит к животу́ ве́чному.
Ра́дуйся, са́мою ве́щию уве́рившая, я́ко любы́ Боже́ственная открове́ние есть безсме́ртия; ра́дуйся, я́ко ника́яже мучи́тельства возмого́ша разлучи́ти Любо́вь от любве́ Христо́вы.
Ра́дуйся, в му́ках апо́стольски веща́вшая, я́ко не разлучи́т тя от любве́ Бо́жия ни скорбь, ни теснота́, ни гоне́ние, ни глад, ни нагота́, ни беда́, ни меч; ра́дуйся, любве́ ра́ди Христо́вы мече́м во главу́ усече́нная.
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, ку́пно с Софи́ею, ма́терию ва́шею прему́дрою.
Конда́к 7
Хотя́ще скоре́е от те́ла разлучи́тися и со Христо́м бы́ти, святы́я де́вы, егда́ на ме́чное посече́ние идя́ху, еди́на другу́ю и ма́терь свою́ Софи́ю объе́млюще лобыза́хуся, дру́жескому нас любле́нию поуча́юще, да вси ку́пно пое́м Бо́гу: Аллилу́иа.
И́кос 7
Но́вое чу́до показа́ Госпо́дь, егда́ по́мощь Свою́ посла́ страда́вшим за испове́дание и́мене Его́ толи́ко ю́ным де́вам: ве́рою бо, наде́ждою и любо́вию укрепля́емы и возноси́мы бы́вше, до́блественне по́двиги своя́ сконча́ша. Мы же в единомы́слии и единоду́шии до конца́ живота́ пребы́вших мо́лим вас, да и нам низпо́слете единомы́слие в соверше́нии до́брых дел, умиле́нно велича́ющим вас:
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, еди́нем путе́м муче́ний до врат небе́сных ше́дшия; ра́дуйтеся, в пресве́тлый черто́г прелюбе́знаго Жениха́ ва́шего во гла́се ра́дования вше́дшия.
Ра́дуйтеся, я́ко Иису́с Христо́с просвети́, я́коже зве́зды на небеси́, ра́ны на телесе́х ва́ших; ра́дуйся, Софи́е, до́блественне на му́ки чад твои́х взира́вшая.
Ра́дуйтеся, я́ко небе́сною красото́ю, ея́же о́ко не ви́де, украси́ Госпо́дь добро́ту ва́шу, му́ками отъя́тую; ра́дуйтеся, венцы́ воздая́ния прие́мшия.
Ра́дуйтеся, а́ки три звезды́, Со́лнцем пра́вды озаре́нныя; ра́дуйся, Софи́е, в му́жественнем испове́дании дще́рьми твои́ми и́мене Христо́ва утеше́ние ве́лие обре́тшая.
Ра́дуйтеся, мглу сомне́ний на́ших разсеява́ющия; ра́дуйтеся, нас удруче́нных страда́ньми душе́вными и теле́сными, подкрепля́ющия.
Ра́дуйтеся, красото́ю любве́ сердца́ на́ша украша́ющия; ра́дуйся, Софи́е, кре́посте и утеше́ние изнемога́ющих в беда́х и ну́ждах.
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, ку́пно с Софи́ею, ма́терию ва́шею прему́дрою.
Конда́к 8
Стра́нное и непоня́тное нам немощны́м, в мирски́х сласте́х погря́знувшым, зрим де́ло, я́ко Софи́я свята́я, возлю́бленных чад свои́х ви́дящи лю́тыя и го́рькия му́ки и сме́рти, ни ма́ло не поскорбе́, но возра́довася зело́ ду́хом, пою́щи Бо́гу: Аллилу́иа.
И́кос 8
Вся бе в вы́шних му́драя Софи́я, егда́ дще́ри своя́ сла́дкими словесы́ и му́дрыми увеща́ньми на муче́ния подвиза́ше. А́ще же от естества́ к слеза́м преклоня́шеся а́бие, от любве́ Христо́вы прелага́шеся на ра́дость, печа́ль бо серде́чную и боле́знь о ча́дех ма́тернюю победи́ в ней любы́ Бо́жия. Ве́лиею у́бо любо́вию дще́ри своя́ лю́бящи, па́че всего́ тем Ца́рствия Небе́снаго жела́ше. Сего́ ра́ди, чудя́щеся му́дрости и вели́цей любви́ твое́й ко дще́рем и сла́вяще тя, взыва́ем:
Ра́дуйся, Софи́е, я́ко возвесели́ся душа́ твоя́ о блаже́нней кончи́не дще́рей твои́х, свято́е и́мя Го́спода дерзнове́нно испове́давших; ра́дуйся, в му́ченичестем венча́нии чад твои́х честь и сла́ву прия́вшая.
Ра́дуйся, уча́стия му́ченическаго и спребыва́ния со дще́рьми в небе́сней сла́ве Христа́ Бо́га сподо́бльшаяся; ра́дуйся, честна́я телеса́ дще́рей твои́х с ра́достными слеза́ми погре́бшая.
Ра́дуйся, три дни гро́бу их приседе́вшая и сном сме́рти о Го́споде почи́вшая; ра́дуйся, а́ще и не пло́тию, оба́че се́рдцем за Христа́ страда́вшая.
Ра́дуйся, я́ко три доброде́тельныя дще́ри, си́ми ве́ру, наде́жду, любо́вь к Бо́гу яви́вши, в дар Пресвяте́й Тро́ице принесла́ еси́; ра́дуйся, я́ко чадоро́дия ра́ди спасла́ся еси́.
Ра́дуйся, ди́вная ма́ти, благи́я па́мяти досто́йная; ра́дуйся, дще́ри твоя́, да кровь свою́ за Христа́ пролию́т, моли́вшая.
Ра́дуйся, умудря́ющая ны, да блюде́м непрело́жно доброде́тели ве́ры, наде́жды и любве́; ра́дуйся, Животворя́щей Тро́ице за ны моля́щаяся.
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, ку́пно с Софи́ею, ма́терию ва́шею прему́дрою.
Конда́к 9
Вси А́нгели дивля́хуся о страда́ниих ва́ших, святы́я му́ченицы, и побе́ду ва́шу над диа́волом торжеству́юще, ду́ши же ва́ша к Небеси́ провожда́юще, воспева́ху Христу́ Бо́гу: Аллилу́иа.
И́кос 9
Вити́и велере́чивии вся страда́ния ва́ша за Христа́ не возмо́гут изрещи́, дивя́щеся же толи́ким подвиго́м, во млады́х ле́тех подъя́тым, немо́тствуют. Мы же о честне́й кончи́не ва́шей Бо́га прославля́юще, велича́ем вас си́це:
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, пою́щия хвалу́ Бо́гу, на не́бо небесе́ возше́дшему; ра́дуйтеся, щи́те ве́ры, броне́ наде́жды и свети́льниче любве́.
Ра́дуйтеся, зре́нием пресве́тлаго лица́ Бо́жия наслажда́ющияся; ра́дуйся, Софи́е, благочести́выя ма́тери на му́дрое воспита́ние чад их наставля́ющая.
Ра́дуйтеся, поуча́ющия ны, да взы́щем Го́спода, и жи́ва бу́дет душа́ на́ша; ра́дуйтеся, с ве́рою, наде́ждою и любо́вию прибега́ющих к вам те́плыя моли́твенницы.
Ра́дуйтеся, вразумля́ющия ны, я́ко вся сла́дость и пре́лесть ми́ра сего́ я́ко дым изчеза́ет, я́ко прах от ве́тра размета́ется и в персть обраща́ется; ра́дуйся, Софи́е, всем се́рдцем Го́спода Бо́га возлю́бльшая.
Ра́дуйтеся, а́ки трие́ све́тлии ключи́, ко еди́ному Исто́чнику жи́зни прите́кшии; ра́дуйтеся, а́ки трие́ благово́ннии цве́ти, на еди́ней благопло́дней ве́тви прозя́бшии.
Ра́дуйтеся, а́ки три зерца́ла, безпреде́льную красоту́ Бо́жию в себе́ отража́ющая; ра́дуйся, Софи́е, а́ки ма́слина, три ве́тви, отягче́нныя изоби́льными плоды́ даро́в Бо́жиих, произра́стшая.
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, ку́пно с Софи́ею, ма́терию ва́шею прему́дрою.
Конда́к 10
Спасти́ хотя́ще ду́ши своя́ святы́я му́ченицы, любве́ ра́ди Христо́вы ласка́ния царе́ва и бога́тства ми́ра сего́ тле́ннаго презре́ша и ра́достно кончи́ну му́ченическую за Христа́ прия́ша, пою́ще Ему́: Аллилу́иа.
И́кос 10
Стена́ми ве́ры, наде́жды и любве́ явля́ются святы́я му́ченицы всем, прибега́ющим к ним с те́плою и усе́рдною моли́твою и си́це в печа́лех и напа́стех к ним взыва́ющим:
Ра́дуйтеся, язв грехо́вных до́брыя цели́тельницы; ра́дуйтеся, во тьме печа́ли на́шея све́том упова́ния ны озаря́ющия.
Ра́дуйтеся, посреде́ напа́стей и скорбе́й ди́вный поко́й нам посыла́ющия; ра́дуйся, Софи́е, о нас, в злострада́ниих пове́рженных, му́дрое попече́ние явля́ющая.
Ра́дуйся, Ве́ро, крест спасе́ния пред на́ми воздвиза́ющая; ра́дуйся, не́мощи на́ша по моли́твам к тебе́ изцеля́ющая.
Ра́дуйся, Наде́ждо, я́корь избавле́ния нам подаю́щая; ра́дуйся, уны́ние серде́ц на́ших бла́гостно отъе́млющая.
Ра́дуйся, Любы́, твои́м ко Го́споду хода́тайством в злей напа́сти от неча́янныя сме́рти ны огражда́ющая; ра́дуйся, изнемога́ющия си́лы на́ша на бо́дрость возставля́ющая.
Ра́дуйся, Софи́е, приле́жная о нас к Бо́гу моли́твеннице; ра́дуйся, в до́брех де́лех на́ших му́драя наста́внице.
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, ку́пно с Софи́ею, ма́терию ва́шею прему́дрою.
Конда́к 11
Пе́ние сие́ похва́льное, а́ще бы и тмочи́сленное приноша́хом вам, святы́я му́ченицы, не бы довле́ло ко прославле́нию доброде́телей и по́двигов ва́ших. Оба́че хвалу́ Бо́гу возсыла́юще за вся, я́же во святы́х Свои́х нам явля́ет, Тому́ пое́м: Аллилу́иа.
И́кос 11
Све́том небе́сным пред Го́сподем горя́щим свеща́м подо́бны Ве́ра, Наде́жда и Любы́, ку́пно с ма́терию их Софи́ею, к ни́мже припа́даем, моля́ще, да просветя́т ны, омраче́нныя печа́льми и из глубины́ серде́ц зову́щия:
Ра́дуйтеся, ри́зы ва́ша в кро́ви А́гнчей на земли́ убели́вшия; ра́дуйтеся, живота́ ве́чнаго нам хода́таицы.
Ра́дуйтеся, душ, и́щущих поко́я в милосе́рдии Бо́жии, утвержде́ние и хране́ние; ра́дуйся, Софи́е, от суеты́ мирски́я ны огражда́ющая.
Ра́дуйся, Ве́ро, доброце́нная кади́льнице, фимиа́м хвалы́ Бо́гу вознося́щая; ра́дуйся, нас гре́шных ве́рою просвеща́ющая.
Ра́дуйся, Наде́ждо, в ско́рби утеше́ние и прибе́жище на́ше; ра́дуйся, в печа́лех на́ших лучеза́рная ве́стнице избавле́ния.
Ра́дуйся, Любы́, незло́бие и кро́тость в сердца́ на́ша влива́ющая; ра́дуйся, та́инственная звездо́, от тесноты́ земны́я горе́ ны вознося́щая.
Ра́дуйся, Софи́е, му́драя и пречестна́я детоводи́тельнице; ра́дуйся, богому́драго жития́ моля́щимся ти устрои́тельнице.
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, ку́пно с Софи́ею, ма́терию ва́шею прему́дрою.
Конда́к 12
Благода́ть Бо́жию прия́ти сподо́бившияся, моли́те о нас, святы́я му́ченицы, Пречи́стаго Влады́ку Христа́, да ми́лостив бу́дет к нам гре́шным, с ве́рою, наде́ждою и любо́вию Ему́ Еди́ному, Го́споду и Спа́су на́шему, смире́нно пою́щим: Аллилу́иа.
И́кос 12
Пое́м ва́ша кре́пкия по́двиги, ве́рою, наде́ждею и любо́вию проникнове́нныя, почита́ем страда́ния ва́ша презе́льная, хва́лим ди́вное терпе́ние ва́ше, ублажа́ем кончи́ну, за Христа́ ва́ми ра́достно подъя́тую, велича́ем необори́мое му́жество ва́ше, святы́я му́ченицы Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, и му́драя ма́ти Софи́е, и прославля́юще вас, взыва́ем си́це:
Ра́дуйтеся, а́ки три струи́ мо́лниины, от восто́к да́же до за́пад доброде́тельми свои́ми просия́вшия; ра́дуйтеся, фиа́ли ве́ры, наде́жды и любве́, животво́рным питие́м ду́ши на́ша напая́ющии.
Ра́дуйтеся, трие́ светоза́рнии путие́, ко престо́лу сла́вы Госпо́дни нас веду́щии; ра́дуйся, Софи́е, чад ра́ди твои́х от ли́ка святы́х похвале́нная.
Ра́дуйся, Ве́ро, цве́те ве́ры, па́че сне́га беле́йший; ра́дуйся, услажде́ние стра́ждущих.
Ра́дуйся, Наде́ждо, угнете́нных серде́ц возноше́ние; ра́дуйся, а́ки пото́к цельбоно́сный, жа́жду скорбя́щих душ утоля́ющая.
Ра́дуйся, Любы́, ве́нче из ми́ра, ра́дования и бла́гости соплете́нный; ра́дуйся, у́мная зарни́це ве́чности.
Ра́дуйся, Софи́е, же́зле си́лы, кро́тце и му́дре ча́да наказу́яй; ра́дуйся, богове́дения пресве́тлая луче́, душа́м на́шим возсиява́ющая.
Ра́дуйтеся, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, ку́пно с Софи́ею, ма́терию ва́шею прему́дрою.
Конда́к 13
О, святы́я и достохва́льныя му́ченицы Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, и му́драя ма́ти Софи́е, ны́не прие́мше ма́лое сие́ моле́ние на́ше, от вся́ких ны бед, боле́зней и скорбе́й моли́твами ва́шими изба́вите, да сподо́бльшеся во Ца́рствии Небе́снем зре́ти безсме́ртнаго Го́спода Иису́са, с ва́ми вку́пе воспое́м Ему́: Аллилу́иа.
Этот конда́к чита́ется три́жды, зате́м 1-й и́кос «А́нгели на Небеси́...» и 1-й конда́к «Избра́нным раба́м...».
Моли́тва 1-я
О, святы́я и достохва́льныя му́ченицы Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, и до́блестных дще́рей му́драя ма́ти Софи́е! К вам ны́не со усе́рдною моли́твою притека́ем. Что бо па́че возмо́жет предста́тельствовати за ны пред Го́сподем, а́ще не ве́ра, наде́жда и любы́, три сия́ доброде́тели пребыва́ющия, во и́хже о́браз нарече́нныя, са́мою ве́щию о́ныя яви́сте? Умоли́те у́бо Го́спода, да в ско́рбех и напа́стех неизрече́нною благода́тию Свое́ю покры́ет ны, и сохрани́т, и Того́ сла́ву, я́ко со́лнце незаходи́мое, зре́ти да сподо́бит. Споспешеству́йте нам во смире́нных моле́ниих на́ших, да прости́т Госпо́дь Бог грехи́ и беззако́ния на́ша, и да поми́лует нас гре́шных, и щедро́т Свои́х да сподо́бит нас Христо́с Бог, Ему́же сла́ву возсыла́ем, со Безнача́льным Его́ Отце́м, и Пресвяты́м и Благи́м и Животворя́щим Его́ Ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Моли́тва 2-я
Ва́с, святы́я му́ченицы, Ве́ро, Наде́ждо и Любы́, сла́вим, велича́ем и ублажа́ем, ку́пно с му́дрою ма́терию Софи́ею, е́йже покланя́емся, я́ко о́браз богому́драго попече́ния явля́ющей. Умоли́, свята́я Ве́ро, Творца́ ви́димых и неви́димых, да ве́ру кре́пку, небла́зненну и неруши́му пода́ст на́м. Хода́тайствуй, свята́я Наде́ждо, пред Го́сподем Иису́сом за на́с гре́шных, да упова́ние на блага́я не отжене́т от на́с и от вся́кия ско́рби и ну́жды да изба́вит ны́. Испове́ждь, свята́я Любы́, Ду́ху и́стины, Уте́шителю, напа́сти и печа́ли на́ша, да То́й свы́ше сла́дость небе́сную ниспо́слет душа́м на́шим. Помози́те у́бо в беда́х на́ших, святы́я му́ченицы, и ку́пно с му́дрою ма́терию ва́шею Софи́ею, моли́те Царя́ царе́й и Го́спода госпо́дствующих, да сохрани́т под покро́вом Це́рковь Свою́ святу́ю. Со слеза́ми умиле́нно припа́дающе к ва́м, ва́шего те́плаго предста́телства пред Бо́гом усе́рдно мо́лим, да ку́пно с ва́ми и со все́ми святы́ми превознесе́м и препросла́вим пресвято́е и вели́кое и́мя Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха Бо́га, Предве́чнаго Влады́ки и благи́х Соде́теля, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь. †
ВИЖТЕ ОЩЕ ЛЪЖОВНОТО КРЪЩЕНИЕ В БЪЛГАРСКАТА „ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА“ Отстъплението от вярата наречено "нов стил" Какво Бог ни е завещал относно Преданието НАЧАЛОТО НА ОТСТЪПЛЕНИЕТО ОТ БОГА Хронология на отстъплението от Бога БЕЗЗАКОНИЕТО ПРЕД БОГА НА СЪВРЕМЕННИТЕ СВЕТОВНИ ДЪРЖАВИ И ОБЩЕСТВА ОТНОСНО СЪКРАЩАВАНЕТО НА ЛИТУРГИИТЕ, ТАЙНСТВАТА И ТРЕБИТЕ В НОВОСТИЛНАТА ЦЪРКВА ОТНОСНО ПРЕМАХВАНЕТО НА ОГЛАШЕНИЕТО За Петровият пост и въпросите, които поражда ОТНОСНО КОРЕНА НА ЗЛОТО, НАЧАЛОТО НА ОТСТЪПЛЕНИЕТО НА РОДНАТА НИ „ЦЪРКВА“ И БЪЛГАРСКАТА СХИЗМА Ислямската духовна същност на българската „православна“ „църква“ ''СВЯТ'' ЛИ Е РУСКИЯТ ЦАР НИКОЛАЙ II ''Свят'' ли е Серафим Саровски ДУХОВНИТЕ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ И МАСОНСКАТА ПРИНАДЛЕЖНОСТ НА РУСКАТА ЗАДГРАНИЧНА ЦЪРКВА ДОГМАТИЧЕСКОТО ОТПАДАНЕ НА БЪЛГАРСКАТА ''ПРАВОСЛАВНА'' ЦЪРКВА ОТ ПРАВОСЛАВИЕТО Изобличение на иудеите от светците и духовниците на Църквата OТНОСНО СТРОЯЩИЯ СЕ В МОМЕНТА ТРЕТИ ЙЕРУСАЛИМСКИ ХРАМ И ДОШЛИЯ АНТИХРИСТ Ритуалните убийства на управляващите Относно магиите, дявола и демоните ЗАЩО НАЧАЛОТО НА КРАЯ ЗАПОЧВА ОТ УКРАЙНА ЗАПОЧВА НОВОТО МАСОВО ИУДЕЙСКО ЖЕРТВОПРИНОШЕНИЕ Кой всъщност воюва от двете страни на фронта в Украйна Коалициите в идващата глобална война Есхатология в края на човешката история ПРОГРАМА ЗА ИЗТРЕБВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД Християнството на българите и техните владетели ИСТОРИЯ НА СЛАВЯНОБЪЛГАРСКАТА ИМПЕРИЯ Защо гласуването е грях пред Бога Относно бесовската ''мъдрост'' на този свят Катехизиси - обяснения на вярата от светиите Пътешествие към древната Христова вяра Списък на подвижните и неподвижни празници в православната Църква, указания за пости и задушници Относно старостилния икуменизъм Свещената борба против антихристовата религия на икуменизма и изчадието му-новостилието КОЙ ПРЕДИЗВИКВА КРИЗАТА И КАК ЩЕ ЗАВЪРШИ ЗАПОЧНАЛОТО КРАЯТ НА ЕРЕТИЦИТЕ, НОВОСТИЛЦИТЕ И СТЪЛБОВЕТЕ НА ''ПРАВОСЛАВНИЯ'' ИКУМЕНИЗЪМ Против лъжовния страх от „осъждане” Относно отцеругателството и националното предателство ПАСТИРСКО ОКРЪЖНО ПОСЛАНИЕ ПРОТИВ МАСОНСТВОТО СЪЩНОСТТА И ЦЕЛТА НА ЮДОМАСОНСКАТА ОКУЛТНА САТАНИНСКА РЕЛИГИЯ КАК ДА СИ СПАСЯВАМЕ ДУШИТЕ В ТЕЗИ БЕЗБОЖНИ КРАЙНИ ПРЕДАНТИХРИСТОВИ ВРЕМЕНА