Рождественски пост
Св. прпрок Авдий. Св. преподобни Варлаам и Иоасаф, индийски принц, и неговия баща, цар Авенир. Св. мъченик Варлаам. Св. мъченик Аза и на 150 воини с него. Св. мъченик Илиодор Прочети повече
Търсене в сайта: | Търсене на дата в календара: |
Истина е , че "Светият" синод разбуни общественото мнение много повече отколкото преди месец една импровизирана пресконференция на 101 интелектуалци, които дадоха старта на политинженерен проект „Корона”. Но няма как да е по друг начин – правилата и в политическата драматургия изискват покачване на градуса на обществената температура. А какво по-сериозно покачване може да се очаква от това Симеон Сакскобургготски да се титулува отново цар на всички българи?!
Истина е, че Българската "православна" църква е отделена от държавата и решенията на висшият й орган "Светия" синод са автономни. Затова не е работа на светски лица – пък били те и като „смирени миряни и обикновени християни” да се намесват в решенията на синода и да ги коментират публично. Колкото и да усещат застрашени позициите си в държавната йерархия. Както това се случи с решението да се споменава в молитвата името на Симеон Сакскобургготски като цар на българите. Подобна непремерена реакция не може да не е очаквана от сценаристите, нали?!
Истина е обаче и че решението на "Светия" синод съвсем не идва случайно точно сега. В точния момент и на точното място. И че същото това решение се явява важна и дори значима брънка от новата разработка за политическото реанимиране на Симеон Сакскобургготски. И повторното му вкарване в реалната политика
Като журналист във в.”Новинар”, преди години първа информирах за тайната разработка „Шипка” с участието на видни кадрови офицери от (бившата ?!) Държавна сигурност за връщането на Симеон Сакскобургготски в България и спускането му в политиката. И то по признание на участниците в акцията. Сега сме свидетели на „Корона”, както стана известна инициативата за новата политическа роля на Сакскобургготски. Оставяме на юристи – конституционалисти да нищят цар ли е Симеон, след като се е заклел в републиканската конституция, и дали пък може да има бивши царе. Пак през 2001 г., написах, че Симеон захвърли короната и прие да стане министър-председател. Както се разбра по-късно, като такъв той намери за необходимо да оправи и личните си имуществени претенции.
Истина е, че сега, когато говорим за плана ”Корона” , както го определиха онези 101 интелектуалци, обявили се като организационен комитет, не можем да не си спомним, че първото желание на Симеон е да стане президент. Това
не се случи през 2001 г. А може ли да се случи сега? Както добре знаем, президентски избори наближават . Кампанията е време да започне и тя започна. Първо с пресконференцията на 101 интелектуалци. После с решението на "Светия" синод. А колкото до отложената визита на „Червения площад” на 9 май, това навярно е опит да се забули влиянието на Москва. Само в скоби ще споменем и за „топлите” връзки на българския висш клир с Руската патриаршия. Както и за разсекретените досиета на митрополитите.
Не трябва да забравяме, че главното действащо лице в завръщането на Симеон Сакскобургготски – по личните признания на участниците в плана „Шипка” - е бившият зам.- шеф на Първо главно управление на ДС ген. Любен Гоцев, който е имал срещи в Мадрид още преди падането на Берлинската стена.
Както сега и тогава през 1995-6 г активни участници в „Шипка” са и митрополити от "Светия" синод. Така че, както се казва, нищо ново под слънцето.
Сега все по-малко хора си спомнят времето, когато се заговори за връщането на Симеон в родината и за онова невиждано дотогава въодушевление, с което царят-изгнаник беше посрещнат на 24 май 1996 г. в София. Тогава десетки хиляди се стекоха от летище София, по цялото протежение на бул. "Цариградско шосе", та чак до площада около "Св. Ал. Невски", за да видят и чуят на живо синът на цар Борис III. За тези, които вече са забравили, ще припомним, че по това време - средата на 1996 г. - при управлението на Виденов, инфлацията вече беше започнала главоломния си бяг. Цените на най-основните храни растяха всеки час, а заплатите стигаха едва 5-6 долара. Години преди това обаче вече е съществувала специална разработка за връщането на Симеон в България. За целта през 1993 г са активирани български евреи, живеещи в Съединените щати - равин Асса и Яков Джераси. Целта е да се използва ролята на цар Борис Трети за спасяването на българските евреи и на тази вълна да се възкачи Симеон в българската политика.
Симеон сам кръстил "Шипка"
плана за завръщането му в България. Той видял нещо подобно на знамение във факта, че по това време вече е получил като дарение къщата на столичната ул. "Шипка" 38.
Планът предвижда Симеон II да запази царската си титла и затова се търси подходяща юридическа формула. За идването на царя се търсели конституционни рамки, умувало се как юридически да се атакува референдумът от 1946 г. или пък да се иска възстановяване на Търновската конституция.
Симеон II бил много въодушевен от идеята и дори често казвал, че може да се използва опитът на Хомейни да се завърне в Иран
След обсъждане с царя Яков Джераси организира грандиозен концерт в НДК с участието на Лили Иванова и всички известни изпълнители, за да "изкарат хората от чекмеджетата", както той казва.
Но по-голямата медийна акция е с излъчването по телевизията на анимационния филм "Цар-лъв", в който репликите на героите са сменени.
В тази българска версия героите говорят за добрия цар, за малкия цар, който се крие и трябва да му се помогне да се върне.
Това е медийната кампания. За връщането на Симеон обаче е необходим и юридически архитект. И тогава се появил архитектът на царската визита Георги Марков. Няколко са конституционните съдии, които и по това време не крият топлите си чувства към царя-изгнаник - покойният вече Христо Данов, Васил Гоцев, когото месеци по-късно СДС ще използва като пратеник в Мадрид, и Георги Марков.
Но докато Данов винаги е казвал, че е монархист по убеждение, въпреки че се е заклел в републиканската конституция, то Георги Марков е "своеобразен плувец между президента Желю Желев, който го предложи за член на Конституционния съд, и цар Симеон II", спомнят си участници в събитията.
През лятото на 1995 г. Георги Марков се срещнал с Яков Джераси за първи път в Дипломатическия клуб в Горна баня. Близо до басейна конституционният съдия споделил формулата за успешното идване на цар Симеон.
Комитет от 30 видни интелектуалци със специална декларация да отправят покана до Негово величество да се върне в родината си. Нещо повече - Марков бил готов с текста на декларацията.
Втората среща между него и Джераси станала на следващия ден в престижния столичен хотел "Шератон" в 16 ч. Още същата вечер в къщата на "Шипка" 38 в седалището на фондация "България" било свикано спешно съвещание на комитета, за да обсъдят текста на декларацията от всички страни.
Особено активни били преподавателят във Факултета по журналистика Елиезер Алфандари и доц. от СУ "СВ. Кл. Охридски" Тодор Танев.
Както ще си спомнят по-късно участници в събитията, тогава Симеон II предпочитал да дойде само на визита и много се притеснявал
да не би да го сполети участта на румънския екс монарх Михай,
който беше върнат от властите при пристигането си още на границата.
Важна подробност е, че не друг, а отново Георги Марков дал списъка с 30-те интелектуалци, които да подпишат поканата до Симеон. Сценаристите на българската политика са обсъждали и варианта Симеон, патриархът и Тодор Живков да направят съвет на старейшините и да станат балансьори на прехода, не отрича политическият съветник на Тодор Живков Костадин Чакъров. Планът се разпаднал, защото Живков се разубедил. Още при първото завръщане на Симеон през 1996 г. е имало идея той да се срещне с Тодор Живков. Твърди се, че искането било отправено от бившия зам.-шеф на Първо главно ген. Любен Гоцев."Ние решихме, че не е подходящо още при първото си завръщане Царя да се види с него. Затова го посъветвахме да отложи срещата за следващото си завръщане", обяснява Джераси. Междувременно Живков починал и до (публична) среща така и не се стигнало.
После всички си спомняме 2001 г., НДСВ, 800- те дни, необходимостта от това да си сменим чипа, по думите на тогавашния министър-председател Симеон Сакскобургготски.
Сега е време на новия план „Корона”. От нас зависи дали ще успее.
Майя Любомирска
† ВИЖТЕ ОЩЕ
Отстъплението от вярата наречено "нов стил"
ЗА СЪКРАЩАВАНЕТО НА ЛИТУРГИИТЕ, ТАЙНСТВАТА И ТРЕБИТЕ В НОВОСТИЛНАТА ЦЪРКВА
ЗА ПРЕМАХВАНЕТО НА ОГЛАШЕНИЕТО
ЗА КОРЕНА НА ЗЛОТО, ЗА НАЧАЛОТО НА ОТСТЪПЛЕНИЕТО НА РОДНАТА НИ „ЦЪРКВА“, ЗА БЪЛГАРСКАТА СХИЗМА
Християнството на българите и техните владетели
ПАСТИРСКО ОКРЪЖНО ПОСЛАНИЕ ПРОТИВ МАСОНСТВОТО
КЪДЕ СЕ Е СЪХРАНИЛО ПРАВОСЛАВИЕТО