
Св. праведни богоотци Йоаким и Анна Прочети повече ТУК
Свети и праведни богоотци Йоаким и Анна. Св. мъченик Севириан. Св. блажени Никита. Св. преподобни Иосиф Волоколамски. Св. преподобни Теофан постник и изповедник Прочетете повече ТУК!
Възпоменание на Третия Вселенски събор Прочетете повече ТУК!
1908г. България обявява незвисимостта си Прочетете повече ТУК!
Търсене в сайта: | ![]() |
Търсене на дата в календара: | ![]() |
Страдание на света преподобномъченица Теодосия (730 г.)
![]() |
Светата Христова невеста Теодосия се родила в Константинопол. Тя била дъщеря на богати, честни, благочестиви и добродетелни родители. Нейните родители в продължение на много години нямали деца. Като се съкрушавали и страдали поради това, те много се молели и постели, денем и нощем пребивавали в Божиите храмове и щедро раздавали милостиня на бедните.
Веднъж, когато били на всенощно бдение в храма, построен в чест на света мъченица Анастасия, майката на света Теодосия по-усърдно от всякога се молила да бъде освободена от своето безплодие. Тогава тя задрямала за кратко време и по време на съня се явила светата мъченица и казала:
- Не скърби, жено, защото ти ще заченеш и ще родиш.
Като се събудила, тя се изпълнила с голяма радост и разказала за своето видение на мъжа си. Тогава мъжът ѝ казал:
- Жив Господ! Ако той ни изцели от нашето безплодие и ако ние родим - син или дъщеря, ще принесем детето си в дар на нашия Владика и Бог - Христа.
След известно време неговата жена действително заченала и родила тази свята рожба, която нарекли Теодосия, тоест - “дадена от Бога”, тъй като тя им била дарена от Бога. А след това просветили новородената Теодосия с тайнството на светото Кръщение.
След като изминали четиридесет дни от рождението, майката взела своята дъщеря на ръце, занесла я в храма на света Анастасия и с радостни сълзи въздала благодарение на Бога и на светата мъченица, като обещала да предаде дъщеря си на служение Богу в манастир, за да бъде тя причислена към лика на девствениците и Христовите невести (при този храм имало и манастир за девици, които се посвещавали на служение на Бога).
Приела Божието благословение, майката се върнала в дома им и започнала да възпитава с голямо внимание и грижи обещаното на Бога дете. Тя напътствала Теодосия в четенето на Божествените книги и в страха Божий и разпалвала в нейното сърце божествената любов.
Когато Теодосия станала на седем години, нейният баща умрял. Тогава майката завела малката си дъщеря в манастира на света Анастасия и я отдала на Бога, за да бъде постригана в светия ангелски чин.
След три години умряла и майката на Теодосия и оставила цялото си имущество на своята дъщеря монахиня. Но Теодосия, като достигнала пълнолетие, не пожелала да приеме богатството, оставено от нейната майка, но бидейки преизпълнена с разум и любов към Бога, го предала Нему, на Когото тя цялата се била принесла в жертва. Тя извикала при себе си един изкусен златар, дала му достатъчно количество злато и сребро и му поръчала да направи от него обкови на три икони - на Христа Спасителя, на Пресвета Богородица и на светата мъченица Анастасия. Тези икони били с големина около три лакътя. Тях блажена Теодосия поставила в храма, а цялото останало свое имущество раздала на нищите и бедните, на сираци и вдовици, докато самата тя в монашеска нищета продължила да служи на Господа ден и нощ, обогатявайки се от Бога с духовно богатство. Въоръжавайки се срещу невидимия противник с бронята на молитвата, тя умъртвявала с постнически подвизи плътта, която всякога въстава срещу духа, побеждавала безплътния враг, потъпквала надигащата се глава на адския змей и отблъсквала гордия Велиар чрез смирението, кротостта, богоугодната любов, чистотата, благоговението, послушанието и всички останали монашески добродетели.
Веднъж, когато светата се молела през нощта, към нея се приближил дяволът и казал:
- Ето - ти въставаш срещу мене; тогава и аз ще въстана срещу теб, и не само срещу теб, но и срещу всички християни, тъй като намерих човек, чрез когото да повдигна война срещу Църквата. И мнозина ще отвърна от поклонението на Христовата икона. Мнозина ще тръгнат подир мен и ще изпълняват моята воля.
А света Теодосия, като се осенила с кръстния знак, казала:
- Бъди проклет, дяволе, от века противник на християните! Да се разорят и да бъдат унищожени всички твои кроежи чрез силата на Христа, моя Бог!
И дяволът изчезнал. А преподобна Теодосия, като се осенила със знамението на честния кръст, започнала да пее Давидовия псалом: “Да възкръсне Бог и да се разпръснат враговете Му, да побегнат от лицето Му тези, които Го мразят”.
За това страшно видение и за всички горделиви думи на дявола света Теодосия разказала на своята игумения и я попитала:
- Откъде би могла да дойде върху християните тази беда, която врагът се закани да напрати?
Игуменията отговорила:
- Дъще моя! Апостолът свидетелства: “всички, които искат да живеят благочестиво в Христа Иисуса, ще бъдат гонени. А лукави човеци и измамници ще напредват в злото, като заблуждават и биват заблуждавани”. Защото Христовото стадо всякога е било смущавано и преследвано от лукави човеци, мъдруващи неправедно, които прелъстяват всички, бидейки сами прелъстени. Тези лукави човеци са и оръдията на дявола. По такъв начин и сега от дявола ще се надигне гонение и воюване срещу Божията Църква. Но ти пребъдвай в това, на което си научена (казвам ти заедно със свети апостол Павел), защото от детинство знаеш свещените Писания, които могат да те направят мъдра за спасение чрез вярата в Христа Иисуса.
След известно време срещу правоверния цар Теодосий, наричан Адрамитин,въстанал неговият воевода, на име Лъв, наричан Конон, родом исаврянин. Лъв свалил Теодосий и сам се провъзгласил за цар.
В началото на своето царуване той се показал като благочестив, но в скоро време се появил като един нов Валтасар, като осквернявал църковните светини и не се покланял на Христа, Всевишния Бог, и на Неговата честна икона. Той влял в Църквата змийската отрова на душевредната манихейска ерес. Освен това този звероподобен човек, рикайки като че с лъвски глас, изригвал еретически хули срещу светите икони, наричайки ги “идоли”, а тези, които им се покланяли, наричал “идолопоклонници”. Този нечестив цар издал указ, който имал за цел да бъде унищожено почитането на иконите по цялото негово царство.
По това време Константинополският патриаршески престол се заемал от свети Герман. Той, заедно с останалите православни епископи, с всички сили се противил на царя и не приемал неговия еретически указ, който забранявал почитането на иконите. Герман казвал на хулителя:
- От времето, когато нашият Владика и Спасител се въплъти от пречистите кърви на Пресвета Богородица и изпълни всичките Божии предначертания за нашето спасение, е унищожено всяко служение на идолите и всички идолски изображения са предадени на огъня. Изминали са вече повече от седемстотин години, откакто светите апостоли възвестиха на света спасителното Христово учение. В продължение на тези седемстотин години живяха много праведни и преподобни отци и нито един от тях не похули светите икони, но още повече - нито един от тях не е и чувал за това нечестиво мъдруване, което вие внасяте в Църквата, като отхвърляте почитането на светите икони, което от древност по дълг се отдава на светините. Защото светата Църква е приела обичая да почита честните икони от самата древност, започвайки от този неръкотворен образ, който Сам Спасителят изпратил на Авгар, едеския княз. След това кръвоточивата жена, която се изцелила от докосването си до края на дрехата на Христа, след възнесението на Господа на небесата направила от камък подобие на Иисуса Христа. След това светият евангелист Лука нарисувал икона на Пречистата Дева Богородица; от това време се появил благочестивият обичай да се изобразяват светите икони и с тях да се украсяват Божиите храмове и християнските домове. Ето - състоялите се преди нас шест Вселенски събора не похулиха този обичай, но напротив - заповядват да се отдава поклонение на изображенията на светиите, а не да се отхвърлят. Знай, прочее, царю, че заради светите икони аз съм готов не само да претърпя каквото и да е зло, но съм готов да приема и смърт, защото Христовата икона носи името на Самия Христос, Който се въплъти от Пренепорочната Дева Мария и живя на земята с човеците. Всеки благочестив християнин трябва да бъде готов да умре както за името Христово, така и за Неговата честна икона, тъй като, който безчести иконата, той безчести и този, който е изобразен на нея.
Като чул това, царят се преизпълнил с гняв и ярост. Ревейки като лъв, той се разсвирепял с още по-голяма жестокост, като преследвал верните и предавал на смърт всички, които му се възпротивявали. Преди всичко той изпратил въоръжени войници при свети Герман и им наредил да го изгонят от патриаршеския престол. Войниците се поругали с патриарха и му нанесли побой. На мястото на Герман Лъв поставил лъжепатриарха Анастасий, еретик и негов единомишленик. След това Лъв заповядал да предадат на огън всички божествени книги и писания на богомъдрите учители. При храма “Света София” съществувала библиотека, която имала около триста хиляди книги. При тази библиотека имало дванадесет училища и също толкова мъдри учители. Началникът над учителите бил поставян от царя и от патриарха. Тези учители се възпротивили на безбожната заповед на нечестивия император. Поради това беззаконният мъчител обкръжил със своите войници библиотеката и училищата, заедно с учителите и учениците, подпалил я от всички страни и я изгорил, така че никой от тези, които били вътре, не се спасил от огъня. Не оцеляла от пожара и нито една книга.
Целият град Константинопол се предал на голяма скръб и печал. Всички плачели и въздишали. Едни жалеели за несправедливото изгнание на светейшия патриарх Герман, други - за изгарянето на това огромно количество книги и за гибелта на мъдрите учители, а други - за голямото и страшно поругание над иконите, тъй като навсякъде иконите били изпочупвани, хвърляни в блата или изгаряни на клади.
А новопоставеният патриарх Анастасий, застанал на святото място, подобно на “мерзостта на запустението”, имал голямото благоразположение на царя, тъй като по всякакъв начин му съдействал в неговото иконоборско еретичество. Този лъжепатриарх скоро изхвърлил светите икони от Съборната църква и заповядал да се направи същото и във всички останали храмове.
В Константинопол имало порти, които се наричали “медни”. Те били построени още по времето на Константин Велики и водели към царския палат. Над тези порти бил поставен образ на Спасителя, направен от мед, който бил поставен тук преди повече от четиристотин години. Злочестивият патриарх си наумил да свали и да предаде на огън честния образ на Христа. За изпълнението на това нечестиво дело той изпратил войници, въоръжени с топори. Началникът на тези войници, спатарий по чин, доближил стълба към портите, започнал да се изкачва по нея с брадва в ръка и вече се готвел да пристъпи към своето богопротивно дело. Тогава го видели няколко благочестиви жени, които случайно минавали отттам; видели го също така и няколко монахини, в числото на които била и преподобна Теодосия. Като се разгорели от ревност по Христовата икона и подбуждани от блажената Теодосия, която повече от всички ревнувала за честните икони и била преизпълнена с божествено мъжество и дръзновение, монахините се втурнали към стълбата и я съборили на земята. Заедно с това те съборили и войника върху нея, който твърде много пострадал при падането. А те, като го влачели по земята, го били, докато не умрял. След това побързали да отидат при патриарх Анастасий и започнали да го изобличават за неговото нечестие: укорявали го, като го наричали вълк, хищник, еретик и враг на Църквата Христова.
А после започнали да хвърлят камъни срещу него. Анастасий, като се изпълнил със срам и като се боял да не се повдигне общонароден бунт срещу него, побързал да отиде при царя и му разказал за нанесения му от тези жени позор. Той известил царя също и за убийството на спатария при Медните врати. Царят изпаднал в лют гняв и веднага изпратил своите войници, въоръжени с мечове, като им заповядал да отмъстят за поруганието, нанесено на патриарха и за убийството на спатария. Така тези свети жени били посечени заради своята ревност по благочестието. А блажената монахиня Теодосия, като по-благородна по своя произход и като изповядваща благочестието с най-голямо дръзновение, а също - и като виновница за всичко, което се случило, царят заповядал да заловят и да я затворят в тъмницата. Той наредил също да ѝ нанасят всеки ден по сто удара с тояги. Така измъчвали светата в продължение на седем дни.
На осмия ден мъчителят заповядал да влачат светата из целия град, по време на което я биели без всякаква милост. Когато светата била доведена до мястото, което се наричало “Волско тържище” (тук се продавали и се колели животни), се случило така, че един от войниците, които съпровождали светата, по невнимание стъпил върху един голям кози рог и наранил крака си. Като се разгневил, той взел рога и започнал безпощадно да я бие с него по главата. След това ударил с рога мъченицата по шията и я пробил. Така светата преподобномъченица, девицата Теодосия, посветената на Христа невеста, предала своята честна душа в ръцете на своя безсмъртен Жених и се преселила в Неговия небесен чертог, бидейки увенчана с двоен венец - на девството и на мъченичеството. А многострадалното тяло, което било захвърлено на земята, било взето от християните и погребано с благоговение в специално място. Честните мощи на света Теодосия били извор на изцеления за множество болни и страдащи - за слава на Христа, нашия Бог, Когото славим заедно с Отца и Светия Дух, сега и во веки. Амин.
Тропарь преподобномученице Феодосии деве, Константинопольской
глас 4
Доброде́тель благоприя́тно, му́ченице, пости́гла еси́,/ Христо́во прия́телище бы́вши чи́стое,/ и Свята́го Ду́ха дом возлю́блен;/ отню́дуже посрами́ла еси́ врага́, борю́щаго род челове́ческий,/ до́бре страда́вшая,/ и посе́кла еси́ Копрони́ма, Феодо́сие, мече́м ве́ры,/ и к черто́гу Небе́сному преста́вилася еси́, ра́дующися. / Тебе́ ве́рою чту́щим// при́сно проси́ ве́лия ми́лости.
(Благоприятно си постигнала добродетелта, мъченице, чиста Христова приятелко и възлюбен дом на Светия Дух; затова добре пострадала, си посрамила врага, нападащ човешкия род, посекла си Копроним с меча на вярата и си се преставила в Небесния чертог, Теодосие, радвайки се. Непрестанно проси велика милост за тези, които с вяра те почитат.)
Кондак преподобномученице Феодосии деве, Константинопольской
глас 2
Труда́ми живо́т нетру́дный дости́гла еси́,/ кро́вию же Копрони́ма удави́ла еси́, му́ченице,/ скве́рнаго врага́ Христо́вы Це́ркве, всеблаже́нная Феодо́сие,/ и с Вы́шними ра́дуешися во́инствы,// чту́щия па́мять твою́ покрыва́ющи.
(С трудове си достигнала нетрудния живот, с кръвта си си удавила Копроним, скверния враг на Църквата Христова, всеблажена Теодосие: и се радваш с небесните воинства, закриляйки тези, които почитат паметта ти.)
Ин кондак преподобномученице Феодосии деве, Константинопольской
глас 4
Боже́ственная па́мять твоя́, Феодо́сие,/ днесь возсия́вши,/ яви́ся ми́рови я́ко со́лнце,/ сказу́ющи житие́ твое́. / Ты бо воздержа́нием плотска́я двиза́ния разо́рши/ и страда́ния кро́вию уневе́стилася еси́ Христо́ви. / Те́мже хва́лящия тя изба́ви от вся́ких зол,/ да зове́м ти:// ра́дуйся, ма́ти преподо́бная.
Перевод: Божественная память твоя, Феодосия, сегодня, воссияв, явилась миру, как солнце, поведав всем твою жизнь. Ибо ты воздержанием телесные побуждения разрушила и мученической кровью обручила себя Христу. Потому прославляющих тебя избавь от всякого зла, да взываем к тебе: «Радуйся, мать преподобная».
В памет на света мъченица Теодосия (ок. 307-308 г.)
![]() |
За света Теодосия Тирска Евсевий, епископ на Кесария Палестинска, който бил свидетел очевидец, съобщава следното:
“По времето, когато в нашата страна вече пет години продължаваше гонението, повдигнато срещу християните от нечестивите идолопоклонници, в седемнадесетия ден на месец април, в самия ден на празника на Христовото Възкресение, една благочестива и богобоязлива девица от нашия град - родом от Тир, и която нямаше още осемнадесет години, дойде при християните, които бяха затворени в преторията. В това време християните с дръзновение разсъждаваха помежду си за Царството Божие. Като се приближи към тях, Теодосия започна да ги умолява да поменат и нея пред Господа, когато те, след като завършат своя страдалчески подвиг, предстанат пред Бога. А войниците, като видяха девойката да се кланя на затворниците християни, я заловиха и като да е направила някакво престъпление, я повлякоха на разпит при хегемона Урбан. Хегемонът, като се изпълни с голяма ярост и гняв, заповяда да я измъчват жестоко. Ребрата и гърдите бяха стъргани с железни куки, така че плътта падна и се показаха костите. След това хегемонът заповяда да удавят в морето Христовата мъченица, която беше още жива и с радостно лице търпеше мъченията”.
Така разказва Евсевий, който видял всичко със собствените си очи.
Освен това прибавят, че тази Христова света мъченица, след като била потопена в морето, била извадена от ангели от водата, които я оставили жива на сушата. Светата ходела по земята, носейки в ръцете си камъка, който били привързали на шията. След това езичниците отново я хванали и я отвели в съдилището. Света Теодосия била осъдена да бъде хвърлена на зверовете, но тя останала напълно непокътната от тях. Накрая мъчителят заповядал да я посекат с меч. В момента на изпълнението на присъдата, присъстващите видели от нейната уста да излита гълъбица, сияеща като злато, която се възнесла на небесата.
Когато настъпила нощта, светата мъченица се явила на родителите си заедно с много други свети деви. Тя била облечена в дреха по-бяла от сняг, в ръцете си държала златен кръст, а на главата си имала венец. Светата казала на родителите си:
- Ето - виждате колко велика е славата и благодатта на моя Христос! Ето - виждате колко голяма е славата, от която вие искахте да ме лишите!
Тези думи светата казала, защото нейните родители, като забелязали желанието да пострада за Христа, по всякакъв начин се стараели да ѝ попречат да го изпълни. Но тя тайно от тях отишла при Христовите окованици и както вече разказахме, била измъчвана и увенчана от своя Подвигоположник - Господ Иисус Христос, нашия Бог.
В памет на свети Иоан Юродиви, Устюжки чудотворец (1494)
![]() |
Блажени Иоан се родил от благочестиви родители - баща му се казвал Сава, а майка му Наталия, - в околностите на великия град Устюг, в селото Пухово, което било разположено от тази страна на реката, наричана Сухона, от която се намирал древният град Устюг. От най-младите си години той показал необикновено въздържание. В сряда и петък не вкусвал нищо, а в останалите дни се хранел само с хляб и вода. Нощите винаги прекарвал без сън - в молитва, и всякога ходел с тъжно и печално лице, - така че тези, които го срещали, мислели, че той не е съвсем с ума си. Блаженият младеж постъпвал винаги така и неговата майка много пъти го убеждавала да промени начина си на живот, като му казвала:
- Дете мое! Не изнурявай тялото си, като се лишаваш от храна. От такова сурово въздържание можеш да се разболееш.
- Не ме принуждавай към това, майко - отвръщал младият Иоан, - въздържанието ще ме избави от греховете ми.
- Та какви грехове, дете мое, имаш ти? - питала майката - Ти си още твърде малък. Само Божията благодат е в тебе, ние не виждаме никакви грехове.
Иоан отвръщал:
- Майко моя! Престани да говориш такива думи, чуй какво казва Писанието: нека никой от човеците не се хвали, че е безгрешен; без грях е единствено Сам Бог. И още: храната и питието не ще ни приближат към Бога. Затова не бива да насищаме своето тяло, за да не би то да ни стане враг.
С такива думи увещавал блажени Иоан своята майка, въпреки че сам той бил неграмотен, но бил научен на това от дадената му от Светия Дух благодат, както казва пророкът: “Устата ми ще разгласят Твоята правда... Ще вникна в делата на Господа”. След време бащата на блажения се преселил от селото Пухово в намиращия се също в околностите на Устюг град, на име Орлец, разположен на река Юг, и тук починал. Тогава неговата майка отишла в тамошния манастир, посветен на Живоначалната Троица, приела монашеско пострижение и скоро била избрана за игумения на този манастир. През това време нейният син живял заедно с нея, но блаженият отрок, като познал суетата на този свят, приел върху себе си вида на юродив и майката, като видяла, че той избрал да живее така, го оставила на Божията воля.
След време преподобни Иоан излязъл от манастира и отишъл в град Устюг. Там той се поселил до съборната църква на Пресвета Богородица, в една постройка близо до църквата. Бодърствайки през нощите, той възнасял непрестанни молитви към Господа, а през деня се стараел да изглежда юродив пред хората и непрестанно тичал по улиците, за да не разберат, че се преструва на безумен. Обикновено си почивал на торището и ходел напълно гол, само на кръста носел една раздърпана дрипа. Но когато му се случвало да облече някоя дреха, то и тя винаги била вехта и никога не я перял. Преподобният търпял много оскърбления, насмешки и побои от лекомислени човеци, постоянно търпял глад и жажда, и при това от никого нищо не приемал. Веднъж зиме, когато било много студено, той влязъл в една силно нагорещена пещ, легнал в нея върху горещите въглени, като на постеля, и никак не пострадал от това. Освен това той изцелил от треска княгиня Мария - жената на един княз, на име Теодор, наричан Красний.
Прекарал така живота си, блаженият Иоан, след като узнал часа на своето преселение при Господа, се помолил за целия свят, оградил се с кръстното знамение, легнал на земята и предал святата си душа в Божиите ръце. Това станало в 1494 година, в 29-ия ден на месец май. Преподобният бил погребан близо до съборната църква и извършва чудеса над тези, които с вяра се обръщат към него.
Тропарь блаженному Иоанну, Христа ради юродивому, Устюжскому чудотворцу
Нагото́ю теле́сною и терпе́нием/ обнажи́л еси́ вра́жия кова́рствия,/ облича́я неподо́бное его́ дея́ние,/ зе́льне стражда́ со́лнечный вар,/ и ну́ждныя вели́кия сту́дени мра́за,/ и огня́ не чул еси́,/ Бо́жиею по́мощию покрыва́емь,/ Иоа́нне прему́дре,/ моли́ с ве́рою творя́щих па́мять твою́ че́стно/ и усе́рдно притека́ющих к ра́це моще́й твои́х,// изба́витися от бед и паде́ния избежа́ти.
Перевод: Наготой телесной и терпением ты обнажил коварство врага, обличая нечестивые его дела, очень сильно страдая от солнечного зноя и вынужденно перенося великие холода, мороза и огня не чувствовал ты, покрываем Божией помощью, Иоанн премудрый, моли обо всех с верой и почтением празднующих память твою и с усердием притекающих к раке с мощами твоими, чтобы им избавиться от бед и избежать падения.
Кондак блаженному Иоанну, Христа ради юродивому, Устюжскому чудотворцу
глас 8
Вы́шния красоты́ жела́я,/ ни́жния сла́дости теле́сное яде́ние тща́тельно оста́вил еси́,/ нестяжа́нием су́етнаго ми́ра, возлюби́л еси́ а́нгельское житие́,/ преходя́ сконча́вся, Иоа́нне блаже́нне;// с ни́миже моли́ Христа́ Бо́га непреста́нно о всех нас.
Перевод: Небесной красоты желая, ты ревностно отринул земные телесные наслаждения, неимущий среди суетного мира, возлюбил ты Ангельское житие и его проходя скончался. Моли с Ангелами Христа Бога не переставая обо всех нас.
Ин кондак блаженному Иоанну, Христа ради юродивому, Устюжскому чудотворцу
глас 1
Иоа́нне прему́дре,/ земны́я сла́вы не возлюби́в,/ того́ ра́ди я́ко неи́стов ся творя́,/ жела́я Ца́рство Небе́сное насле́довати,/ ударе́ния и укоре́ния прие́мля,/ наготу́ и зной терпя́,/ тем ны́не со А́нгелы лику́еши,// моли́ Христа́ Бо́га о душа́х на́ших.
Перевод: Иоанн премудрый, земной славы не возлюбил, потому и стал юродивым, желая наследовать Царство Небесное, принимая побои и оскорбления, терпя наготу и зной, сейчас ты радуешься с Ангелами, моли Христа Бога о душах наших.
Молитва блаженному Иоанну, Христа ради юродивому, Устюжскому чудотворцу
О, святы́й блаже́нный Иоа́нне! Припа́дающе, смире́нно мо́лимтися: приими́ на́ше ма́лое моле́ние и умоли́ Всеми́лостиваго Го́спода Бо́га на́шего, да проба́вит ми́лость Свою́ нам, гре́шным, и да да́рует нам вся, я́же к животу́ и ко спасе́нию благопотре́бная. О уго́дниче Христо́в! а́ще и зело́ недосто́йни есмы́, оба́че ду́хом сокруше́нным и се́рдцем смире́нным па́ки припа́дающе, мо́лимтися: предста́тельством твои́м ко Го́споду сохрани́ страну́ на́шу, да́руя ей на вся враги́ побе́ду и одоле́ние, град твой У́стюг и вся гра́ды и ве́си Росси́йския соблюди́ от вся́каго зла и от вся́кия напа́сти, губи́тельства, гла́да, тру́са, пото́па, огня́, меча́, наше́ствия иноплеме́нников и междоусо́бныя бра́ни, от вся́кия боле́зни и от вся́каго обстоя́ния, да всегда́ пое́м и велича́ем всесвято́е и великоле́пое и́мя Бо́жие и твое́ ми́лостивое о нас предста́тельство, во ве́ки веко́в. Ами́нь.
Първи Вселенски събор в Никея
![]() |
Събор на 318-те богоносни отци в Никея през 325 година
В 323 година след победата над Ликиний, като станал единовластен над цялата империя, Константин отишъл на изток, проникнат от искреното желание да преустрои цялата държава наново, на по-добри, по-здрави начала. В плановете си на първо място извеждал християнската Църква, която, според него, трябвало духовно да обедини политически сплотената световна империя. Но там, на Изток, го постигнало още по-жестоко разочарование, отколкото на Запад. Той пристигнал тук в такова време, когато споровете, предизвикани от ереста на Арий, несдържани от нищо, достигнали крайното си развитие...
Като пристигнал в Никомидия, Константин бил дълбоко поразен от раздорите, предизвикани от арианството. Впрочем той не веднага разбрал важността на тези събития. И сам той, и пристигналите с него от Запад таинници на божественото учение тук получавали едностранчиво осветление по делата на Арий от никомидийците, които в догматическите въпроси виждали не предмет на благочестивата вяра, имащ жизнено значение, а област на научно изследване, и даже пусти спорове...
Император Константин изпратил в Александрия и своя “любим” епископ Осия, който трябвало да изследва това дело на място и да съдейства за умиротворяване на александрийците. Осия изпълнил поръчението на императора. Наистина, той не помирил противниците, но чрез разследването на споровете останал с убеждението, че ереста на Арий не е празно пустословие, а застрашава основите на християнската вяра - води до отричане на цялото християнство. В 324 година Осия Кордубски се върнал при царя и му разяснил сериозната опасност от арианското движение. Тогава Константин се решил да свика Вселенски Събор, който, по негово мнение, оставал единственото средство за умиротворяване на Църквата. Според царя, този Събор, “обявявайки се против главния враг”, смущаващ тогава мира на Църквата, хулната арианска ерес, трябвало да разгледа и други въпроси и да даде отговори - определения по устройването на вътрешния живот на християните.
Властта на Царя определила Вселенският Събор да се състои в град Никея. Константин направил всичко, за да улесни пътуването на свиканите епископи до мястото на събора, издръжката на пристигналите в Никея приел да бъде за сметка на държавата. В Никея пристигнали светители от Египет и Палестина, от Сирия и Месопотамия, от Мала Азия, Гърция, Персия и Армения и от Заддунавските Готи; от Рим, вместо престарелия епископ пристигнали двама презвитери. Сред събралите се светители били: престарелият Александър Александрийски, пръв изобличител на Арий, който довел със себе си архидякон Атанасий, мъжествен и изкусен борец с арианите (впоследствие Велики, архиепископ Александрийски), светителят на Ликийския град Мир Николай, светителят Спиридон чудотворец. Всичко на Събора пристигнали (с епископите имало презвитери и дякони) повече от две хиляди души, като само светителите били триста и осемнадесет.
Съборът бил открит през юни 325 година в просторната палата на царския дворец. Скамейките били разположени в кръг пред стаите за епископите, а в средата ѝ имало маса, на която била поставена книгата на Свещеното Писание, като вярно свидетелство за истината. Когато всички се събрали, се явил Константин в цялото величие на императорския си сан, но без въоръжена стража, придружаван от придворни от християните, облечен в най-прекрасни царски одежди, блестящи със злато и скъпоценни камъни. Появяването му поразило събранието и особено тези от присъстващите на него, които, пристигайки от далечни страни, никога не били виждали нито неговото царско лице, нито царственото му величие; но и сам той се смутил при вида на такова събрание на славните пастири на Христовата Църква, сред които имало строги подвижници и чудотворци, изповедници и мъченици с изгорени ръце и избодени очи, пострадали за вярата. Мълчейки, със сведен надолу поглед, той се приближил към приготвеното за него златно кресло и чакал, стоейки, докато светителите не го поканили да седне. Като изслушал след това приветствено-благодарствените речи на Евстатий Антиохийски и на историка Евсевий Кесарийски, Константин сам се обърнал към събранието с реч, в която изразявал радостта си, че вижда такова голямо събрание от отци, и ги умолявал миролюбиво да разрешат спорните въпроси. “Бог ми помогна - казвал той - да победя нечестивата власт на гонителите, но несравнимо по-скръбна за мене и много по-пагубна от всяка война, от всяка кръвопролитна битка, е вътрешната междуособна борба в Божията Църква.”
Арианите отишли на Събора и се държали смело и уверено на него; те не предвиждали, че предстои пълен и всестранен разгром на тяхното дело; а, напротив, очаквали в мислите си успех: - те имали на своя страна 17 епископи; начело на тях бил столичният архиерей, имащ връзки в царския дворец. Арианите се надявали, че Съборът, ако и да не се съгласи с техните възгледи, няма и да ги предаде на строго осъждане. - Арий упорито защитавал своето учение, използвайки цялата сила на красноречието си. Но непоколебимата, убедена преданост на отците от Събора към църковното учение посрамила лъжливата мъдрост на богохулника. Защитниците на православието добре разбирали в какво се състои същността на арианската ерес и достойно, с дълбоко религиозно чувство и истински просветено разбиране я опровергавали. С особена сила на словото и точност в изобличаването на еретическото хулно мъдруване се отличавал александрийският дякон Атанасий: словото му разкъсвало, като лека паяжина, лъжливото красноречие на еретика. Споровете били разгорещени и продължителни; напразно Константин използвал влиянието си, за да примири спорещите и да ги приведе към дружелюбно разрешаване на спора, колкото повече продължавал спорът, толкова по-очевидно ставало колко далече от истината са се отклонили арианите. - Предложеното на Събора от Евсевий Никомидийски - предводител на арианите - изложение на вярата, където определено се изразявала мисълта, че “Синът Божий” е “създание”, “твар”, и че е “имало време, когато не е съществувал”, единодушно било отхвърлено от отците на Събора като лъжливо и нечестиво; - самият свитък, на който то било написано, бил разкъсан.
Като окончателно осъдили по този начин арианството, отците от Събора решили да дадат на вярващите точното изповядване на православното учение - символа на вярата. Евсевий, епископ Кесарийски, представил на вниманието им “кръщелния символ”, който отдавна се използвал в неговата църква и се състоял почти изключително от изрази, взети от Светото Писание. Отците посрещнали този символ с одобрение; но за да отстранят решително възможността за вмъкване на еретически мисли в него, те признали за необходимо да заменят някои общи изрази в него с такива, които в съвършенство да определят църковната истина. Присъстващият на Събора император се присъединил към отците в одобрение на Кесарийския символ и изповядал пълното си съгласие с него; но наред с това Константин предложил да внесат в символа формулата, на която водачите на Църквата се спирали още на предварителните съвещания за изразите на църковната мисъл за Сина Божий и Неговото отношение към Бога-Отца - наименованието Му “единосъщен” на Отца. Думата, казана от царя, единодушно била приета от Събора и послужила за определителна основа на учението за Лицето на Господа Иисуса, централния християнски догмат.
“Кръщелният” символ бил поправен и от Събора бил изложен новият Никейски символ на вярата, неоспорим за цялата Вселенска Църква.
Заключителното тържествено събрание на отците в Никея се състояло в императорския дворец на 25 август 325 година; то съвпаднало с 20-годишния юбилей от царуването на Константин.
Отпускайки отците от Събора, Константин в прощалната си реч към тях ги молил да имат мир помежду си.
- Пазете се - казвал той - от остри спорове помежду си. Нека никой няма завист към показалите особена мъдрост: достойнството на всеки смятайте за общо достояние на цялата Църква. Висшите и превъзходните, не гледайте високомерно на по-ниско стоящите: само Бог един знае кой стои по-високо. Съвършенството се среща рядко и трябва да бъдем снизходителни към по-слабите братя; мирното съгласие е по-скъпо от всичко. Спасявайки невярващите, помнете, че не всеки можете да обърнете чрез учени разсъждения - научаването трябва да съобразявате с различните разположения на всеки, подобно на лекарите, които използват различни лекарства при различни болести.
Така се изпълнило заветното желание на благочестивия император, което той изповядвал, веднъж даже привеждайки Самия Бог за свидетел - и то било следното: “учението за Божеството да съедини всички народи на неговата държава в един общ строй”. Велика мисъл, подсказана на царя от неговото свято религиозно чувство, осъществяването на която поставял за своя жизнена задача с най-топло желание; - тази, поразителна по своята възвишеност и по вътрешната си широта, мисъл на Великия Константин сега била въведена в общото съзнание, станала достояние на целия християнски свят. Нещо повече - за осъществяването на тази мисъл в християнския живот благочестивият цар посочил и най-верния път - Вселенския Събор, - вървейки по който овците на Христовото пасбище, както вече призованите, така и другите - още непризовани, по Божията благодат, безпогрешно влизат в двора на Небесния Отец, за истинен живот. Но най-главното при това истиннопобедно тържество на равноапостолния цар било получаването на безценното съкровище, частицата от животворящия Кръст Господен, донесена от Иерусалим за него, в дар от царицата майка Елена.
Первый Вселенский Собор
Память Первого Вселенского Собора празднуется Церковью Христовой с древнейших времен. Господь Иисус Христос оставил Церкви великое обетование: «Создам Церковь Мою, и врата ада не одолеют Ее» (Мф.16,18). В этом радостном обетовании находится пророческое указание, что, хотя жизнь Церкви Христовой на земле будет проходить в трудной борьбе с врагом спасения, победа на Ее стороне. Святые мученики засвидетельствовали истинность слов Спасителя, претерпев страдания за исповедание Имени Христова, и меч гонителей склонился перед победоносным знамением Креста Христова.
С IV века прекратились преследования христиан, но внутри самой Церкви возникли ереси, на борьбу с которыми Церковь созывала Вселенские Соборы. Одной из опаснейших ересей было арианство. Арий, Александрийский пресвитер, был человеком безмерной гордыни и честолюбия. Он, отвергая Божественное достоинство Иисуса Христа и Его равенство с Богом Отцом, ложно учил, что Сын Божий не Единосущен Отцу, а сотворен Отцом во времени. Поместный Собор, созванный по настоянию Александрийского патриарха Александра, осудил лжеучение Ария, но тот не покорился и, написав многим епископам письма с жалобой на определение Поместного Собора, распространил свое лжеучение по всему Востоку, ибо получил поддержку в своем заблуждении от некоторых восточных епископов. Для расследования возникшей смуты святой равноапостольный император Константин направил епископа Осию Кордубского и, получив от него удостоверение, что ересь Ария направлена против самого основного догмата Христовой Церкви, решился созвать Вселенский Собор. По приглашению святого Константина в город Никею в 325 году собрались 318 епископов – представителей христианских Церквей из разных стран.
Среди прибывших епископов было много исповедников, пострадавших во время гонений и носивших на телах следы истязаний. Участниками Собора были также великие светильники Церкви – святитель Николай, архиепископ Мир Ликийских, святитель Спиридон, епископ Тримифунтский и другие почитаемые Церковью святые отцы.
Александрийский патриарх Александр прибыл со своим диаконом Афанасием, впоследствии патриархом Александрийским, названным Великим, как ревностный борец за чистоту православия. Равноапостольный император Константин присутствовал на заседаниях Собора. В своей речи, произнесенной в ответ на приветствие епископа Евсевия Кесарийского, он сказал: «Бог помог мне низвергнуть нечестивую власть гонителей, но несравненно прискорбнее для меня всякой войны, всякой кровопролитной битвы и несравненно пагубнее внутренняя междоусобная брань в Церкви Божией».
Арий, имея своими сторонниками 17 епископов, держался гордо, но его учение было опровергнуто и он отлучен Собором от Церкви, а святой диакон Александрийской Церкви Афанасий в своей речи окончательно опроверг богохульные измышления Ария. Отцы Собора отклонили символ веры, предложенный арианами. Был утвержден православный Символ веры. Равноапостольный Константин предложил Собору внести в текст Символа веры слово «Единосущный», которое он часто слышал в речах епископов. Отцы Собора единодушно приняли это предложение. В Никейском Символе святые отцы сформулировали апостольское учение о Божественном достоинстве Второго Лица Пресвятой Троицы – Господа Иисуса Христа. Ересь Ария, как заблуждение гордого разума, была обличена и отвергнута. После решения главного догматического вопроса Собор установил также двадцать канонов (правил) по вопросам церковного управления и дисциплины. Был решен вопрос о дне празднования Святой Пасхи. Постановлением Собора Святая Пасха должна праздноваться христианами не в один день с иудейской и непременно в первое воскресенье после дня весеннего равноденствия.
Тропарь отцов
глас 8
Препрославлен еси, Христе Боже наш,/ светила на земли отцы наша основавый,/ и теми ко истинней вере вся ны наставивый,// Многоблагоутробне, слава Тебе.
Кондак отцов
глас 8
Апостол проповедание и отец догматы/ Церкви едину веру запечатлеша,/ яже и ризу носящи истины,/ исткану от еже свыше богословия,// исправляет и славит благочестия великое таинство.
Минея. Май
Святы́я преподобному́ченицы Феодо́сии де́вы
Стихи́ры святы́я, глас 8.
Подо́бен: О, пресла́внаго чудесе́:
Заре́ю де́вства сия́ющи,/ Феодо́сие честна́я,/ и порфи́рою кров́е/ муче́ния, всему́драя, обагре́ною,/ све́тло оде́яна,/ и в преми́рный Христо́в черто́г все́льшися,/ отрокови́це веенепоро́чная,/ лику́еши с чи́нми а́нгельскими,/ вои́стинну неразори́мое ликова́ние, сла́вная.
Му́ченице де́во,/ всехва́льная Феодо́сие,/ Христа́ вседу́шно возжела́вши,/ муче́ния претерпе́ла еси́ ра́ны,/ до́блественне ураня́ема за твоего́ Рачи́теля/ и стру́жема ногты́ по ре́бром. / О, по́двигов твои́х тве́рдаго противле́ния,/ и́миже на зе́млю вои́стинну/ низве́ргла еси́ го́рдаго.
Добро́тою души́ же и телесе́/ укра́шена све́тло,/ Христу́ пренесла́ся еси́,/ сла́вы венце́м жела́ющи от Него́ увязти́ся,/ Феодо́сие, му́ченице всесла́вная,/ и Ца́рствия я́ве диади́му, вои́стинну многоце́нну,/ досто́йно прия́ти твоему́ верху́,/ неве́ста нетле́нная я́вльшися, всему́драя.
Стихи́ры Богоро́дицы, глас и подо́бен то́йже:
Ра́дуйся, душ просвеще́ние,/ согреша́ющих проще́ние, неради́вых исправле́ние. / Ра́дуйся, утеше́ние и ра́дость, скорбя́щих Помо́щнице. / Ра́дуйся, Блага́я, немощны́х душ исцеле́ние. / Ра́дуйся, примире́ние к Бо́гу и Хода́таице,/ Серафи́м всех я́ко су́щи святе́йши, Чи́стая.
Плоть от крове́й Твои́х прие́м, Преве́чный Бог/ Тя Предста́тельницу показа́ челове́ком, Чи́стая. / Те́мже изба́ви рабы́ Твоя́ от вся́кия беды́ и обстоя́ния/ и се́тей лука́ваго врага́/ и сия́ния причасти́тися сподо́би избра́нных,/ вся сла́вящия и покланя́ющияся Тебе́.
Спаси́ мя, Влады́чице Пречи́стая,/ Я́же Спа́са Христа́ неизрече́нно ро́ждшая:/ Тя бо еди́ну стяжа́х Предста́тельницу,/ и необори́мую сте́ну, и покро́в, и ра́дование,/ и души́ моея́ Боже́ственное утеше́ние. / Ты у́бо мя изба́ви неусыпа́ющаго че́рвия/ и огня́ ве́чнующаго, Ма́ти Христа́ Бо́га.
Сла́ва, и ны́не:
Да гла́сы велича́ю Тя/ ра́достными, Чи́стая,/ и сла́влю пучи́ну человеколю́бия Твоего́,/ от бед спаси́/ и изми́ мя душетле́нных стрел/ неви́димаго и вселука́ваго врага́:/ Тя бо предлага́ю на него́, Богоневе́сто,/ ору́жие тве́рдо и непобеди́мо,/ Ма́ти Христа́ Бо́га.
Крестобогоро́дичен:
Что́ зри́мое виде́ние,/ е́же Мои́ма очи́ма ви́дится, о Влады́ко!/ Содержа́й всю тварь, на Дре́во воздви́жен быв,/ и умира́еши, всем дая́й жизнь, –/ Богоро́дица, пла́чущися, глаго́лаше,/ егда́ узре́ на Кресте́ возноси́ма/ из Нея́ неизрече́нно возсия́вшаго Бо́га и Челове́ка.
Тропа́рь, глас 4:
Доброде́тель благоприя́тно, му́ченице, пости́гла еси́,/ Христо́во прия́телище бы́вши чи́стое/ и Свята́го Ду́ха дом возлю́блен;/ отню́дуже посрами́ла еси́ врага́, борю́щего род челове́ческий,/ до́бре страда́вшая,/ и посе́кла еси́ Копрони́ма, Феодо́сие, мече́м ве́ры,/ и к черто́гу Небе́сному преста́вилася еси́, ра́дующися. / Тебе́ ве́рою чту́щим/ при́сно проси́ ве́лия ми́лости.
Кано́н, его́же краегране́сие: Феодо́сии му́ченицы пою сла́ву. Глас 4.
Песнь 1
Ирмо́с: Мо́ря чермну́ю пучи́ну/ невла́жными стопа́ми/ дре́вний пешеше́ствовав, Изра́иль/ крестообра́зныма Моисе́овыма рука́ма/ Амали́кову си́лу в пусты́ни победи́л есть.
Бог тебе́, Феодо́сие, бысть путь страда́ния,/ на Крест во́лею возше́дый, низложи́в мучи́теля,/ я́коже пти́це, наруга́тися, от му́ченик соде́ла.
Благомо́щно, Феодо́сие всечестна́я, на земли́ разори́ла еси́ нача́льника пре́лести,/ кре́пко пострада́вши, прехва́льная,/ и сла́вы вене́ц я́ко победоно́сица, му́ченице, прия́ла еси́.
Дре́вле велехва́льство име́вый, ны́не низложи́ся,/ твоему́ терпе́нию, му́ченице, прирази́вся:/ Креста́ бо си́лу восприе́мши, посрами́ла еси́ безме́рно того́ шата́ющася.
Богоро́дичен: Лука́вно прельсти́ мя змий, взят плене́нна, обожи́тися жела́ние ми вложь;/ Тобо́ю же, Пречи́стая, призва́н быв, обожи́хся непреме́нно вои́стинну.
Песнь 3
Ирмо́с: Весели́тся о Тебе́ Це́рковь Твоя́, Христе́, зову́щи:/ Ты моя́ кре́пость, Го́споди,/ и прибе́жище, и утвержде́ние.
Жела́ние Боже́ственное, Феодо́сие,/ тя че́стну показа́ неве́сту, Христо́ву му́ченицу,/ Того́ Крест возлюби́вшую.
Пло́ти тлетво́рное оста́вльше, о честна́я, промышле́ние,/ Животворя́щим Ду́хом живе́ши, Феодо́сие пресла́вная.
Уврачу́й мой ум, Богодарова́нною твое́ю, честна́я, благода́тию,/ и ду́шу, страстьми́ разсла́бленную, исцели́.
Богоро́дичен: Возста́вила еси, о Чи́стая, па́дший мой зрак,/ ро́ждши Нача́льника, Влады́чице, всех нас воскресе́ния.
Ин конда́к, глас 4:
Боже́ственная па́мять твоя́, Феодо́сие,/ днесь возсия́вши,/ яви́ся ми́рови я́ко со́лнце,/ сказу́ющи житие́ твое́. / Ты бо воздержа́нием плотска́я двиза́ния разо́рши/ и страда́ния кро́вию уневе́стилася еси Христо́ви. / Те́мже хва́лящия тя изба́ви от вся́ких зол,/ да зове́м ти:/ ра́дуйся, ма́ти преподо́бная.
Седа́лен, глас 8.
Подо́бен: Прему́дрости:
Крове́й твои́х струя́ми всю кре́пость лука́ваго диа́вола/ я́ко вои́стинну погрузи́вши, сла́вная,/ прешла́ еси́ невре́дно мук всевели́кую пучи́ну/ ив земли́ святе́й я́ве всели́лася еси́,/ по́честь трудо́в досто́йно прие́мши,/ черто́га вхо́да Небе́снаго сподо́билася еси́, Феодо́сие прехва́льная. / Моли́ Христа́ Бо́га грехо́в оставле́ние пода́ти/ чту́щим любо́вию святу́ю па́мять твою́.
Богоро́дичен:
Небе́сную дверь и киво́т,/ пресвяту́ю го́ру, све́тлый о́блак воспои́м,/ неопали́мую купину́, слове́сный рай, Е́вы воззва́ние,/ вселе́нныя всея́ вели́кое сокро́вище,/ я́ко спасе́ние в ней соде́лася ми́рови и оставле́ние дре́вних согреше́ний. / Сего́ ра́ди вопие́м Ей:/ моли́ся Сы́ну Твоему́ прегреше́ний оставле́ние дарова́ти/ благоче́стно покланя́ющимся Всесвято́му Рождеству́ Твоему́.
Крестобогоро́дичен:
А́гнца, и Па́стыря, и Изба́вителя А́гница зря́щи на Кресте́,/ восклица́ше, пла́чущи и, го́рько рыда́ющи, вопия́ше:/ мир у́бо ра́дуется, прие́мля Тобо́ю избавле́ние,/ утро́ба же Моя́ гори́т, зря́щи Твое́ распя́тие, е́же терпи́ши за милосе́рдие ми́лости. / Долготерпели́ве Го́споди, ми́лости бе́здно и исто́чниче неисчерпа́емый,/ умилосе́рдися и да́руй согреше́ний оставле́ние/ ве́рою пою́щим Боже́ственныя стра́сти Твоя́.
Песнь 4
Ирмо́с: Вознесе́на Тя ви́девши Це́рковь на Кресте́,/ Со́лнце пра́ведное,/ ста в чи́не свое́м,/ досто́йно взыва́ющи:/ сла́ва си́ле Твое́й, Го́споди.
Шата́яся, мучи́тель ра́нами устраши́ти кре́пость твоего́ терпе́ния хотя́ше окая́нный:/ ты же, прехва́льная, – сла́ва Бо́гу моему́, – взыва́ла еси́.
Богода́нным и Боже́ственным именова́нием/ проуве́денно обогати́лася еси́, му́ченице страстоно́сице:/ да́ние76 бо была́ еси́ Бо́жие, нас веселя́щее,/ ве́рою тя и любо́вию почита́ющия.
Укра́шеною, Богому́драя Феодо́сие, му́ченическою кро́вию твое́ю,/ омоче́ною оде́яна оде́ждею, –/ теку́ во след Тебе́, – любо́вию Жениху́ твоему́ взыва́ла еси́.
Богоро́дичен: Воплоще́нно Сло́во, Чи́стая Де́во,/ боголе́пно родила́ еси́ и пребыва́еши Де́ва. / Те́мже немо́лчными гла́сы, ра́дуйся, Тебе́, Влады́чице,/ ве́рою несумне́нною взыва́ем.
Песнь 5
Ирмо́с: Ты, Го́споди, мой Свет,/ в мир прише́л еси́,/ Свет Святы́й, обраща́яй из мра́чна неве́дения/ ве́рою воспева́ющия Тя.
Ми́ро излия́вшееся, Христа́ возлю́бльши, отрокови́це,/ богому́дренно после́довала еси́ Сему́, пе́сньми сла́вящи.
Ве́чную жизнь вре́менною измени́ла есть,/ кро́вию ма́лою Небе́сное Ца́рство му́ченица насле́дова.
Источа́ют, я́ко исто́чницы, му́ченическия мо́щи цельбы́ неду́гующим/ и душе́вныя неду́ги ве́рою исцеля́ют.
Богоро́дичен: Кто мо́жет Твое́ сказа́ти та́инство, Всенепоро́чная?/ Зижди́теля бо, невмести́маго все́ми, во чре́ве Твое́м вмести́ла еси́.
Песнь 6
Ирмо́с: Пожру́ Ти со гла́сом хвале́ния, Го́споди,/ Це́рковь вопие́т Ти,/ от бесо́вския кро́ве очи́щшися/ ра́ди ми́лости от ребр Твои́х/ исте́кшею Кро́вию.
По Тебе́ со тща́нием смерть приима́ше Феодо́сия му́ченица,/ преще́ния мучи́телей не убоя́вшися,/ Твое́й стра́сти уподо́бився, Христе́, во́льней.
Удо́бно Кресто́м Твои́м жены́ укрепи́вшеся,/ главы́ змие́в, я́коже предре́кл еси́, Спа́се, попира́ют, Твое́ю любо́вию уязвля́емы/ и Боже́ственным Твои́м жела́нием.
Богоро́дичен: Всю Тя, Голуби́цу соверше́нну и предобру́, издале́ча обре́т,/ крин и удо́льный цвет, о Богома́ти,/ Жени́х мы́сленный в Тя всели́ся.
Конда́к, глас 2.
Подо́бен: Вы́шних ища́:
Труда́ми живо́т нетру́дный дости́гла еси́,/ кро́вию же Копрони́ма удави́ла еси́, му́ченице,/ скве́рнаго врага́ Христо́вы Це́ркве, всеблаже́нная Феодо́сие,/ и с Вы́шними ра́дуешися во́инствы,/ чту́щия па́мять твою́ покрыва́ющи.
Песнь 7
Ирмо́с: В пещи́ авраа́мстии о́троцы перси́дстей,/ любо́вию благоче́стия па́че,/ не́жели пла́менем, опаля́еми, взыва́ху:/ благослове́н еси́ в хра́ме сла́вы Твоея́, Го́споди.
Тя, богода́нными укра́шену, му́ченице, добро́тами, ве́рою зря́ще,/ пе́сньми све́тло Жениху́ твоему́ взыва́ем:/ благослове́н еси́ в хра́ме сла́вы Твоея́, Го́споди.
С де́вами свещено́сицами в Небе́сный, му́ченице, ны́не черто́г,/ ра́дующися, со Христо́м возшла́ еси́, взыва́ющи:/ благослове́н еси́ в хра́ме сла́вы Твоея́, Го́споди.
Богоро́дичен: На престо́ле превознесе́нне седя́й,/ престо́л Тя на земли́, Де́во, богоподо́бен обре́т, почи́л есть:/ благослове́на Ты в жена́х еси́, Пренепоро́чная Влады́чице.
Песнь 8
Ирмо́с: Ру́це распросте́р, Дании́л/ львов зия́ния в ро́ве затче́;/ о́гненную же си́лу угаси́ша,/ доброде́телию препоя́савшеся,/ благоче́стия рачи́тели о́троцы, взыва́юще:/ благослови́те, вся дела́ Госпо́дня, Го́спода.
Разреши́вшися соу́з плотски́х, Феодо́сие честна́я,/ возлете́ла еси́, ра́дующися, к светообра́зному черто́гу, неве́стнически лику́ющи,/ и муче́ния червле́ною кро́вию блеща́щися, и вопию́щи:/ благослови́те, вся дела́ Госпо́дня, Го́спода.
В черто́зе Небе́снем жи́ти сподо́билася еси́ све́тло, Феодо́сие честна́я,/ ве́чнующее благосла́вие обре́тши, всеприснопа́мятная,/ и му́жества твоего́ плодо́м вои́стинну обогати́вшися, вопию́щи:/ благослови́те, вся дела́ Госпо́дня, Го́спода.
Украси́лася еси́ тезоимени́тством я́ве, Феодо́сие честна́я:/ Бо́жие бо да́ние нам изря́дно даде́ся, всему́драя,/ даро́в па́че ума́ воздаю́щи ре́ки, ве́рою пою́щим:/ благослови́те, вся дела́ Госпо́дня, Го́спода.
Богоро́дичен: Вои́стинну ро́ждши Бо́га,/ вои́стинну Пречи́стая Ма́ти нарекла́ся еси́ Бо́гу,/ и́стинно нося́щи, по ко́емждо рожде́нии, Богоиме́нство. / Те́мже Тя, ве́рнии, сла́вим, Богоро́дицу, богому́дренно, Всенепоро́чная Влады́чице.
Песнь 9
Ирмо́с: Ка́мень нерукосе́чный/ от несеко́мыя горы́, Тебе́, Де́во,/ краеуго́льный отсече́ся,/ Христо́с, совокупи́вый разстоя́щаяся естества́,/ тем, веселя́щеся, Тя, Богоро́дице, велича́ем.
Разреши́ плени́цы согреше́ний благоче́стно тя воспева́ющих/ твои́ми мольба́ми, Богому́драя Феодо́сие, му́ченице прехва́льная,/ Бо́гу Вседержи́телю, предстоя́щи, всечестна́я.
Е́вы прама́тере жела́ние худо́жно прия́т, воззре́нием к Бо́гу обоже́на/ и бы́вши Боже́ственным прича́стием бог. / Те́мже тя, всеблаже́нная Феодо́сие, велича́ем.
Весь сла́дость есть твой Жени́х, страстоте́рпице,/ весь душе́вное утеше́ние, Феодо́сие му́ченице, Христо́с,/ Его́же ны́не наслажда́ющися, твои́ми моли́твами нас помина́й.
Богоро́дичен: Пло́тию приити́ восхоте́в, украси́вый вся сло́вом/ в Тя всели́ся, еди́ну, Святе́йшу всех, обре́т,/ и Богоро́дицу показа́ и́стинную, Ма́ти Де́во.
Свята́го и блаже́ннаго Иоа́нна, Христа́ ра́ди юро́диваго, У́стюжскаго чудотво́рца
НА ВЕЧЕ́РНИ
На Го́споди, воззва́х: стихи́ры, глас 4.
Подо́бен: Зва́нный свы́ше:
Егда́ Боже́ственная благода́ть/ возсия́ в се́рдцы твое́м, прему́дре Иоа́нне,/ тогда́ вся, я́же в пло́ти, мудрова́ния оста́вил еси́/ и к све́ту Богоразу́мия прите́кл еси́;/ невозвра́тно, Христу́ после́дуя,/ от твоего́ оте́чества ко гра́ду У́стюгу ше́ствие сотвори́в,/ и е́же по Христе́ жи́тельство в нем изво́лил еси,/ и мно́гим о́браз к доброде́тели исправле́нием твоего́ жития́ положи́в, Богоблаже́нне. / Те́мже и венце́м нетле́ния Христо́с Бог,/ Ему́же порабо́тал еси́, венча́ тя,/ Его́же моли́ спасти́ и просвети́ти ду́ши на́ша.
Егда́ раче́ние и Боже́ственное жела́ние возсия́/ в души́ твое́й, свя́те,/ тогда́ преле́стная вся, я́же в ми́ре, мудрова́ния оста́вль,/ и, к Вы́шним жела́я, Вы́шняя взыска́л еси́. / Отону́дуже и дар прозре́ния,/ не от челове́к, ни челове́ком,/ но от Вы́шняго про́мысла прии́м,/ мно́гим ра́ди доброде́тельнаго жития́ позна́н был еси́,/ еще́ жив сын,/ и по преставле́нии чудеса́ творя́ пресла́вная/ си́лою Христа́, Бо́га на́шего:/ Его́же моли́ спасти́ и просвети́ти ду́ши на́ша.
Егда́ Боже́ственное зва́ние/ прии́де на тя, Богому́дре,/ тогда́, Святы́м Ду́хом подвиза́емь,/ возни́кл еси от мирска́го сладостра́стия к све́ту Богоразу́мия/ и оте́ческия сла́вы и любве́ избежа́ти потща́лся еси́. / Бога́тство у́бо и сла́ву я́ко не су́щая презре́л еси́/ и, еди́наго возлюби́в, и́стиннаго живота́ Христа́ Бо́га на́шего,/ крест твой взем,/ Того́ живоно́сным стопа́м после́довал еси́. / Его́же моли́, Иоа́нне досточу́дне,/ спасти́ и просвети́ти ду́ши на́ша.
И́ны стихи́ры, глас 2.
Подо́бен: Ки́ими:
Ки́ими похва́льными венцы́ увязе́м преподо́бнаго?/ Блаже́нству венца́, благоче́стия исправле́ние,/ Це́ркве све́тлое украше́ние,/ исто́чника Боже́ственных исцеле́ний неизчерпа́емаго,/ излива́ний духо́вных реку́,/ зе́млю У́стюжскую мно́гих чуде́с веселя́щую тече́нием,/ Иоа́нна до́бляго,/ предста́теля на́шего и храни́теля,/ моля́щася Христу́ Бо́гу/ дарова́ти душа́м на́шим мир и ве́лию ми́лость.
Ки́ими смире́нными устна́ми воспое́м блаже́ннаго?/ Ди́внаго в житии́, Безпло́тным сожи́теля,/ просла́вленнаго в чудесе́х Бо́гом,/ столпа́ Це́ркве недви́жимаго,/ предста́теля су́щих в беда́х и ско́рбех,/ в путь ше́ствующих прави́теля,/ си́рых и оби́димых засту́пника,/ больны́х врача́ безме́здна,/ моля́щася Го́сподеви/ дарова́ти нам ве́лию ми́лость.
Прииди́те, ве́рных собо́ри,/ псало́мски восплещи́те рука́ми,/ печа́льных утеше́ние, неду́жных исцеле́ние,/ блаже́ннаго Иоа́нна воспева́юще,/ похвалу́ земли́ У́стюжския,/ церко́вное украше́ние,/ реку́ ми́лости вои́стинну,/ Боже́ственнаго Христо́ва смире́ния ревни́теля,/ подаю́щаго ми́рови ве́лию ми́лость.
Сла́ва, глас 8:
Я́ко тече́ние до́бре сконча́вшему,/ и ве́ру соблю́дшему непоро́чную,/ и враги́ безпло́тныя терпе́нием твои́м попра́вшему,/ возложи́ся на честны́й твой верх побе́ды вене́ц пресве́тел/ от руки́ Вседержи́теля Бо́га,/ Его́же ра́ди мир и су́щая в нем су́етства преоби́дел еси́. / Тем и свята́я твоя́ чи́стая душа́ на Небеса́ востече́, ра́дующися,/ пра́ведных же ли́цы срето́ша тя, веселя́щеся,/ и Небе́сная селе́ния све́тло восприя́ша,/ блаже́нное же и честно́е те́ло твое́ на земли́ пребыва́ет нетле́нно,/ ве́рным подава́я исцеле́ние. / Те́мже ве́рою пра́вою/ и те́плым жела́нием свято́му твоему́ гро́бу припа́дающе,/ Богому́дре Иоа́нне,/ про́сим испроси́ти у Христа́ Бо́га на́шего/ гра́ду твоему́ непоколеби́му и безмяте́жну пребы́ти/ от наве́т вра́жиих и пога́нскаго наше́ствия,/ во́инству побе́ды на враги́,/ умире́ния же ми́ру/ и спасе́ния душа́м на́шим.
И ны́не, Богоро́дичен: Царь Небе́сный: или́ пра́здника.
Вход, проки́мен дне и чте́ния 3 (зри 23 мая)
На стихо́вне стихи́ры, глас 4.
Подо́бен: Я́ко до́бля:
Све́тло возсия́ла есть, я́ко со́лнце,/ светоза́рная па́мять твоя́,/ луча́ми мно́го облиста́ющи/ твои́х доброде́тельных дея́ний,/ всеблаже́нне Иоа́нне,/ и озаря́ющи ве́рных ра́зумы све́том чуде́с твои́х. / Сию́ у́бо пра́зднующе,/ ра́достно тя сла́вим и ве́рою ублажа́ем,/ уго́дниче Христа́, Бо́га на́шего:/ Его́же моли́ от тли и бед изба́вите/ ве́рою пра́зднующий всечестно́е твое́ успе́ние.
Стих: Возвесели́тся пра́ведник о Го́споде/ и упова́ет на Него́.
Земны́й А́нгел и Небе́сный челове́к/ яви́лся еси́, блаже́нне,/ исто́чник умиле́ния, ми́лости тече́ние,/ струя́ исцеле́ний, Иоа́нне досточу́дне,/ ма́слина Бо́жия, вои́стинну плодови́та,/ еле́ем трудо́в твои́х просвеща́я ве́рно хва́лящия тя. / Моли́ Человеколю́бца/ от бед изба́вити любо́вию чту́щия па́мять твою́.
Стих: Пра́ведник, я́ко фи́никс, процвете́т,/ я́ко кедр, и́же в Лива́не, умно́жится.
Ра́зум твой, преблаже́нне,/ Боже́ственным све́том сия́я,/ теле́сных страсте́й превзы́де,/ неприме́сен до́льним нося́ о́браз,/ и, вообража́я себе́ доброде́тельми Боже́ственными,/ показа́ся весь светообра́зен споспеше́нием Ду́ха Пресвята́го,/ Иоа́нне прему́дре, пра́ведных похва́ло,/ с ни́миже моли́ Христа́, Бо́га на́шего,/ от бед изба́вити пою́щия тя.
Сла́ва, глас 2:
От нече́стия во благоче́стие прише́дый,/ све́том разу́мным от Бо́га просвеще́н быв,/ возненави́дел еси́ оте́ческую любо́вь/ и возлюби́л еси́ и́стинную ве́ру Христо́ву. / Гра́да на́шего я́ко дости́гнув,/ в нем чи́стым и непоро́чным житие́м/ Го́сподеви угоди́л еси́/ и мно́гия лю́ди удиви́л еси́ чудесы́,/ Богоблаже́нне Иоа́нне. / Но ны́не име́я дерзнове́ние ко Влады́це всех Бо́гу,/ моли́ о и́же ве́рою творя́щих всечестну́ю твою́ па́мять/ и притека́ющих со усе́рдием к чуде́сному гро́бу твоему́,/ изба́витися страсте́й душе́вных же, вку́пе и теле́сных,/ и вся́ческих бед, и искуше́ний/ и спасти́ся душа́м на́шим.
И ны́не, Богоро́дичен или́ пра́здника.
Тропа́рь, глас 5:
Нагото́ю теле́сною и терпе́нием/ обнажи́л еси́ вра́жия кова́рствия,/ облича́я неподо́бное его́ дея́ние,/ зе́льне стражда́ со́лнечный вар/ и ну́ждныя вели́кия сту́дени мра́за,/ и огня́ не чул еси́,/ Бо́жиею по́мощию покрыва́емь,/ Иоа́нне прему́дре,/ моли́ о ве́рою творя́щих па́мять твою́ че́стно/ и усе́рдно притека́ющих к ра́це моще́й твои́х,/ изба́витися от бед и паде́ния избежа́ти.
Сла́ва, и ны́не, Богоро́дичен или́ пра́здника.
НА У́ТРЕНИ
Тропа́рь пра́здника, два́жды. Сла́ва, свята́го. И ны́не, пра́здника.
По 1-й стихоло́гии седа́лен, глас 8.
Подо́бен: Прему́дрости:
От ю́ности, я́ко свети́льник, возсия́л еси́, блаже́нне,/ зе́льным воздержа́нием умертви́в плотска́я взыгра́ния,/ тем и на высоту́ восте́кл еси́ Богоразу́мия, пресла́вне,/ пожи́в в ми́ре богоуго́дно,/ посрами́л еси́ бесо́вская ополче́ния, Иоа́нне всеблаже́нне. / Сего́ ра́ди вопие́м ти:/ моли́ Христа́ Бо́га согреше́ний оставле́ние дарова́ти/ чту́щим любо́вию святу́ю па́мять твою́.
Сла́ва, и ны́не, Богоро́дичен:
В ти́ну впад грехо́в, и несть мне постоя́ния,/ лю́те потопи́ мя бу́ря прегреше́ний,/ но, я́ко ро́ждши Сло́ва, еди́наго Человеколю́бца,/ на мя, раба́ Твоего́, при́зри/ и изба́ви мя вся́каго греха́, и страсте́й душетле́нных,/ и вся́каго озлобле́ния лука́ваго уби́йцы. / Богоро́дице Неискусому́жная, моли́ Христа́ Бо́га грехо́в оставле́ние да́ти ми,/ Тебе́ бо наде́жду и́мам, раб Твой.
По 2-й стихоло́гии седа́лен, глас 4:
Я́ко в дому́ вои́стинну, на ме́сте пу́сте,/ посреде́ безу́мных челове́к всели́вся, Богому́дре Иоа́нне,/ вся́ко озлобле́ние претерпева́я,/ до́брыя де́тели, я́коже фимиа́м благово́нен и же́ртву благоприя́тну, Бо́гу прине́сл еси́. / Те́мже, дерзнове́ние стяжа́в к Нему́,/ моли́ дарова́ти очище́ние согреше́ний/ ве́рою хва́лящим святу́ю па́мять твою́.
Сла́ва, и ны́не, Богоро́дичен:
Неискусобра́чная Неве́сто, Присноде́во, с пра́ведными восхваля́ем Тя,/ я́ко Тобо́ю вели́чие сотвори́ нам днесь/ Сын Твой и Бог Преве́чный от Отца́,/ И́же в ложесна́х Твои́х вмести́тися изво́ли,/ да от ле́сти свободи́т род наш.
По полиеле́и седа́лен, глас 8.
Подо́бен: Прему́дрости:
Я́ко врача́ прему́дра и уго́дника Госпо́дня богоприя́тна восхва́лим,/ чуде́сному твоему́ гро́бу прикаса́ющеся, Богому́дре:/ соше́дшеся же любо́вию и ве́рою,/ во псалме́х и пе́ниих возра́дуемся, сла́вяще Христа́,/ такову́ю благода́ть тебе́ дарова́вшаго исцеле́ний, Иоа́нне всеблаже́нне. / Его́же моли́ согреше́ний оставле́ние дарова́ти/ ве́рою и любо́вию пра́зднующим всечестну́ю па́мять твою́.
Сла́ва, и ны́не, Богоро́дичен:
Я́ко Де́ву и еди́ну в жена́х,/ Тя, без се́мене ро́ждшую Бо́га пло́тию,/ вси ублажа́ем, ро́ди челове́честии:/ О́гнь бо всели́ся в Тя Божества́,/ и я́ко Младе́нца млеко́м пита́еши Зижди́теля и Го́спода. / Тем, а́нгельский и челове́ческий род, досто́йно сла́вим пресвято́е рождество́ Твое́/ и согла́сно вопие́м Ти:/ моли́ Христа́ Бо́га согреше́ний оставле́ние дарова́ти/ покланя́ющимся ве́рою пресвято́му рождеству́ Твоему́.
Степе́нна, 1-й антифо́н 4-го гла́са. Проки́мен: Возвесели́тся пра́ведник о Го́споде: Стих: Услы́ши, Бо́же, глас мой: Вся́кое дыха́ние: Ева́нгелие от Матфе́я, зача́ло 43.
По 50-м псалме́ стихи́ра, глас 4:
Челове́че Бо́жий и ве́рный ра́бе, уго́дниче Христо́в,/ соверши́телю Того́ Боже́ственных повеле́ний,/ му́же, ди́вный в чудесе́х,/ сто́лпе и утвержде́ние гра́да на́шего У́стюга,/ Ца́рствия насле́дниче,/ Богоблаже́нне Иоа́нне,/ дерзнове́ние име́я ко Христу́ Бо́гу,/ непреста́нно моли́ о душа́х на́ших.
Кано́н Богоро́дицы или́ пра́здника, со ирмосо́м на 6 и свята́го на 8. Творе́ние Феофа́ново. Глас 4.
Песнь 1
Ирмос: Мо́ря чермну́ю пучи́ну/ невла́жными стопа́ми,/ дре́вний пешеше́ствовав Изра́иль,/ крестообра́зныма Моисе́овыма рука́ма/ Амали́кову си́лу в пусты́ни победи́л есть.
Прича́стием, е́же к Бо́гу, преподо́бне, был еси́ свет/ и к Нему́ отлучи́лся еси́, Иоа́нне блаже́нне,/ жела́ний кра́йних, благи́х наде́жд твои́х, о́тче, исполне́ние прия́л еси́.
Жела́нием су́щим к Бо́гу распала́емь, мир оста́вил еси́/ и Спу́тника обре́л еси́, Христа́, о́тче Иоа́нне сла́вне,/ с Ни́мже стезю́ проше́л еси́ спаси́тельную, ра́дуяся.
Обогати́тися и́миже, ника́коже искуша́емыми, возжела́в,/ бога́тство, и сла́ву вре́менную, му́дре, и пи́щу мимотеку́щую,/ мирско́е достоя́ние доблему́дренне отри́нул еси́.
Богоро́дичен: Кра́сную, избра́нную, всечестну́ю и непоро́чную разуме́в Тя,/ Бо́жие Сло́во всели́ся в Тя/ и, ро́ждся из Тебе́, сы́ны сотвори́ благода́тию,/ Богоро́дицу чту́щия Тя.
Песнь 3
Ирмо́с: Весели́тся о Тебе́ Це́рковь Твоя́, Христе́, зову́щи:/ Ты моя́ кре́пость, Го́споди,/ и прибе́жище, и утвержде́ние.
Усе́рдно мы́слей совлече́ся дея́нием,/ побежда́я вра́жия полки́ Боже́ственным посо́бием Ду́ха.
Ра́нами Боже́ственными, и воздержа́нием, и бие́нием/ страсте́й мирски́х, о́тче Иоа́нне, избе́гл еси́.
Умори́ша врага́ по́стницы Твои́, Иису́се,/ умерщвле́ния ра́достно, Влады́ко, Твоего́ живоно́снаго возжеле́вше.
Богоро́дичен: Избавля́ющи челове́ки преслуша́ния и лю́таго паде́ния,/ всему́ вино́внаго, Чи́стая и Всенепоро́чная, родила́ еси́.
Ин конда́к, глас 1:
Иоа́нне прему́дре,/ земны́я сла́вы не возлюби́в,/ того́ ра́ди я́ко неи́стов ся творя́,/ жела́я Ца́рство Небе́сное насле́довати,/ ударе́ния и укоре́ния прие́мля,/ наготу́ и зной терпя́,/ тем ны́не со А́нгелы лику́еши,/ моли́ Христа́ Бо́га о душа́х на́ших.
Седа́лен, глас 5:
Согла́сием Боже́ственным озаря́емь,/ в пути́ веду́щия Боже́ственным сия́нием ходи́в ве́рно,/ о́тче пра́ведне Иоа́нне, враго́в отбе́г прило́гов,/ сын же све́та и дне яви́лся еси́, Иоа́нне Богоблаже́нне.
Сла́ва, и ны́не, Богоро́дичен:
Ма́ти Бо́жия Пречи́стая,/ град христиа́нский изба́ви и лю́ди Твоя́, обы́чно зову́щия,/ проти́витися враго́м и го́рдым мы́слем посо́бствуй, да вопие́м Ти:/ ра́дуйся, Благослове́нная.
Песнь 4
Ирмо́с: Вознесе́на Тя ви́девши Це́рковь на Кресте́,/ Со́лнце пра́ведное,/ ста в чи́не свое́м,/ досто́йно взыва́ющи:/ сла́ва си́ле Твое́й, Го́споди.
Соедини́вся к стези́ пра́ведне и богоно́сне,/ в Боже́ственный град вшел еси́, преподо́бне Иоа́нне,/ спаси́тельным сия́нием обогати́вся.
Единообра́зен, преподо́бне Иоа́нне, смы́слом Богоно́сным, блаже́нне, быв,/ Боже́ственными повестьми́ и Боже́ственною оде́ждею оде́ялся еси́.
Се́рдце твое́, скрижа́ль очище́ну, Свята́го Ду́ха благода́ть обре́тши, о́тче,/ написа́ соверше́нно безстра́стие, ве́ру и любо́вь нелицеме́рну.
Богоро́дичен: Седя́й на престо́ле превознесе́нне Херуви́мстем,/ я́ко престо́л, Тя име́я, на руку́ Твое́ю почи́,/ Мари́е Богоневе́сто, пресла́вный Бог.
Песнь 5
Ирмо́с: Ты, Го́споди, мой Свет,/ в мир прише́л еси́,/ Свет Святы́й, обраща́яй из мра́чна неве́дения/ ве́рою воспева́ющия Тя.
Пресве́тлую зарю́ прии́м, Иоа́нне,/ я́ко со́лнце, яви́лся еси,/ бесо́вскую тьму отгоня́я, достоблаже́нне.
Твои́м жела́нием, Христе́, окрили́вся, блаже́нный Иоа́нн/ жела́ние теле́сное, я́коже изгре́бие мирско́е, му́дре оттрясе́.
Си́лою Боже́ственною ду́шу укрепи́в,/ в мир Го́рний всели́лся еси́,/ свободи́вся страсте́й, о́тче Богому́дре Иоа́нне.
Богоро́дичен: Рече́ния проро́к соверши́шася:/ Де́ва роди́ Бо́га Сло́ва,/ вы́ше естества́ и сло́ва пребы́вши Де́вою.
Песнь 6
Ирмо́с: Пожру́ ти со гла́сом хвале́ния, Го́споди,/ Це́рковь вопие́т Ти:/ от бесо́вския кро́ве очи́щшися/ ра́ди ми́лости от ребр Твои́х/ исте́кшею Кро́вию.
Ум твой весь к Бо́гу простира́я, непреста́нными поуче́нии,/ плотски́я любве́ не пощаде́л еси́,/ благи́м хода́тайством, Иоа́нне, присвое́ния.
Ни скве́рныя вражды́ прия́т, блаже́нне, посреди́ тебе́ ми́ра живу́щу,/ чи́стыми же па́че мольба́ми очища́еши скве́рны душе́вныя/ притека́ющих к ра́це моще́й твои́х.
Ты, плотски́х мудрова́ний вы́шши по́мысл име́я,/ не уязви́лся еси́, посреди́ жен обнажа́емь/ безстра́стия бо оде́ждею, Иоа́нне, обле́клся еси́.
Богоро́дичен: Усты́, и по́мыслом, и се́рдцем, Пречи́стая,/ Тя, Богоро́дицу, пропове́даю:/ Тобо́ю бо Бо́гу примири́хомся,/ отринове́ннии преступле́нием пе́рвее пра́отца.
Конда́к, глас 8:
Вы́шния красоты́ жела́я,/ ни́жния сла́дости теле́сное яде́ние тща́тельно оста́вил еси́,/ нестяжа́нием су́етнаго ми́ра возлюби́л еси́ а́нгельское житие́,/ преходя́ сконча́вся, Иоа́нне блаже́нне,/ с ни́миже моли́ Христа́ Бо́га непреста́нно о всех нас.
И́кос:
Ка́ко возмогу́ гре́шный и скве́рный аз, вку́пе душе́ю и те́лом,/ исписа́ти су́щее во пло́ти равноа́нгельное житие́ твое́ и пресла́вная чудеса́,/ а́ще у́бо мно́зи прему́дрии не дости́гнут испове́дати/ мно́гаго твоего́ терпе́ния, и смире́ния,/ и те́плыя ко Христу́ любве́?/ Но оба́че наде́яся на твое́ беззло́бие, о блаже́нне, си́це вопию́ ти:/ ра́дуйся, пресве́тлая звездо́, от ю́га возсия́вшая и к восто́ку прише́дшая;/ ра́дуйся, возненави́дивый оте́ческую любо́вь,/ Христа́ же еди́наго, над все́ми су́щаго Бо́га, всем се́рдцем возлюби́вый/ и Тому́ невозвра́тным жела́нием после́довавый. / Ра́дуйся, бу́йственное и юро́дственное, е́же по апо́столу, жи́тельство избра́вый;/ ра́дуйся, премени́вый тленная и настоя́щая наде́ждею бу́дущих благ. / Ра́дуйся, дре́внему И́ову уподо́бивыйся терпе́нием;/ ра́дуйся, страстоте́рпче Христо́в непобеди́мый,/ при́сно победи́вый диа́вола твои́м смире́нием. / Ра́дуйся, я́ко дре́вний он Ла́зарь ни́щий,/ почива́я ны́не в ло́нех Авраа́млих;/ ра́дуйся, и́же по отше́ствии ми́ра сего́ су́щим в беда́х и искуше́ниих гото́в обрета́яся предста́тель/ и засту́пник гра́ду на́шему У́стюгу. / Ра́дуйся, везде́ призыва́ющия тя бы́стро предваря́яй;/ ра́дуйся, Богому́дре Иоа́нне.
Песнь 7
Ирмо́с: В пещи́ авраа́мстии о́троцы перси́дстей,/ любо́вию благоче́стия па́че,/ не́жели пла́менем, опаля́еми, взыва́ху:/ благослове́н еси́ в хра́ме сла́вы Твоея́, Го́споди.
Содержи́м сый ко Христу́, преподо́бне о́тче Иоа́нне, Боже́ственною любо́вию други́х спасти́,/ и́хже ра́достно спасл и изба́вил еси́, вопия́:/ благослове́н Бог оте́ц на́ших.
С Небесе́ тебе́ пода́нную, о́тче Иоа́нне, прии́м пи́щу,/ се́ю препита́в всех, благопоко́рно прие́млющих твоя́ повеле́ния,/ и́миже до́лу влеку́щий грех оставля́ху, блаже́нне.
После́довав оте́ческим преда́нием, о́тче Иоа́нне му́дре,/ па́губу отри́нути запове́дал еси́, зовы́й Бо́гу:/ благослове́н Бог оте́ц на́ших.
Богоро́дичен: Вы́шняго освяще́нное Боже́ственное селе́ние, ра́дуйся:/ Тобо́ю бо даде́ся ра́дость, Богоро́дице, зову́щим:/ благослове́на Ты в жена́х еси́, Всенепоро́чная Влады́чице.
Песнь 8
Ирмо́с: Ру́це распросте́р, Дании́л/ львов зияния в ро́ве затче́;/ о́гненную же си́лу угаси́ша,/ доброде́телию препоя́савшеся,/ благоче́стия рачи́тели о́троцы, взыва́юще:/ благослови́те, вся дела́ Госпо́дня, Го́спода.
Всесве́тлая звезда́, су́щих в тиме́нии страсте́й приводя́ к животу́,/ твори́ти Боже́ственныя за́поведи и нечи́стыя целому́дренно жи́ти,/ отго́ниши лю́тыя неду́ги, вопия́:/ благослови́те, по́йте и превозноси́те Его́ во ве́ки.
Ты цел умо́м в кро́ве чу́дных, му́дре,/ мно́гих улови́л еси́ юро́дствовати Го́спода ра́ди,/ ве́дый наруга́емь бы́ти, вопия́, честне́йший Иоа́нне блаже́нне:/ благослови́те, по́йте и превозноси́те Его́ во ве́ки.
Соверше́н еди́н свои́х су́щих сла́вяй Госпо́дь,/ прославля́я тя, преподо́бне, ко гро́бу твоему́ притека́ющия исцеля́ет, светлослове́ньми зову́щия:/ благослови́те, по́йте и превозноси́те Его́ во ве́ки.
Богоро́дичен: Избавля́яй нас возсия́ из Тебе́ Госпо́дь, Де́во Чи́стая,/ Его́же моли́, Влады́чице, просвети́ти пою́щия Тя/ и обстоя́щая нас изба́вите, пою́щих:/ благослови́те, по́йте и превозноси́те Его́ во ве́ки.
Песнь 9
Ирмо́с: Ка́мень нерукосе́чный/ от несеко́мыя горы́, Тебе́, Де́во,/ краеуго́льный отсече́ся,/ Христо́с, совокупи́вый разстоя́щаяся естества́. / Тем, веселя́щеся, Тя, Богоро́дице, велича́ем.
Всем се́рдцем Тро́ице усе́рдно предложи́вся,/ и́же от Нея́ лучу́ богоде́льно прии́м,/ светови́ден быв, со А́нгелы лику́еши.
Жела́нием Боже́ственным приедини́вся и воздержа́нием просве́щся,/ ча́емых ве́чных благ во прича́стии быв,/ Богоблаже́нне Иоа́нне, и наслажде́нии.
Твоя́ боле́зни и по́ты во вселе́нней сла́вятся,/ ты же Небе́сною сла́вою пита́яся, Иоа́нне,/ нас непреста́нно помина́й.
Богоро́дичен: Спаси́ мя, всех ро́ждши Изба́вителя и Благоде́теля,/ разори́вши души́ моея́ о́блак, Све́та о́блаче, Свята́я Влады́чице,/ си́льна соде́лай на стра́сти, борю́щия мя.
Свети́лен:
Сове́та удали́лся еси́, бе́гая, нечести́вых сожи́тельства,/ Христу́ же, над все́ми Бо́гу на́шему, непоро́чным житие́м угоди́л еси́, Иоа́нне,/ Его́же ны́не моли́ о нас, рабе́х твои́х,/ ве́рою пра́зднующих всечестну́ю па́мять твою́, Богому́дре Иоа́нне.
Богоро́дичен:
Му́дрость Ипоста́сную, и Сло́во Пресу́щное,/ и Врача́ всех поро́ждши, Де́во,/ стру́пы и я́звы души́ моея́ исцели́, лю́тыя и многовре́менныя,/ и уста́ви се́рдца моего́ страстна́я помышле́ния.
На хвали́тех стихи́ры на 4, глас 4.
Подо́бен: Дал еси́ зна́мение:
Дал еси́ при́тчу терпе́ния и му́жества,/ Преблаги́й Го́споди,/ пра́веднаго Иоа́нна и многочуде́снаго,/ доброде́тельми, и словесы́, и де́лы сия́юща,/ целому́дрием украша́ема и кро́тостию. / Тем Твое́ неизрече́нное смотре́ние сла́вим,/ Иису́се Всеси́льне и Спа́се душ на́ших.
Пра́веден и незло́бив,/ и́стинен же, и непоро́чен, и ве́рен,/ уклоня́яся от вся́кия зло́бныя ве́щи,/ показа́лся еси́, Иоа́нне блаже́нне,/ просвеще́н доброде́тельми и благоче́стием сия́я,/ тем тя ублажа́ем/ и свято́е твое́ и честно́е днесь пра́зднуем успе́ние,/ ра́дующеся, Богому́дре.
Целому́дрием и благове́рием,/ я́ко багряни́цею многоце́ннаго, оде́явся, Иоа́нне,/ пра́вдою же и кро́тостию, я́ко Боже́ственным венце́м, увя́злся еси́,/ со стра́ждущими Христа́ ра́ди ца́рствовати возжеле́л еси́. / И ны́не Царю́ сил предстои́ши,/ Иису́су Всеми́лостивому и Спа́су душ на́ших.
Сла́ва, глас 8:
Доброде́телей твои́х, Богому́дре Иоа́нне,/ исправле́ния уясни́ша ве́рных сердца́:/ кто бо, слы́ша безме́рное твое́ смире́ние и терпе́ние,/ не удиви́тся ко всем кро́тости и беззло́бию,/ к скорбя́щим ми́лованию/ и к су́щим в беда́х ско́рому поможе́нию,/ к пла́вающим немяте́жному приста́нищу/ и в путь ше́ствующим благо́му поспеше́нию?/ Вся боголе́пно предвари́л еси́, досточу́дне. / И ны́не неувяда́емым венце́м венча́лся еси́/ от руки́ Вседержи́теля Бо́га,/ Его́же моли́ спасти́ся душа́м на́шим.
И ны́не, Богоро́дичен или́ пра́здника.
Славосло́вие вели́кое и отпу́ст.
На Литурги́и слу́жба преподо́бническая.
Моли́тва
О святы́й блаже́нный Иоа́нне! Припа́дающе, смире́нно мо́лимтися: приими́ на́ше ма́лое моле́ние и умоли́ Всеми́лостиваго Го́спода Бо́га на́шего, да проба́вит ми́лость Свою́ нам, гре́шным, и да да́рует нам вся, я́же к животу́ и ко спасе́нию благопотре́бная. О уго́дниче Христо́в! а́ще и зело́ недосто́йни есмы́, оба́че ду́хом сокруше́нным и се́рдцем смире́нным па́ки припа́дающе, мо́лимтися: предста́тельством твои́м ко Го́споду сохрани́ страну́ на́шу, да́руя ей на вся враги́ побе́ду и одоле́ние, град твой У́стюг и вся гра́ды и ве́си Росси́йския соблюди́ от вся́каго зла и от вся́кия напа́сти, губи́тельства, гла́да, тру́са, пото́па, огня́, меча́, наше́ствия иноплеме́нников и междоусо́бныя бра́ни, от вся́кия боле́зни и от вся́каго обстоя́ния, да всегда́ пое́м и велича́ем всесвято́е и великоле́пое И́мя Бо́жие и твое́ ми́лостивое о нас предста́тельство, во ве́ки веко́в. Ами́нь.
†
ВИЖТЕ ОЩЕ ЛЪЖОВНОТО КРЪЩЕНИЕ В БЪЛГАРСКАТА „ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА“ Отстъплението от вярата наречено "нов стил" Какво Бог ни е завещал относно Преданието НАЧАЛОТО НА ОТСТЪПЛЕНИЕТО ОТ БОГА Хронология на отстъплението от Бога БЕЗЗАКОНИЕТО ПРЕД БОГА НА СЪВРЕМЕННИТЕ СВЕТОВНИ ДЪРЖАВИ И ОБЩЕСТВА ОТНОСНО СЪКРАЩАВАНЕТО НА ЛИТУРГИИТЕ, ТАЙНСТВАТА И ТРЕБИТЕ В НОВОСТИЛНАТА ЦЪРКВА ОТНОСНО ПРЕМАХВАНЕТО НА ОГЛАШЕНИЕТО За Петровият пост и въпросите, които поражда ОТНОСНО КОРЕНА НА ЗЛОТО, НАЧАЛОТО НА ОТСТЪПЛЕНИЕТО НА РОДНАТА НИ „ЦЪРКВА“ И БЪЛГАРСКАТА СХИЗМА Ислямската духовна същност на българската „православна“ „църква“ ''СВЯТ'' ЛИ Е РУСКИЯТ ЦАР НИКОЛАЙ II ''Свят'' ли е Серафим Саровски ДУХОВНИТЕ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ И МАСОНСКАТА ПРИНАДЛЕЖНОСТ НА РУСКАТА ЗАДГРАНИЧНА ЦЪРКВА ДОГМАТИЧЕСКОТО ОТПАДАНЕ НА БЪЛГАРСКАТА ''ПРАВОСЛАВНА'' ЦЪРКВА ОТ ПРАВОСЛАВИЕТО Изобличение на иудеите от светците и духовниците на Църквата OТНОСНО СТРОЯЩИЯ СЕ В МОМЕНТА ТРЕТИ ЙЕРУСАЛИМСКИ ХРАМ И ДОШЛИЯ АНТИХРИСТ Ритуалните убийства на управляващите Относно магиите, дявола и демоните ЗАЩО НАЧАЛОТО НА КРАЯ ЗАПОЧВА ОТ УКРАЙНА ЗАПОЧВА НОВОТО МАСОВО ИУДЕЙСКО ЖЕРТВОПРИНОШЕНИЕ Кой всъщност воюва от двете страни на фронта в Украйна Коалициите в идващата глобална война Есхатология в края на човешката история ПРОГРАМА ЗА ИЗТРЕБВАНЕ НА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД Християнството на българите и техните владетели ИСТОРИЯ НА СЛАВЯНОБЪЛГАРСКАТА ИМПЕРИЯ Защо гласуването е грях пред Бога Относно бесовската ''мъдрост'' на този свят Катехизиси - обяснения на вярата от светиите Пътешествие към древната Христова вяра Списък на подвижните и неподвижни празници в православната Църква, указания за пости и задушници Относно старостилния икуменизъм Свещената борба против антихристовата религия на икуменизма и изчадието му-новостилието КОЙ ПРЕДИЗВИКВА КРИЗАТА И КАК ЩЕ ЗАВЪРШИ ЗАПОЧНАЛОТО КРАЯТ НА ЕРЕТИЦИТЕ, НОВОСТИЛЦИТЕ И СТЪЛБОВЕТЕ НА ''ПРАВОСЛАВНИЯ'' ИКУМЕНИЗЪМ Против лъжовния страх от „осъждане” Относно отцеругателството и националното предателство ПАСТИРСКО ОКРЪЖНО ПОСЛАНИЕ ПРОТИВ МАСОНСТВОТО СЪЩНОСТТА И ЦЕЛТА НА ЮДОМАСОНСКАТА ОКУЛТНА САТАНИНСКА РЕЛИГИЯ КАК ДА СИ СПАСЯВАМЕ ДУШИТЕ В ТЕЗИ БЕЗБОЖНИ КРАЙНИ ПРЕДАНТИХРИСТОВИ ВРЕМЕНА